کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آموزش مست کردن و جفت کردن کبوتر برای جفتگیری

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۸

برای جفت گیری کبوترهای نر و ماده اولین شرط رسیدن آنها به سن بلوغ است. جنسیت کبوترها نیز باید از قبل بررسی شده و تعیین شده باشد. در صورتیکه شما نیز صاحب کبوتر هستید و میخواهید آنها برای تولید مثل با هم جفت شوند این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

سن بلوغ کبوترهای نر و ماده

یکی از شروط مهم مست شدن و جفتگیری کبوترها رسیدن آنها به سن بلوغ است. کبوترها عموماً نژادهای مختلفی داشته و به همین علت میتواند سن بلوف بسته به نژاد آنها متفاوت باشد. نکته جالبی که باید در مورد بلوغ بودن کبوترها باید بدانید این است که آنها خیلی زودتر از سایر پرنده ها به بلوغ میرسند. همچنین برخلاف سایر پرنده ها کبوتران نر سریع تر از ماده ها بالغ میگردند. سن بلوغ کبوتران حدود ۴ الی ۱۱ ماهگی بالغ میشوند.

کبوتر های نر که به دوره بلوغ میرسند برای جلب توجه کبوتران ماده آوازخوانی میکنند و عموماً سرحال و شاداب می باشند.

بصورت طبیعی کبوترهای ماده برای خود جفتی انتخاب میکنند که سالم و شاداب باشند. به همین علت پیشنهاد میکنیم که اگر در کار پرورش کبوتر تبحر دارید اجازه دهید که کبوترها خود بصورت طبیعی جفت یابی کنند.

کبوتران پرندگانی هستند که تا انتهای عمر خود تنها یک جفت را انتخاب میکنند. اگر کبوتر نر احساس کند که جفت او در کنارش نیست برای حفظ نسل خود با یک کبوتر دیگر جفت میشود.

مست کردن کبوتران

« مست کردن کبوتران »

سن بلوغ کبوترهای نر و ماده

برای جفتگیری کبوتر نر و ماده لازم است تا جنسیت کبوترهای خود را شناسایی کنید. برای مست شدن کبوتر نر لازم است که به کبوتر ماده توجه زیادی شود چرا که اگر کبوتر مست شود نوع ماده آن را سریعتر برای جفتگیری انتخاب میکند.

  • برای تشخیص جنسیت کبوتر خود باید به مشخصات ظاهری مانند جناغ ، نوک ، سینه و یا مخرج پرنده دقت کنید.

  • کبوترهای نر عموماً جثه درشت تری نسبت به کبوتر ماده دارند.

  • نوک کفترهای نر در مقایسه با جنس ماده کمی بزرگتر می باشد.

  • جناغ کبوترهای ماده به علت تخمگذار بودن پرنده باز تر از جنس نر است.

  • در هنگام فرود آمدن دم کبوتر ماده به سمت پایین می آید ولی در گونه های نر دم پرنده در هنگام فرود خم نمیشود و در همان حالت قبلی می ماند.

از دیگر روش هایی که برای تشخیص جنسیت کبوترها مفید است توجه به دوره جوجه گی آنها می باشد. کبوترهای ماده در هر دوره جوجه کشی تنها دو عدد تخم میگذارند که در اکثر مواقع اولین تخم نر و دومین تخم ماده می باشد و جوجه نر زودتر از جوجه ماده به دنیا می آورد.

بهترین زمان برای جفت انداحتن کبوتر نر ماده

کبوترها با توجه به خصلت خود فصل های بهار و تابستان را برای تخمگذاری انتخاب میکنند ؛ چرا که در این فصول دمای هوا معتدل بوده و رطوبت هوا کمتر از ۵۰ درصد می باشد. درصورتیکه قصد جفت اندازی کبوترهای خود را دارید بهتر است این دو فصل را بدین منظور انتخاب کنید. دوره جوجه کشی این پرندگان حدود ۱۷ الی ۲۱ روز بوده و کبوترهای والد جوجه ها را تا سن دو ماهگی پرورش میدهند.

نکات تغذیه ای برای مست شدن کبوتر

تغذیه یکی از مهمترین مواردی است که بر روی مستی کبوترها تاثیر مستقیم میگذارند. در فصل های جفتگیری بهتر است که خوراک پرندگان حاوی مواد پر انرژی باشد. موادی مانند ذرت ، ماش ، عدس و ارزن برای استفاده این پرندگان توصیه میگردد.

برای اینکه کبوترهای شما از قبل آمادگی جفتگیری را داشته باشند ؛ قبل از دو هفته از زمان جفتگیری لازم است تا از قطره خوراکی تقویت نطفه » AD3E « نیز استفاده شود.

جفتگیری کبوتر نر و ماده

« جغد سانان »

محیط نگهداری کبوتر برای مست شدن

میزان دمای نور دریافتی تاثیز مستقیمی بر روی مست شدن کبوترها دارد. لانه کبوترها نیز باید هر روز نظافت شود. دمای نگهداری محیط کبوتر ها در زمان مست شدن باید متعادل بوده و رطوبت نیز نباید بالای ۴۰ درصد باشد. پیشنهاد میکنیم برای شادابی بیشتر پرندگان یک ظرف برای استحمام و آبتنی پرندگان در محل قرار دهید.

نکات مهم جفت زدن کبوتر ها

در زمان جفت انداختن کبوتر نر و ماده دقت کنید که پرنده های انتخاب شده حثه درشت و ظاهری سالم داشته باشند. مکان نگهداری پرنده ها باید به دور از دسترس اطفال و سایر حیوانات باشد. وجود حیواناتی مانند گربه و سایر حیوانات میتواند باعث ایجاد استرس در بین کبوترهای نر و ماده شود. قفس کبوترها نیز باید به اندازه کافی بزرگ باشند ؛ بهتر است که روزانه بمدت نیم ساعت کبوتران خود را به بیرون از قفس بیاورید.

بصورت متوسط بعد از گذشت دو روز از زمان جفتگیری کبوتر ماده شروع به تخمگذاری میکند. برخلاف سایر پرنده ها کبوترها تنها دوعدد تخم آن هم با فاصله یک الی دو روزه میگذارند. در صورت اقدام به جوجه کشی طبیعی دقت کنید که نباید به تخم ها دست بزنید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری