کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

قرقاول ها در طبیعت چگونه جفتگیری میکنند؟

جفتگیری و تخم گذاری قرقاول ها فرایند مخصوص به خود را دارد . بسیاری از پرنده ها صبح هنگام به تخم گذاری می پردازند و این در حالی است که تخم گذاری قرقاول ها عصر صورت میگیرد . علاوه بر این زندگی طبیعی قرقاول ها به گونه ای است که جفت گیری آنها بیشتر در بوته زار ها انجام می شود . حائز اهمیت است بدانید که این پرنده ها از نظر خلق و خو با پرنده های دیگر تفاوت هایی دارند به طوری که قرقاول نر برای زندگی مشترک تنها داشتن یک ماده را کافی نمی داند . همچنین قرقاول های نر برعکس بسیار از پرنده ها هیچ علاقه ای به جوجه های خود نشان نمی دهند . این امر سبب شده است که در زندگی طبیعی گونه ماده خود به کمک نر به ساختن لانه و همچنین نگهداری جوجه ها بپردازد. بوقلمون ها اغلب لانه های خود را در نزدیکی رودخانه ها و کنار بوته هایی که از گزند خورشید در امان است می سازند .

چکیده مقاله

قرقاول ها پرنده هایی هستند که عصر ها به تخم گذاری می پردازند و جفت گیری آنها نیز در بوته ها انجام می شود . در پرورش حرفه ای این پرنده برای هر 4 قرقاول ماده یک گونه نر در نظر میگیرند که تخم های بدست آمده از این فرایند ضعیف بوده و احتمال آلوده شدن و از دست رفتن در آنها بسیار بالا می باشد . میزان تبدیل تخم به جوجه در قرقاول در حدود 60 الی 70 درصد می باشد که یک نقطه ضعف بزرگ است.

روش جفتگیری قرقاول در طبیعت

برلیوز جانور شناس مشهور و صاحب نظر در کتابی که با نام " عادت ها و رسوم عشق بازی در نزد حیوان " درباره نحوه جفت گیری و تولید مثل قرقاول آرگوس و دیگر حیوانات توضیحاتی وسیع و ارزنده ای داده شده است . این شخص در کتاب خود بیان کرده است که نر های آرگوس در فصل جفتگیری به انجام یک عملکرد مراسم مانندی می پردازند ، به این شکل که نر ها یک مکان به اندازه 10 متر مربع به صورت اختصاصی برای خود تمیز کرده و محافظت آن را به عهده می گیرد . نگهداری از محیط مورد نظر توسط آرگوس نر ادامه می یابد تا زمانی که یک ماده از آن محیط بگذرد . در این حالت آرگوس نر به پیشواز ماده رفته و در اطراف او به مدتی به چرخیدن می پردازد و این فرایند ادامه می یابد و رفته رفته دایره اطراف ماده تنگ تر می شود و سپس آرگوس ماده و نر به جفتگیری می پردازند .

هر قرقاول به طور طبیعی در هر دوره 12 تا 24 تخم می گذارد . پوسته تخم های این پرنده به رنگ سبز مایل به قهوه ای می باشند که از نظر سایز و اندازه اندکی کوچکتر از تخم مرغ است .

 

متاسفانه میزان تبدیل تخم به جوجه در قرقاول ها در حدود 60 تا 70 درصد می باشد که این رقم برای کسانی که علاقه به پرورش این پرنده دارند بسیار نا امید کننده است چرا که اصولاً میزان تبدیل تخم به جوجه در پرنده های تجارتی بالای 80 درصد می باشد . علت اصلی پایین بودن میزان تبدیل تخم به جوجه مربوط به دوره پس از باروری و همچنین قبل از تفریخ جوجه ها می باشد . علاوه بر این مکانی که قرقاول ها در آن به تخم گذاری می پردازند آلوده به فضولات می باشد .

جفتگیری قرقاول ها

بر اساس شماری از تحقیقات انجام شده مشخص شده است که اسپرم پرنده قرقاول از قدرت باروری بسیار بالایی برخوردار است به طوری که می تواند به مدت 30 روز در دستگاه تناسلی قرقاول ماده بماند و تخم های ماده را تلقین دهد . حائز اهمیت است بدانید که بعد از تنها یک بار جفت گیری قرقاول ماده و نر ، محتوی وارد شده به اویداکت قرقاول ماده می تواند به مدت یک ماه تخم هایی که توسط ماده تولید می شود را نطفه دار کند . با وجود موارد ذکر شده بیشتر پرورش دهنده ها ترجیح می دهند برای 4 یا قرقاول ماده یک نر در نظر بگیرند . تخم هایی که از این فرایند به دست می ایند دارای پوسته بسیار نازک می باشد و این عامل باعث می شود احتمال نفوذ باکتری و آلودگی به این تخم ها بیشتر باشد . همچنین باید توجه داشت که در شرایط نامطلوب از دست دادن اب در این تخم ها به میزان بالایی صورت می گیرد که این امر بلا استثنا باعث از دست رفتن جنین داخل تخم و یا در بهترین حالت باعث تولید جوجه های بسیار ضعیف می شود .

باید به این نکته نیز توجه داشت که امروزه بیشتر پرورش دهنده ها ترجیح می دهند تخم های نطفه دار بدست آمده را به شرکت هایی که تخم های پرنده را در تعداد انبوه جوجه کشی می کنند تحویل دهند . این شرکت ها تخم های نطفه دار را از نقاط مختلفی جمع آوری می کنند و به همین دلیل امکان آلوده بودن تعدادی از آنها وجود و همین عوامل باعث آلوده شدن تعداد زیادی از تخم ها در نتیجه از دست رفتن جوجه ها شود .

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری