تولک رفتن بلدرچین

بلدرچین ها پرندگان کوچک جثه ای هستند که معمولا پس از یک دوره 40 روزه به بلوغ می رسند و تخم گذاری آن ها آغاز می شود. اما پس از 8 تا 10 ماه تخم گذاری مداوم تولک می روند و تخم گذاری آن ها کم می شود. در این دوران پرهای این پرندگان به میزان قابل توجهی ریخته شده و کاهش پیدا می کنند.
در این مرحله یعنی تولک رفتگی ، همه بلدرچین ها یک جا تولک می روند البته به غیر از برخی از آن ها که از بلدرچین های نامطلوب کاملا متمایز می شوند.
پرهای بدن بلدرچین با نظم و ترتیب خاصی می ریزد. بدین صورت که ابتدا سر و گردن ، سپس سینه ، بدن ، بال ها و دم. تولک رفتن بلدرچین ها به دو صورت جزئی و کلی انجام می پذیرد. در تولک رفتن کلی تمامی پرهای پرنده ریخته می شود و تخم گذاری آن ها به صورت کامل متوقف می شود اما در تولک رفتن جزئی فقط بخشی از پرهای پرندگان ریخته می شود و صرفا تخم گذاری آن ها کاهش پیدا می کند.
تولک رفتن بلدرچین
تولک رفتن بلدرچین ها به دلیل عوامل مختلفی رخ می دهد که پرورش دهنده با جلوگیری از آن ها می تواند از تولک رفتن پرنده ها هم جلوگیری کند. این عوامل عبارتنداز:
استرس دمایی : استرس دمایی به دلیل افزایش شدید دما در محل نگهداری پرندگان رخ می دهد. این مساله مخصوصا زمانی رخ می دهد که محل نگهداری پرندگان به صورت مناسب عایق کاری نشده باشد. بدین صورت که علی رغم این که فن در حال کار کردن و محیط در حال خنک شدن است ، حرارت به دلیل مناسب نبودن عایق از بیرون به داخل وارد می شود و منجر به بروز استرس دمایی در میان بلدرچین ها می گردد.
شرایط نامناسب بستر : از دیگر عوامل موثر بر تولک رفتن پرنده ها شرایط نامناسب بستر است.
کمبود آب : کمبود آب نیز از دیگر عواملی است که باعث تولک رفتن زودرس پرنده ها می شود. گاهی اوقات مشاهده می شود که لوله های آب در محیط بیرون از سالن پرورش بلدرچین دچار یخ زدگی شده اند و آب به درون سالن پرورش بلدرچین وارد نمی شود. همچنین خراب شدن آبخوری ها هم ممکن است باعث نرسیدن آب به بلدرچین ها شده و باعث تولک رفتن زودرس پرنده ها بشود.
بیماری ها یا وضیعیت بد سلامتی : مورد دیگری که می توان به آن اشاره کرد بیماری ها یا وضعیت بد سلامتی است که باعث تولک رفتن زودرس در بلدرچین ها می شود.
قطع طولانی نور : در هنگامی که بلدرچین ها تحت نور دهی به صورت کنترل شده هستند ، قطع طولانی نور باعث تولک رفتن زودرس می شود.
قطع نور مصنوعی در پاییز : در فصل پاییز بلدرچین ها در حال وارد شدن به مرحله تولید هستند و به همین علت قطع نور مصنوعی در فصل پاییز باعث تولک رفتن زودرس می شود.
سر و صدای ناگهانی : به دلیل حساس بودن پرنده بلدرچین ایجاد سر و صدای ناگهانی باعث تولک زودرس می شود. همچنین ورود حیوانات دیگر به سالن نیز می تواند در این زمینه باعث بروز مشکل شود.
تغییرات تغذیه یا کم و ناکافی بودن آن : این پرندگان از برنامه غذایی پیوسته ای تبعیت میکنند و تغیییرات ناگهانی و شدید در برنامه تغذیه ای آنها باعث تولک رفتن زودرس می شود. از طرف دیگر باید توجه شود که تغذیه ناکافی نیز می تواند از عوامل تولک رفتن زودرس باشد.
فضا و تعداد ناکافی در قفس یا تراکم بیش از اندازه در قفس : زیاد بودن تعداد بلدرچین ها در قفس و جوابگو نبودن قفس برای این تعداد یکی از عوامل تولک رفتن زودرس شود. از طرفی فضا و تعداد ناکافی دانخوری و آب خوری قفس بلدرچین می تواند مشکلات بزرگی ایجاد کرده و یقینا باعث تولک رفتن زودرس بلدرچین ها باشد.

تولک رفتن بلدرچین ها به چه دلیلی رخ می دهد؟

در صورت در نظر گرفتن بلدرچین ها جهت تخم گذاری توجه به وضعیت پرهای آنها حائز اهمیت است، چرا که پرهای شفاف و یکنواخت و کامل در بلدرچین ها ضامن سلامتی انها می باشد.
دلایل پوشش نامرغوب :
۱- دمای بسیار زیاد محیط باعث نا مرطوب شدن و خاصیت شکنندگی پرها می شود. 
۲- پر تعداد بودن بلدرچین ها در سیستم بستر  یا در قفس.
۳- بلدرچین های پرخاشگر و عصبی که در انها عمل نوک چینی صورت نگرفته است.
۴- بالا بودن ساعات نوردهی ، اشعه ی مستقیم خورشید ، شدت نور بالا
۵- کرم و شپشک ها که باعث بروز بیماری های انگلی یا دیگر بیماری ها می شوند.
۶- استرس بالا که باعث ایجاد بحران می شود.
۷- نا مناسب بودن قفس جهت پرورش بلدرچین
۸- برخی از نژاد های بلدرچین ها دارای پرهای ظریف بوده که می ریزند که البته این ریزش هیچ اثری بر روی تولید این بلدرچین ها ندارد.
۹- بلدرچین ها با تولید کم و بلدرچین های با تولید بالا هر دو دارای پر های ناقص بوده و از این جهت تفاوتی ندارند.
نکته : نیمچه ها 3 مرحله تولک خفیف در مرحله رشد می گذرانند و پس از آنها شروع به تخم گذاری میکنند.

دلیل پرهای کدر و ظاهر نامطلوب بلدرچین ها

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری