کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

راهنمای انتخاب و خرید جت هیتر مناسب برای گلخانه

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۰۱
بسیاری از شما تا حدودی مطلع هستید که راه اندازی یک سالن بزرگ گلخانه ای، مستلزم سرمایه ی میلیونی ست تا بتواند با ایجاد گرما، نور ورطوبت کافی سبب رشد مناسب و مطلوب گیاهان گردید.
اما سوال اینجاست که چگونه می توان گرمای مورد نیاز گیاه را مطابق با شرایط محیطی و زمانی فراهم نمود؟
جالب است بدانید بسیاری از سرمایه داران گلخانه ای، اقدام به خرید و تهیه ی یک نوع سیستم گرمایشی به نام جت هیتر کرده اند که توانسته ،گرمایی را که گیاه به آن نیاز دارد ، در شرایط ایده آل و تخصصی  فراهم کند، اما توجه کنید که هر جت هیتری را نمی توانید در گلخانه استفاده نمایید، بهتر است قبل از خرید این سیستم های گرمایشی، موضوع قابل توجهی را در نظر داشته باشید و آن این است که؛ چه نوع هیتری با شرایط گلخانه ای شما مطابقت دارد؟
چکیده مقاله
جت هیترهای فسیلی نسبت به جت های برقی دارای قیمتی ارزان و مصرفی بهینه می باشند اما مکان مورد مناسب برای آن ها عموما سالن های مرغداری یا دامپروری هاست . کارآمدترین سیستم گرمایش گلخانه ها، هیتر برقی، هیتر آتش درون و همچنین هیتر کابینی است که در بهترین حالت ممکن یک گرمای متعادل با هوای مطبوع و حیات بخش را در اختیار گیاهان گلخانه ای قرار می دهد و موجب پیشرفت محیط گلخانه می شود.
در حقیقت هیتر یا همان بخاری، یک وسیله گرمایشی ساده می باشد که در اندازه ها، قیمت ها و کارکرد های مختلف در بازار وجود دارد، و در انواع مختلف گازی یا گازوئیلی، برقی، کابینتی و آتش درون طراحی و تولید شده است.

جت هیتر فسیلی

نسل  اولیه ی جت هیترهایی است که به وسیله ی سوخت های فسیلی(گاز، گازوئیل) کار می کند، بدین معنی که هیچ مصرف برقی ندارد و توسط دودکش یا بدون دودکش در گلخانه ها وجود دارد ولی می تواند باعث ایجاد گازهای سمی در مراکز پرورش گیاه باشد که اصلا برای سلامت گیاهان گلخانه ای مناسب نیست چون همراه با گرما مقدار زیادی هم مواد سمی و مضر وارد گلخانه می شود که با تولید آلاینده هایی چون؛ گوگرد، مونوکسید کربن و فسفات، عملا به زندگی گل ها پایان می دهند و از همه مهم تر اینکه؛ جت هیتر ها در به هنگام کارکرد، باعث تولید آلودگی های صوتی در اطاف خود می شوند که بر اساس علم بیولوژیک، اصلا پیامد خوبی برای گیاهان ندارد زیرا محیط گلخانه باید کاملا آرام باشد . علاوه بر این، تهویه هوا در بسیاری از گلخانه ها به سختی اتفاق می افتد یا بسیاری از صاحبین گلخانه ها، اصلا فکری برای تهویه هوا نکرده اند که با وجود چنین مشکلاتی ، تمامی گازها و مواد سمی که حاصل کارکرد چنین بخاری هایی است، تا مدت های طولانی در محیط گلخانه و حتی روی برگ ها و ساقه های گیاهان باقی می ماند و رفته رفته باعث پژمردگی و نابودی سریع گل ها و صیفی جات خواهد بود.
جت هیتر
« جت هیتر گلخانه »

جت هیتر برقی

این جت ها مزیت های فراوانی نسبت به جت های فسیلی دارند، زیرا جت های برقی از طریق المنت یا لامپ های مخصوص ایجاد گرما می نمایند و با فنی که پشت المنت ها قرار گرفته عملا گرما را در سرتاسر محیط گلخانه پخش می نمایند، یعنی تا حد لازم هوای سرد موجود در محیط را به داخل خود کشانده و کم کم آن را با عبور از المنت های داغ شده، تبدیل به هوای گرم می کنند و قابلیت این را دارند که در بازه زمانی کوتاه، گرمای مورد نیاز را برای رشد گیاهان فراهم نمایند، از همه مهم تر اینکه؛ این نوع جت ها هیچ گونه آلاینده سمی در محیط گلخانه تولید نمی کنند، همچنین با ترموستات کنترل حرارتی که در سازه آنها تعبیه شده است، مصرف انرژی برق در بهترین شکل ممکن کاهش می یابد و کنترل کردن دمای گلخانه بسیار تخصصی و پیشرفته سازماندهی می شود. علاوه بر خصوصیات ذکر شده، جت های برقی از سیستم امنیتی بالایی هم برخوردار هستند، بدین طریق که اگر دستگاه دچار مشکلات نوسانات برقی شود، فیوزهای حساس قسمت ورودی دستگاه ،به سرعت قطع می گردند و از بروز صدمات جدی به شدت ممانعت به عمل می آورند. اما توجه داشته باشید که جت های برقی خالی از ایراد هم نیستند زیرا برخی از آن ها از استانداردهای لازم و گواهی نامه های بین المللی برخوردار نیستند و مقدار برقی که در این جت ها استفاده می شود، بسیار بیشتر از میزان گرمایی ست که برای گلخانه تولید می نماید، پس توصیه می شود قبل از خرید به استاندارد ملی و برچسب انرژی درج شده(A)  بر روی آن حتما دقت و توجه فرمایید، تا بعدها از ضررها و خسارت های گزاف آن در امان باشید.
جت هیتر
« جت هیتر »
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری