کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

شرایط محیطی مناسب برای جوجه کشی طوطی برزیلی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۱۰٫۲۵

در زمان جفت گیری باید یک محیط امن و آرام برای این پرندگان مهیا نمود. بهتر است که قفس آنها در یک ارتفاع مناسب و در یک گوشه خلوت قرار گیرد. برای آنها در داخل قفس لانه بگذارید.

به طور کلی در جوجه کشی طبیعی طوطی برزیلی همیشه تمامی تخم ها به جوجه تبدیل نمیشوند. دما و رطوبت محیط نگهداری آنها باید ایده آل باشد. البته برخی افراد رطوبت ۶۰ درصد و ۱۲ ساعت نوردهی را در زمان جوجه کشی پیشنهاد میکنند. چرا که طوطی برزیلی یک پرنده استوایی است و با آب و هوای مرطوب سازگار میباشد. برای تأمین رطوبت لانه استفاده از رطوبت ساز و یا اسفنج های مرطوب در نزدیکی های لانه توصیه میشود. ولی باید بدانید که رطوبت بیش از حد برای تخم های نطفه دار کشنده است.

تولید مثل طوطی برزیلی

« تولید مثل طوطی برزیلی »

تخمگذاری طوطی برزیلی

در فصل جفت گیری نر و ماده این پرنده ممکن است چندبار با هم جفت گیری کنند. ۳ الی ۵ روز پس از جفت گیری ماده شروع به تخمگذاری میکند. طوطی برزیلی ماده معمولا بین ۴ الی ۶ عدد تخم میگذارد. تخم ها معمولا با فاصله زمانی یک روز گذاشته میشوند. البته در اثر آب و هوا و تغذیه ممکن است پرنده ماده تعداد بیشتری تخم بگذارد. اما اگر در یک دوره تعداد تخم ها بیش از 9 عدد بود باید به جنسیت پرنده ها شک کنید. چون به احتمال بسیار قوی هر دو ماده می باشند.

جوجه کشی طوطی برزیلی به طور معمول ۲۳ روز زمان می برد. در این زمان ماده به خوبی تخم ها را پوشش می دهد و بر روی آنها می خوابد و نر نیز  غذا در اختیار ماده قرار میدهد.

علائم جفت گیری

از علائم جفت گیری طوطی برزیلی میتوان به غذا گرفتن از نوک یکدیگر، کندن پر و تزئین لانه با پر و مواد نرم اشاره کرد. پس از جفت گیری ماده بیشتر در داخل لانه می نشیند و به نر اجازه نمی دهد که رفت آمد زیادی به داخل لانه داشته باشد. در حقیقت پرنده ماده، نر را وادار میکند تا در بیرون از قفس نگهبانی بدهد. اگر نر هنوز مست بوده و به جفت گیری تمایل داشته باشد مورد پرخاشگری ماده قرار خواهد گرفت. لذا از قطره های تقویت نطفه و یا دانه های گرم باید پس از جفت گیری پرنده ها استفاده نشود.

همیشه هم نر و ماده همدیگر را بعنوان جفت قبول نمیکنند. اما پرنده هایی که به هم عادت کرده اند معمولا با هم جفت میشوند و میتوان از آنها جوجه گرفت.

در زمان تخمگذاری ماده بهتر است به تخم های پرنده دست نزنید. زیرا با لمس دست، تخم ها بو گرفته و پرنده احساس خطر میکند و آنها را از لانه بیرون می اندازد. گاهی اوقات هم به صورت غریزی پرنده تشخیص میدهد که تخم ها پوچ و یا فاقد نطفه هستند و آنها را از لانه بیرون می اندازد. اگر از نطفه دار بودن تخم ها مطمئن هستید ولی طوطی برزیلی شما بر روی آن نمی خوابد، بهتر است از دستگاه جوجه کشی حرفه ای استفاده کنید.

طوطی برزیلی نر و ماده

« طوطی برزیلی نر و ماده »

تکثیر گله ای طوطی برزیلی

بیشتر فروشندگان اعتقاد دارند که در پرورش گروهی می توان شرایط بهتری برای جفت گیری طوطی برزیلی ها مهیا کرد. در این روش معمولا تعداد زیادی پرنده نر و ماده در یک محیط بزرگ پرورش داده میشوند و در داخل محیط نیز تعدادی لانه قرار میدهند. در تکثیر گله ای جفت ها به صورت طبیعی یکدیگر را انتخاب میکنند و پرورش دهنده نقشی در آن ندارد. البته این مدل جوجه کشی نیاز به فضای بزرگ با لوازم خاصی دارد. بعنوان مثال باید برای این کار یک اتاق جداگانه در نظر بگیرد و در داخل آن را با شاخه ها و برگ ها تزیین کنید. همچنین برای تأمین گرمای مورد نیاز اتاق جوجه کشی و محیط نگهداری ممکن است به هیتر برقی نیاز پیدا شود.

جوجه کشی طوطی برزیلی با دستگاه

دستگاه مورد استفاده برای تکثیر این پرنده باید از نوع دستگاه جوجه کشی خانگی و حرفه ای مخصوص طوطی سانان باشد. دستگاه ایزی باتور ۶ برای هچ تخم نطفه دار طوطی سانان بسیار ایده ال است.

اگر تصمیم به جوجه کشی مصنوعی دارید، باید دما و رطوبت مناسب را بر روی دستگاه تنظیم کنید. دمای ۳۷٫۵ درجه و رطوبت ۶۰ درصد برای دوره ستر این پرنده مناسب است. در زمان هچر نیز نیز بهترین دما برای هچ جوجه های طوطی برزیلی ۳۷٫۱ درجه می باشد. در این زمان باید کمی رطوبت را افزایش دهید. ۲۴ ساعت پس از تولد باید توسط لامپ مادر مصنوعی مادون قرمز محیطی گرم برای جوجه ها فراهم کنید. سپس برای تغذیه جوجه ها بایستی از سرلاک مخصوص پرندگان زینتی استفاده نمایید.

ماشین جوجه کشی طوطی برزیلی

« ماشین جوجه کشی طوطی برزیلی »

جمع بندی

در نظر داشته باشید که به صورت طبیعی بهتر است در طول سال حداکثر ۲ یا ۳ دوره از این پرنده ها جوجه کشی شود. چون بزرگ کردن جوجه ها برای والدین سخت و طاقت فرسا بوده و باعث تضعیف آنها میشود. همچنین برای جفت شدن طوطی برزیلی ها با هم باید صبر کنید، مخصوصا زمانیکه تازه آنها را خریده اید. پرنده ها در ابتدا باید به محیط جدید عادت کنند، اگر شرایط محیطی و تغذیه آنها ایده آل باشد، پرنده ها زودتر برای جوجه کشی آماده خواهند شد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری