کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آشنایی با توکان خصوصیات و ویژگی های توکان

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از گونه های خاص پرندگان به نام توکان آشنا کنیم. شاید شنیدن اسم این پرنده برای بسیاری از شما خوانندگان عزیز نا آشنا باشد پس همراه ما باشید.

درسته که توکان ها از نظر ظاهری شبیه دارکوب ها نیستند ولی تقریبا از یک خانواده به حساب می آیند پاهای آنها، همانند دارکوب ها دارای چهار چنگال است. سرعت بال زدن آنها به هنگام پرواز، آن قدر زیاد  است که شکل پروازشان به صورت عمودی و افقی دیده می شود. توکان های درخت نشین، منقار خیلی بزرگ و رنگارنگی  دارند. تقریبا دو سوم بدن آنها را منقار بزرگ شان تشکیل داده است. این پرنده ها بومی آمریکای جنوبی هستند و جنگل های استوایی تنها جایی است که می توان دسته های بزرگی از این پرنده ها را در آنجا مشاهده کرد. رنگ پرهایشان سیاه و سفید است و رگه های بسیار رنگارنگی، در لابه لای بال های شان به چشم می خورد.

چکیده مقاله

طبق تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد که در برخی از کشورهای اروپایی مخصوصا ایالات متحده آمریکا، توکان ها به عنوان محبوبترین حیوانات خانگی مشهور هستند در واقع مردمان بومی این نواحی معتقدند که توکان ها یک پل ارتباطی قوی بین دنیای زندگان و ارواح به شمار می روند و از قدیم الایام مورد توجه و احترام آنها بودند. علت اسارت بسیاری از آنها صرفا بر اساس همین اعتقادات بومی و مذهبی است.

بر خلاف سایر پرنده ها در اطراف منقارشان دندانه های کوتاه و بلندی وجود داردکه به آنها در خرد کردن، برداشتن و تکه تکه کردن غذای محبوب شان کمک شایانی می رساند. جالب است بدانید که داشتن چنین منقار بزرگی هنوز برای دانشمندان شگفت انگیز است چون آن همه پرهای رنگارنگ و زیبا هیچ سنخیتی با این منقار بزرگ او ندارد. گروه دیگری از این پرندگان هستند که جثه ریزتری دارند و با نام توکانیتس مشهورند.

توکان ها به صورت گروهی در کنار همدیگر زندگی می کنند و ترجیح می‌دهند لانه های خود را در سوراخ هایی که از قبل در تنه درختان ایجاد شده است، بنا کنند. آنها از انواع حشرات، میوه ها، خزندگان و پرندگان کوچک، حتی از تخم سایر پرندگان هم تغذیه می کنند. توکان ها همیشه از خوردن انواع میوه های موجود در طبیعت استقبال می کنند و زمانی سراغ کرم ها،حشرات و سایر منابع غذایی می روند که قصد جفتگیری و تخمگذاری داشته باشند چون باید پروتئین لازم را به بدنشان برسانند. توکان ماده دو هفته بعد از اولین جفتگیری خود، شروع به گذاشتن تخم هایش می کند و تا هفته ها ( 46 الی 50 روز) روی 3 الی 4 عدد تخمی که گذاشته است، می خوابد تا جوجه هایش بیرون بیایند.

توکان

« توکان »

خصوصیات رفتاری توکان ها

توکان ها پرنده های زیرکی هستند و توجه زیادی به محیط اطراف خود دارند. شخصیت آرام و رفتارهای بسیار شیطنت آمیزی دارند. اگر از چنین پرنده هایی نگهداری کنید همانند یک گربه خود را به شما می چسباند تا آنها را نوازش کنید. ولی به هیچ عنوان با پرنده های دیگر اخت نمی شوند و ممکن است حس حسادتشان آنقدر ترغیب شود که با آنها  بد رفتاری کنند حتی با توکانیتس که در واقع جزئی از هم نوعان خودشان به حساب می آید. عمر مفید این پرنده ها در قفس 20 سال است

هم اکنون 35 نوع از این پرنده شناسایی شده است که  توکان منقار تیز و توکان توکو جزو مشهورترین آنها به حساب می آید.

توکان منقار تیز

زیباترین و در واقع بزرگترین عضو توکان ها، توکان منقار تیز است که در جنگل های سر سبز استوایی به صورت دسته های کوچک، با هم نوعان خود زندگی می کند. این نژاد از توکان ها بال های بسیار پهن و دم نسبتا کوتاه تری دارند. پرهایشان آنقدر زیبا و رنگارنگ است که بزرگی منقارشان به چشم نمی آید مخصوصا وقتی که پرواز می کنند و آن همه رنگ های زیبا را به نمایش می گذارند.

توکان منقار تیز

« توکان منقار تیز »

توکان توکو

جنگل های بارانی نواحی گرمسیر استوا، محل زندگی توکان توکو است. نوک تیز و برنده این نژاد از توکان ها آنقدر بلند است که در واقع با یک چهارم طول بدن آنها که 55 سانتی متر است، برابری می کند. در اطراف منقار و چشم هایش هیچ پری وجود ندارد و زبان دارزش طوری به نظر می رسد که انگار از اطراف سائیده شده است. این پرنده دم و بال نسبتا کوتاه تری دارد. قدرت انگشت هایشان آنقدر زیاد است که در بالا و پایین رفتن از تنه درختان کمک زیادی به آنها می کند ولی نمی توانند به راحتی در روی زمین راه بروند شاید به خاطر این است که؛انگشت های اول و چهارم شان در قسمت عقب پاهای شان قرار گرفته است.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری