کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آموزش جلد کردن کبوتر

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۲۱

بدون شک تمامی افرادی که با پرورش کبوتر سرو کار دارند کلمه کبوتر را شنیده اند. در اصل تمامی افرادی که پرندگان زینتی نگهداری میکنند از متدهای مختلفی برای دستی کردن پرنده استفاده میکنند. در صورت انجام این متدها پرنده مورد نظر به هیچ وج علاقه ای به ترک شما نخواهد داشت. پرورش دهندگان کبوتر نیز برای مطیع کردن پرنده و عدم از دست دادن آنها ، از روشی به نام  " جلدکبوتر " بهره گیری میکنند.

جلد کردن کبوتر

« جلد کردن کبوتر »

روش های تشخیص تخم خور خواری مرغ

برای جلد کردن کبوتر باید به موارد زیر توجه کنید :

 

۱- محیط جلد کبوتر

محیط جلد کردن کبوتر یکی از مهمترین موارد در موفقیت است. در صورتیکه قفس کبوترهای شما در پشت بام خانه باشد انجام فرآیند جلد کردن بهتر و راحت تر خواهد بود ؛ این درحالیست که اگر قفس شما در حیات منزلتان باشد کار مقداری سخت تر و پیچیده تر خواهد شد. به همین علت توصیه میشود تا برای جلد کردن کبوترهای خود از یک مکان بلند و مرتفع استفاده کنید.

 

۲- خرید کبوتر

دومین مورد مهم این کار موضوع خرید کبوتر است. به شما پیشنهاد میکنیم که هیچ گاه کبوترها را از مغازه ها خرید نکنید ؛ چرا که بر اساس تجربیات گذشته معمولاً مغازه ها کبوترهای خود را از سایر پرورش دهندگان خریداری میکنند و به قیمت های بالاتری به مشتریان میفروشند. توصیه ما این است که کبوترها را از صاحبین کبوتر دیگر خریداری کنید. صد البته در هنگام خرید کبوتر باید خود شما کبوترها را انتخاب کنید ؛ چرا که یک کبوترباز حرفه ای به ندرت پرنده های سالم خود را به فروش میرساند. به همین علت در هنگام خرید باید خود شما شخصاً کبوترتان را انتخاب کنید.

آموزش روش اول جلد کردن کبوتر

برای جلد کردن کفتر باید در مرحله اول بال های پرنده را با یک نخ ببندید تا نتواند پرواز کند ، سپس در این حالت کبوتر را تا یک هفته در جلوی نور خورشید و بیرون از قفس نگهداری کنید و پس از آن یک تشت یک ظرف بزرگ بهمراه آب برای پرنده محیا کنید تا بتواند در آن آبتنی کند.

بهترین کار این است که قبل از هر چیز در اول صبح پرنده های خود را سیر کرده ، سپس آنها را به هوا پرتاب کنید. در این زمان کبوتر بعد از پرواز به سمت دان ها و غذاهای موجود در جاهای دیگر که توسط کبوتربازان دیگر ریخته شده نمیرود.

بهترین حالت این است که کبوترها را با هم جفت کنید تا تخمگذاری کنند. در صورت ایجاد چنین حالتی تعداد کبوترهای شما طی دوره های خاص افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین بعد از گذشت ۷ روز از زمان به دنیا آمدن جوجه ها میتوانید آنها را به هوا پرتاب کنید.

آموزش روش جلد کردن کبوترها

« آموزش روش جلد کردن کبوترها »

آموزش روش دوم جلد کردن کفتر

روش دیگری نیز برای جلد کردن کبوترها وجود دارد. در روش دوم ابتدا کبوتر نر و ماده را با هم جفت میکنند ؛ چرا که بعد از جفتگیری نر به نوع ماده علاقه مند میشود. در ادامه روند پرهای نوع ماده را قیچی میکنند تا نتواند پرواز کند. بعد از گذشت ‍۱۵ روز از زمان جفتگیری شما میتوانید کبوتر نر را به آسمان پرتاب کنید ؛ اما بعد از آنکه پرنده ماده را به آن نشان دادید به سمت شما باز خواهد گشت. این کار را به دفعات مکرر انجام دهید. البته پیشنهاد ما این است که این کار را صبح زود انجام دهید.

در صورت علاقه شما میتوانید جوجه کبوترها را نیز جلد کنید. بدین منظور و بعد از رشد جوجه ها ابتدا اجازه دهید تا آنها چند بار آب تنی کنند ؛ سپس آنها را بهمراه کبوتر پدر به هوا پرتاب کنید. پس از نشان دادن کبوتر ماده به آنها مطمئنا جوجه ها و کبوتر پدر به پشت بام بازخواهند گشت. باز هم تاکید میکنیم تا این عمل را در صبح زود انجام دهید تا هیچکدام از کبوترهای خود را از دست ندهید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری