کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آشنایی با نحوه جفت گیری پرندگان و حیوانات

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

نه تنها انسان بلکه هر موجود زنده دیگری اعم از حیوان یا گیاه برای تولید مثل و حفظ نسل نیاز به جفت گیری خواهند داشت، جفت گیری فرایندی است که طی آن گامت نر با گامت ماده تشکیل می شود و تشکیل نطفه را می دهند و این نطفه در اثر تغذیه از خون مادر یا مواد مغذی موجود در تخم به تدریج رشد نموده و پس از رشد کامل از رحم مادر یا از داخل تخم بیرون می آیند.

چکیده مقاله

هر حیوانی شیوه جفت گیری مختص به خودش را دارد، حتی پرندگان نیز آداب و رسوم مخصوص به خودش را دارد. برخی از حیوانات دوران بلوغ زود رسی دارند ولی برخی نیز در سن دو سالگی به بلوغ جسمی و جنسی می رسند. فرایند جفت گیری هر حیوانی با دیگر حیوانات متفاوت می باشد و گاهی نیز مواردی از جفت گیری دو حیوان مختلف دیده شده است که شما در این مقاله با این خلقیات حیوانات آشنا خواهید شد.

آشنایی با نحوه جفت گیری قناری ها

قناری نر و ماده تقریبا در یک سن مشخصی به دوره بلوغ می رسند و فصل جفت گیری آنها مانند هر پرنده دیگری از فصل بهار شروع شده و در فصل پاییز نیز خاتمه می یابد، البته این مورد فقط برای حالت طبیعی بود در صورتی که قناری ها تغذیه مناسبی داشته باشند و دمای محیط آنها نیز مناسب باشند حتی در فصل زمستان نیز قادر به جفت گیری خواهند بود، هنگام فرا رسیدن دوره جفت گیری قناری ماده بسیار پر انرژی و سر حال بوده و مدام آواز می خواند، اواز های او در این دوره بسیار محکم و خشن می باشد و به نوعی با اواز خود می خواهد پرنده ماده را جذب خود کند، پرنده ماده در صورت موافقت دم خود را بالا داده و قناری نر برای انجام جفت گیری برای لحظه کوتاهی بر روی پشت او می پرد و عملیات جفت گیری را با موفقیت به پایان می رساند، قناری ماده بین ۵ الی ۱۲ تخم می گذارد و بر روی تخم ها می خوابد و دوره جوجه کشی تخم ها ۱۸ روز می باشد.

جفتگیری قناری

« جفتگیری قناری »

جفت گیری طاووس به چه صورتی انجام می گیرد ؟

جالب است بدانید که طاووس ماده در سن دو سالکی به بلوغ کامل جسمی و جنسی خواهد رسید، در حالی که طاووس نر در سن سه سالگی به این دوره از زندگی خود می رسند. طاووس ماده نمی تواند منتظر طاووس نر هم سن خود بماند و باید برای ارضای نیاز خود به طاووس های یک سال بزرگ تر از خود پناه ببرند. البته با توجه به اینکه طاووس ها به صورت گله ای نگه داری می شود، هر طاووسی به طور ناخود آگاه جفت خود را می یابد. طاووس نر برای جذب طاووس ماده و دعوت او به جفت گیری پر های رنگارنگ و پر نقش و نگار خود را برافراشته می سازد. البته اکثر طاووس ها تک همسر هستند و اگرز جفتی را انتخاب کنند تا چند سال در کنار یکدیگر خواهند ماند و نسبت به هم وفادار خواهند بود، البته در این میان طاووس هایی نیز وجود دارند که به یک همسر اکتفا نکرده و با چند طاووس ماده رابطه برقرار می کند. هر طاووس ماده بین ۴ تا ۷ تخم می گذارد و به منظور جوجه کشی از آنها به مدت ۲۸ روز بر روی آنها می خوابد.

جفتگیری طاووس

« جفتگیری طاووس »

آشنایی با نحوه جفت گیری سگ

شاید شما تاکنون موارد زیادی در قفل شدن سگ های نر و ماده را در روستا ها یا کوچه باغ ها دیده باشید، این اتفاق یک عمل کاملا طبیعی در فرایند جفت گیری سگ می باشد، به منظور موفقیت امیز شدن عمل جفت گیری و رسیدن اسپرم به رحم سگ ماده نیاز است تا آنها به مدت یک ساعت و یا حتی بیشتر به یکدیگر قفل شوند. آنها نیز همانند انسان نسبت به غریزه جنسی خود پاسخ مثبت می دهند. معمولا شروع زمان جفت گیری در فصول گرم سال مانند بهار و تابستان است که هوا گرم بوده و تغذیه کافی نیز در اختیار سگ ها قرار دارد. مراحل جفت گیری در تمام سگ ها مشابه یکدیگر می باشد.

جفت گیری گربه ها چطور صورت می گیرد ؟

جفت گیری گربه ها نیز اسرار مربوط به خودش را دارد. جالب است بدانید که گربه های ماده در سن ۶ ماهگی به سن بلوغ می رسند و گربه های ماده نیز دقیقا ۵ ماه بعد یعنی در سن ۱۱ ماهگی به این دوره از زندگی می رسند. اگر شما یک جفت گربه نر و ماده و هم سن در خانه دارید باید مواظب گربه ماده باشید زیرا ممکن است برای ارضای نیاز جنسی خود به گربه های خیابانی پناه ببرد و شما دیگر او را در خانه نبینید، بنابراین در این دوره از زندگی باید بسیار مراقب آنها باشید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری