کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

اصول جفت گیری مرغ عشق

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۱٫۲۸

در این مقاله قصد داریم تا به شما مخاطبین عزیز، اطلاعات مهمی در باره شرایط صحیح جفگیری این پرنده های دوست داشتنی بدهیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

هر کسی که علاقه مند به نگهداری از مرغ عشق است و قصد جوجه کشی از آنها را دارد، باید قبل از پرداختن به این موضوع، شرایط روحی و جسمی پرنده ها را با غذای  مناسب ، آب تمیز ، وسایل بازی،محیط ساکت و آرام، قفس کاملا تمیز و بهداشتی و هر چیزی که برای سلامت آنها لازم است، تامین کند.

لازم به یاد آوری است که، شرایط و زمان جفتگیری مرغ های عشق، بسته به خصوصیاتی که دارند، از قبیل: گوشه گیر بودن یا اجتماعی بودن آنها با یکدیگر متفاوت است.

چکیده مقاله

قطعا نمی توان انتظار داشت که اگر مرغ عشق نر را در کنار ماده آن بگذارید، قرار است با یکدیگر شروع به عشق بازی کنند و بعد تصمیم بگیرند که باهم جفتگیری هم داشته باشند. مادامی که بین آنها علاقه و حس جفت خواهی مطرح نباشد، چنین اتفاقی دور از انتظار خواهد بود حتی ممکن است بین پرنده نر و ماده دوستی به وجود آید ولی هرگز حاضر به جفتگیری با یکدیگر نباشند.

ترغیب مرغ های عشق به یکدیگر

 • یک جفت مناسب که حدودا یک سال دارد، برای پرنده خود انتخاب کنید.

 • ابتدا به ساکن آنها ر در یک قفس قرار ندهید. حتما باید در قفس جداگانه ای از آنها نگهداری کنید.

 • استفاده از سیکل های نوری، در جفتخواهی آنها تاثیر مثبت تری دارد.

 • حدالامکان از جفت های دیگری برای تحریک پذیری جفت های خود استفاده کنید چون ابراز علاقه جفت مقابل در ترغیب حس جفت خواهی پرنده های شما موثر است.

 • اگر احساس کردید پرنده ها به یکدیگر علاقه مند شده اند، می توانید آنها را به قفس مشترکی انتقال دهید.

 • مراقب تنش های رفتاری بین آنها باشید.

 • جهت افزایش قدرت باروری پرنده های خود ، آنها را با مکمل های مولتی ویتامین، مینرال (خصوصا ویتامین های E و  D) ، جوانه گندم و تخم کتان تغذیه کنید.

مرغ های عشق

« مرغ های عشق »

دلایلی که ممکن است باعث بی نطفه شدن تخم های مرغ عشق باشد عبارتند از:

 • پر بودن پرهایی که در اطراف مقعد است

 • تغذیه نامناسب

 • عفونت تخمدان یا مجرای عبور تخم

 • وجود تومور درناحیه دستگاه تناسلی پرنده ها

 • بیماری و وجود مشکلات ژنتیکی

 • تنش های مداوم در بین جفت ها

 • باب میل نبودن لانه تخم گذاری برای پرنده ماده

 • قفس نامناسب

 • آب و غذای ناکافی

زمانی که  پرنده های عشق به یک دیگر عادت می کنند، عشق بازی پرنده نر شروع می شود و دست به هر کاری می زند تا پرنده ماده، به جفتگیری رضایت دهد. مدام خود را به مرغ  ماده نزدیک می کند تا او را دهان به دهان تغذیه کند و ببوسد. حتی ممکن است برای جلب توجه بیشتر به پرآرایی مشغول شود تا میل جنسی ماده بیشتر تحریک شود.

شاید تا چند روز اول، تلاش هایش بی نتیجه باشد و با دوری و پرخاشگری ملایم ماده مواجه شود ولی همچنان به کار خود ادامه می دهد تا سرانجام با تلاش مداومش ماده را برای جفتگیری آماده کند. مرغ عشق ماده آنقدر تحت تاثیر جفت خواهی نر است که در مقابل رفتارهای تحریک آمیز او تسلیم می شود . این زمانی است که به میل خود روی نشیمنگاه می نشیند،بدنش را خم می کند و دمش را به سمت بالا می برد. پرنده نر بعد از دیدن این رفتار  و مطمئن شدن از آمادگی جنسی ماده، خود را آماده می کند و با یکدیگر شروع به جفتگیری می کنند.

پرنده  نر با دو پای خود روی پشت پرنده ماده سوار می شود. بعد از اینکه در موقعیت مناسب تری قرار گرفت، آمیزش های جنسی خود را شروع می کنند. زمان زیادی نمی گذرد که عمل جفتگیری به پایان می رسد و  پرنده ماده نشیمنگاه را ترک می کند. اگر آمادگی  بیشتری داشته باشد ( تا زمان  تخم گذاری ) ، چندین بار در طول روز خود را تسلیم مرغ عشق نر می کند ولی زمانی که تصمیم به گذاشتن تخم کند، به این امر خاتمه می دهد تا به لانه تخمگذاری رفته و شروع به گذاشتن تخم های نطفه دار  کند.

مرغ عشق نر و ماده

« مرغ عشق نر و ماده »

جفتگیری صحیح مرغ های عشق

از دلایلی که نشان می دهد پرنده های عشق جفت گیری موفقی داشته اند این است که ،

 • فضولات ماده ها قبل از شروع تخم گذاری ، آبکی شده و دفعات بیرون روی آنها زیاد می شود.

 • مرغ عشق ماده بعد از جفتگیری موفق، دچار لرزش شدید می شود.

عملیات بعد از تخم گذاری پرنده

به روش طبیعی: که در این عمل خود پرنده ماده روی تخم ها می خوابد و تا بیرون آمدن آنها از تخم، خیلی خوب از آنها مراقبت می کند.

روش دوم استفاده از یک دستگاه جوجه کشی خانگی استاندارد و با کیفیت است.

18 الی 20 روز طول می کشد تا جوجه ها سر از تخم بیرون بیاورند. اگر جوجه ها در کنار مادر خود باشند، پرنده نر هرگز جرات ورود به لانه را نخواهد داشت چون غریزه مادری مرغ عشق ماده آنقدر قوی است که ممکن است به پرنده نر تا حد مرگ  صدمه وارد کند و مانع نزدیک شدن او به خودش باشد.

اگر هم از دستگاه جوجه کشی بهره گرفته اید، می توانید تا سه روز از محلول آب و شکر برای تغذیه جوجه ها استفاده کنید تا بنیه آنها برای ادامه زندگی تقویت شود.

از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید نهایت تشکر را از شما مخاطبین عزیز داریم. اگر تجربیات به خصوصی در باره جفگیری مرغ های عشق دارید، خوشحال می شویم آن را با ما و سایر مخاطبین وب سایت اینترنتی ایزی باتور در میان بگذارید و چنانچه سوال خاصی ذهن تان را مشغول کرده است، آن را در قسمت نظر سنجی مقاله مطرح کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت ممکن به آن پاسخ دهند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری