کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

اهمیت تهویه سالن پرورش طیور و نحوه اجرای آن

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

تهویه یکی از عوامل اساسی در ادامه حیاط طیور در سالن های پرورش متراکم و پر جمعیت می باشد، زیرا در سالن های پرورشی بخصوص در حالت صنعتی مانند پرورش مرغ در سطح انبوه تهویه اهمیت خود را نشان می دهد، بعلاوه پرندگان دارای کیسه های هوایی در بدن خود بوده و مداما نیاز به هوای تازه دارند، بنابراین عمل تهویه علاوه بر تعویض هوای سالن و کمک به ورود اکسیژن تازه در کاهش رطوبت و بوی بد سالن نیز تاثیر به سزایی دارد.

از آنجایی کلیه پرندگان در طول 24 ساعت چندین بار اقدام به دفع فضولات می کنند بنابراین شرایط ایجاد میکند تا سیستم تهویه در سالن به صورت 24 ساعته روشن باشد تا از افزایش بیش از حد میزان رطوبت، بوی بد مدفوع و بروز بیماری ها در پرندگان و پرسنل جلوگیری به عمل آید. طبق نتایج به دست آمده حدود 2/3 از آب مصرفی پرندگان از طریق مدفوع آنان دفع می شود و از طرفی آمونیاک ساطح شده از مدفوع آنان و بیماری های ثانویه مانند کوکسیدیوز و مشکلات فیزیکی مانند در رفتگی تاندون آشیل پا و آرتریت زانو از جمله مسائلی می باشد که در صورت تهویه نشدن هوای محیط سالن ممکن است گریبانگیر پرندگان و پرسنل پرورش گاه شود، به همین جهت تهویه سالن از اهمیت بالایی برخوردار است و بر خلاف تصور اکثر پرورش دهندگان ستنی، هدف اصلی تهویه سالن خروج رطوبت می باشد و تامین اکسیژن تازه در درجه بعدی قرار دارد.

اهمیت تهویه سالن مرغداری

« اهمیت تهویه سالن مرغداری »

نحوه اجرای سیستم تهویه در سالن پرورش طیور

معمولا در فصل تابستان از حداکثر توان سیستم های تهویه در جهت خنک سازی وکاهش رطوبت سالن استفاده می شود و سیستم تهویه به صورت طولی می باشد یعنی هوای تازه از طریق فن های دمنده غول آسا وارد قسمت ابتدایی سالن شده و هوای کثیف و رطوبت به وسیله فن های مکنده از قسمت انتهایی سالن خارج می شود، به دلیل بهره مندی از حداکثر هوای خنک در فصل تابستان از پد های سلولوزی یا پوشال های خیس استفاده می کنند که در مقابل فن های دمنده هوا قرار دارند و هوای وارده به سالن را خنک تر می کنند.

اما در فصل زمستان قضیه متفاوت است، در این فصل هدف پرورش دهنده علاوه تهویه هوا و خروج آمونیاک و رطوبت، گرم نگه داشتن سالن می باشد. بدین منظور در نحوه و ساعات کارکرد فن ها دقت لازم را به عمل می آورند زیرا ورود بیش از حد هوای سرد به داخل سالن موجب وارد آمدن شُک دمایی به پرندگان و خیس ماندن کف سالن شده و در نتیجه، بیماری پرندگان تلفات مالی بالایی را برای پرورش دهنده به دنبال خواهد داشت. بنابراین در اکثر مرغداری ها هیتر جت هایی را در مقابل فن های دمنده هوای تازه قرار می دهند تا هوای تازه گرم وارد سالن شود و در نتیجه هوای بد بو همراه با رطوبت از فن های خروجی مرغداری خارج می شود.

روش تنظیم تهویه مرغداری

« روش تنظیم تهویه مرغداری »

در بیشتر مرغداری ها به منظور افزایش میزان راندمان، فرایند تهویه هوا به صورت عرضی صورت می گیرد و هیتر هایی در مقابل فن های دمنده هوا قرار گرفته و در آن طرف سالن نیز یعنی قسمت رو به رویی فن های مکنده هوا قرار گرفته اند.

به منظور بهره مندی از حداکثر توان هیتر ها و فن ها هم چنین جلوگیری از بروز بیماری های احتمالی در پرندگان، کلیه درز ها و سوراخ هایی که احتمال ورود هوای سرد از آنها وجود دارد باید گرفته شود. قابل توجه است که این سوراخ ها هم در فصل تابستان و هم در فصل زمستان مشکل ساز هستند زیرا در فصل تابستان خود راهی برای ورود حشرات و موجودات موذی به داخل سالن می شوند که این موجودات باعث انتقال بیماری به پرندگان هستند و در فصل زمستان نیز با وارد سازی هوای سرد موجب بروز بیماریهایی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا در پرندگان می شوند.

خوشبختانه با اختراع وسیله ای بنام ترموستات دمای سالن را می توان در حد ثابتی نگه داشت. ترموستات های متصل به فن ها و هیتر ها میتوانند زمان شروع به کار و توقف آنها را مدیریت نمایند، طوریکه در صورت تجاوز دمای محیط سالن از 30 درجه سانتی گراد هیتر ها متوقف خواهند شد و فن ها تا رسیدن دما به حد مطلوب مانند 24 درجه همچنان به عملکرد خود ادامه خواهند داد، برعکس این عمل نیز زمانی اتفاق می افتد که دما به حداقل خود مثلا 18 درجه سانتی گراد برسد و هیتر ها و فن ها شروع به کار خواهند نمایند، بدین ترتیب می توان میزان راندمان گله را به صورت قابل توجهی افزایش داد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری