کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آموزش حمام کردن و استحمام انواع پرندگان

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

رعایت بهداشت نه تنها برای پرندگان بلکه برای هر موجود زنده ی دیگری لازم و ضروری می باشد و انسان ها ، سگ ها، گربه و تمامی پرندگان زینتی و خانگی و بومی مانند انواع طوطی ، کاسکو ، مرغ عشق ، قناری ، عروس هلندی و ... برای تداوم حیات و مواظبت از خود در برابر انواع بیماری و میکروب ها خودشان را باید مرتبا شستشو بدهند. همانطوری که شما هفته ای یک الی دو مرتبه به حمام می روید و روحیه شما کاملا تازه می شود و احساس سر زندگی به شما دست میدهد پرندگان نیز مانند شما برای تجدید روحیه و افزایش نشاط و شادابی در زندگی نیاز مداوم به استحکام دارند.

چکیده مقاله

حمام کردن برای هر پرنده ای اعم از زینتی و بومی ضروری می باشد و به نظافت پر ها و رفع شوره  ها و ذرات کثیف از روی بدن پرنده کمک می کند و استحمام هفته ای دو بار برای هر پرنده ای توصیه می گردد. برخی از پرندگان به حمام کردن علاقه آنچنانی نشان نمی دهند و برخی نیز برای لحظه استحمام لحظه شماری می کنند، به هر حال استحمام به نژاد پرنده ها نیز بستگی دارد ولی در حالت کلی برای تمامی آنها این مسئله ضروری به نظر می رسد.

برای راه اندازی و احداث سالن مرغداری چه باید کرد؟

هر موجود زنده ای برای از بین بردن عوامل بیماری زا مانند میکروب ها، ذرات بیماری زا، شپش ها، کک و مک و … باید پوست خود را هفته ای دو مرتبه و مرتبا شستشو بدهند، همین طور این مسئله در مورد پرنده ها نیز صادق خواهد بود. مسئله استحمام برای پرنده هایی که در برابر بیماری طاقت چندانی ندارند و به راحتی دچار بیماری می شود بسیار مهم تر به نظر می رسد ولی در حمام دادن آنها نیز اصول و روش هایی وجود دارد که باید به آنها توجه ویژه ای نمود.

برخی از پرندگان به حمام کردند توجه ویژه ای دارند و به محض یافتن ظرف آبی کم عمق و مناسب خودشان را درون ظرف می اندازند ولی برخی از استحمام کردن هراس دارند، خصوصا جوجه هایی که هنوز تجربه حمام کردن را ندارند، برای این منظور نیز روش هایی وجود دارد که در ادامه به آنها نیز اشاره خواهیم داشت.

حمام کردن طوطی

« حمام کردن طوطی »

آب استحمام پرندگان چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

پرندگان برخلاف انسان ها برای استحمام نیازی به مواد شوینده ندارند و آب حمام آنها باید کاملا پاک و بدون هیچ گونه مواد شوینده ای باشد ، علاوه بر این دمای آب نیز بسیار مهم می باشد زیرا دمای بیش از 35 درجه ممکن است موجب سوزش پوست آنها شود و حتی آب آشامیدنی روزانه ما نیز اگر حاوی درصد بالایی کلر باشد می تواند برای استحمام آنها مضر باشد و موجب ایجاد حساسیت ها و خارش های پوستی در پرنده خواهد شد. بنابراین استحمام  با آب معدنی با دمای ولرم برای آنها گزینه بسیار مناسبی می باشد، این مورد فقط برای پرندگان زینتی توصیه می گردد و اگر پرنده شما خانگی و اهلی می باشد مانند غاز، اردک، مرغ، بوقلمون و … نیازی به استحمام با آب معدنی نیست؛ آنها با استفاده از یک حوض آب نیز می توانند استحمام کنند.

البته برخی از اسپری و شوینده های مخصوص پرندگان نیز در بازار بفروش میرسد که برای ضد عفونی کردن پرنده ها مناسب می باشد و اگر بخواهید فقط از این اسپری ها به منظور استحمام آنها استفاده کنید مطمئنا باید هزینه های زیادی را بپردازید. علاوه بر این نیز دقت نمایید که از حشره کش ها و اسپری های ضد شپش برای پرنده استفاده نکنید زیرا نه تنها فایده ای نداشته بلکه برای سلامتی پرنده مضر بوده و سیستم تنفسی و پوست او را تحت تاثیر و واکنش قرار خواهد داد.

چگونه می توان پرندگان مختلف را شستشو داد؟

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد برخی از پرندگان به حمام کردن علاقه ای خاص نشان می دهند و به محض اینکه ظرف آب را در اختیار آنها قرار میدهید شاهد آبتنی آنها خواهید بود ، ولی متاسفانه برخی از پرنده ها مخصوصا پرنده های جوان که هنوز به حمام کردن عادت نموده  اند و از فواید آن آگاهی ندارند برای حمام دادن آنها باید تلاش زیادی نمود.

اگر پرنده شما فورا خود را حمام می دهد نیازی نیست کار خاصی بکنید فقط باید پس از استحمام حواستان باشد که سرما نخورند ولی برای  پرنده هایی که به آب تنی عادت نکرده اند باید اقدامات زیر را در پیش بگیرید.

صبر کنید تا هوا کاملا ابری شود و بارانی همراه با رعد و برق ببارد در این صورت پرنده برای حمام کردن آماده خواهد بود و کافیست با یک آب پاش مقداری آب روی آنها بپاشید و منتظر باشید تا پرنده پر های خود را تکان بدهد و این کار را تا زمانی تکرار کنید تا کاملا پرنده خیس شده و آب به تمام نقاط پوست او نفوذ کرده باشد، سپس می توانید او را با کمک یک حوله تمیز خشک کنید و در یک مکان گرم و مرطوب قرار دهید تا کاملا خشک شود.

روش دوم نیز بدین صورت می باشد که می توانید پرنده را به حمام ببرید و زیر دوش کم آب و گرم قرار دهید اگر دیدید پرنده از این کار هراس دارد آن را تکرار نکنید ولی اگر مشاهده نمودید که خود را به زیر دوش کشیده و مداما پر و بال های خود را پف می دهد و آب تنی می کند بدانید که پرنده شما از این آب خوشش آمده و می توانید به استحمام او ادامه دهید.

اقدامات پس از استحمام پرنده

پس از اینکه پرنده را کامل حمام دادید باید او را در محیطی مرطوب و گرم قرار دهید تا کاملا خشک شود و پر آرایی کند، دقت کنید که هیچ وقت پرنده را در معرض باد، در فضای بیرون ، مقابل پنجره باز و هر شرایط نامساعد دیگری قرار ندهید زیرا ممکن است سرما بخورد و سرماخوردگی پرندگان بسیار گران تمام می شود. استفاده از سشوار ملایم با فشار کم نیز گزینه مناسبی می باشد ولی باید دقت کنید که اگر پرنده از این مورد خوشش نمی آید هرگر در انجام این کار ممارست نورزید و اجازه دهید تا به مرور زمان خشک شده و پر آرایی نماید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری