کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

جوجه کشی در فصل زمستان

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

در حالت کلی بیشتر پرندگان فصل بهار را برای تخم گذاری انتخاب می کنند ولی شایان ذکر است که عده ای از آن ها هم در اواخر تابستان یا اوایل زمستان اقدام به لانه سازی و تخم گذاری می نمایند.

ولی اگر پرندگان از شرایط سازگاری برای آشیانه سازی، تولید مثل، جیره ی غذایی خوب و شرایط آب و هوایی مناسب برخوردار باشند می توانند به راحتی در هر مکان و زمانی تخم گذاری نمایند. در غیر این صورت کمبود هر کدام از موارد ذکر شده، می تواند تخم گذاری پرنده را با تاخیر بیندازد.

چکیده مقاله

در اصل جوجه کشی از پرندگان در شرایط آب وهوایی بهاری به مراتب نسبت به  سایر فصل ها بهتر است زیرا در تابستان به خاطر آب و هوای گرم و بالا بودن خشکی هوا ، پرنده شرایط نامطلوبی را برای جوجه کشی در اختیار دارد و باید پرورش دهنده کنترل و مراقبت ویژه ای نسبت به پرنده ی مذکور و ماشین جوجه کشی داشته باشد. بدین معنی که روند جوجه کشی را به گونه ای پیش ببرد که دستگاه جوجه کشی توانایی کشش و جوجه آوری را نسبت به آب و هوای بیرون داشته باشد. یا دما و رطوبت موجود را طوری در داخل اتاقک جوجه کشی تنظیم کند که، روند جوجه آوری با شکست روبرو نگردد.

به شما پرورش دهندگان گرامی اکیداً توصیه می کنیم که اگر قصد جوجه کشی پرندگان را در شرایط آب و هوایی سرد را دارید، بهتر است دما و رطوبت دستگاه را مطابق با محیطی که در ان قرار دارد، تحت کنترل خویش قرار بدهید تا شرایط سازگار و مناسب تری برای جوجه کشی مهیا شود. اینگونه می توانید تاثیر مهمی در راندمان جوجه کشی داشته باشید.

بهترین فصل برای تخم گذاری پرندگان

بسیاری از دانشمندان و کارشناسان با تجربه معتقد هستند که بهترین فصل تولید مثل و جوجه آوری، اواخر زمستان و شروع فصل بهار است زیرا پرنده ای که در فصل بهار شروع به تخم گذاری می نماید به خاطر جیره غذایی مناسب و متنوع، همچنین سیگنال های جنسی خوب، سازگارترین شرایط را ، هم برای تولیدمثل و هم برای جوجه آوری در اختیار دارد. ولی در زمستان میزان تغذیه ی پرنده از شرایط بدی برخوردار می باشد و وجود هوای سرد تخم گذاری پرنده را با روندی طولانی مواجه می سازد. از همه مهم تر جوجه هایی که طبق این شرایط به دنیا می آیند در برابر شرایط متفاوت اقلیمی بسیار آسیب پذیرتر خواهند بود.

مطمئنا بسیاری از شما عزیزان که در این زمینه فعالیت دارید، متوجه این موضوع هستید که در فصل زمستان میزان نوردهی با افت شدیدی برخوردار است، در صورتیکه تخم ها برای رشد بهتر به دما و نور کافی احتیاج دارند، زیرا نور عامل اصلی فعالیت هورمون های بدنی پرنده می باشد و اگر هورمون های او به خاطر کمبود نور رسانی، تغییر یابد ، در نتیجه پرنده نسبت به خوردن و آشامیدن بی میل شده و کمتر تغذیه می نماید و طولی نمی کشد که با افت شدید تخم گذاری روبرو خواهد شد.

تخمگذاری پرندگان

« تخمگذاری پرندگان »

موقعیت جغرافیایی و رابطه ان با تولید مثل

توجه کنید که هرچقدر پرنده در مناطق مرتفع تری زندگی نماید میزان جوجه آوری پایین تری خواهد داشت، زیرا کمبود گرما و اکسیژن کافی موجب تاخیرات روزهای جوجه کشی خواهد شد، در اصل حضور گرما از موارد بسیار مهمی ست که باید در اختیار پرنده ی مولد قرار گیرد تا تخم گذاری خود را آغاز نماید.

همانطور که گفته شد مناطق معتدله بهترین شرایط را برای آشیانه سازی و تخم گذاری دارند، در این مناطق با حضور گرما و رطوبت کافی، گیاهان سرسبز و فراوانی انواع دانه ها و گیاهان، یک جیره ی غذایی کامل برای تغذیه پرندگان مهیا می شود که با وجود همه اینها ، پرنده از نظر بلوغ جسمی و جنسی، بیشتر به تکامل می رسد تا قابلیت جفتگیری و جوجه آوری بهتری داشته باشد.

جالب است بدانید که ؛ عده ای از پرندگان مثلعقاب سرسفید و برخی گونه های کبوتران در فصل زمستان و پاییز بهترین شرایط را برای تخم گذاری در اختیار دارند ولی در حالت کلی هر پرنده ای، اگر از تغذیه ای خوب و گرمایی مناسب برخوردار باشد، می توانند در بهترین حالت ممکن جفتگیری و جوجه آوری نمایند.

گر چه در دنیای امروز با استفاده از روش های پیشرفته، می توان از نژادهایی جوجه کشی کرد که مطابق با آب و هوای زمستان جفت گیری کرده و درصد جوجه آوری در آن ها به میزان قابل توجهی بالا می باشد.

موقعیت جغرافیایی و رابطه ان با تولید مثل

اگر شما به عنوان یک تولید کننده قصد تولید جوجه های زیاد را در فصل سرد زمستان دارید، پیشنهاد می شود ماشینی را در این زمینه تهیه نمایید که بتواند دمایی به میزان 20 الی 24 سانتیگراد، و رطوبتی به مقدار 50 تا 55% تولید نماید، در غیر این صورت به خاطر دمای پایین و رطوبت نسبی کمی که در زمستان حاکم است، نطفه ها با آسیب های جدی تری روبرو خواهند شد که ممکن است موجب تلف شدن آنها هم باشد.

شما می توانید در کنار ماشین جوجه کشی یک بخاری دودکش دار یا سیستم گرمایشی تهیه نمایید، در اصل هیترهای گرمایشی با مصرف پایین اکسیژن، گرمای موجود را تمیز می نمایند و یک هوای مطلوب و پاک را در اختیار نطفه ها قرار می دهند، البته این نکته را هم فراموش نکنید که هیترها ، برق بیشتری مصرف می نمایند و ممکن است شما را با هزینه های بالای اقتصادی روبرو سازند.

به شما عزیزان توصیه می شود قبل از جاسازی تخم ها در دستگاه ها، آن ها را در دمای 18 درجه ی سانتیگراد ثابت نگه دارید.

در فصل زمستان به خاطر جریان همرفتی موجود در هوا، همیشه هوای گرم از قسمت بالا زده می شود و هوای سرد از قسمت زیرین در لابلای تخم ها انباشته می گردد، همچنین این وضعیت در اتاقک های جوجه کشی ادامه داشته و سبب اختلاف جریان دمایی می شود که در نهایت جنین را با شوک دمایی بدی روبرو می سازد و سبب آسیب او می گردد. البته جای نگرانی نیست شما می توانید فنی را در فضای داخلی دستگاه نصب نمایید که جریان هوا را به گردش درآورده و به صورت کاملا حرفه ای ، در بین تخم ها به چرخش درآید. همچنین برای جلوگیری از میزان رطوبت در داخل دستگاه، ظرفی پر از آب را در داخل ماشین قرار داده تا رطوبت را به میزان 55% رسانده و افت رطوبتی را جبران نماید، توجه داشته باشید که در سیستم رطوبت رسانی به هیچ وجه نباید آب سرد تزریق گردد زیرا ممکن است جوجه ها را با تنش و استرس محیطی بدی روبرو سازد.

مرغ ها در فصل زمستان

« مرغ ها در فصل زمستان »

نتیجه گیری

دستگاه جوجه کشی یک محفظه ای هست که علی رغم تولید و حفظ دما و رطوبت مورد نیاز جوجه کشی باید به مقدار کافی اکسیژن و هوای تازه را وارد دستگاه کند تا در اختیار جنین های درحال رشد قرار گیرد. از این رو توصیه می شود در هر شرایط جغرافیایی که هستید قبل از شروع جوجه کشی، اول محیط پیرامون خود را بسنجید تا در نیمه راه با مشکل مواجه نشوید.

پیشنهاد می شود عمل نطفه سنجی را در دمای 30 درجه مدیریت نمایید، فراموش نکنید که زمستان دارای شب هایی بسیار سرد است و عایق نبودن دستگاه بی شک نطفه ها را به سرعت تلف خواهد نمود.

همچنین شما می توانید با کمک دستگاه های التراسونیک، جوجه آوری مطلوبی در فصل زمستان داشته باشید زیرا اینگونه دستگاه ها، بدون این که تغییری در میزان دمای آب و بخار به وجود آمده داشته باشند، قادرند آن را به داخل دستگاه هدایت ‌کنند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری