کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

تغذیه کبوتر در تابستان و زمستان

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۰۲

کبوتر و یا کفتر یکی از محبوب ترین پرندگان زینتی در بین ایرانی ها محسوب میشود که از گذشته های بسیار دور مورد توجه قرار گرفته است. این پرنده نژادهای مختلفی دارد که هر کدام نیز ویژگی ظاهری خاص خود را دارند. رژیم غذایی این پرنده می تواند طیف وسیعی از انواع غلات، میوه ها و سبزیجات باشد. ولی جیره غذایی این پرنده در فصل ها و دوره های مختلف با هم فرق دارد. با توجه به اهمیت تغذیه بر سلامت پرنده، ساعات پرش و جوجه آوری آن در این مقاله بر آن شدیم تا توضیحاتی کامل در رابطه با نحوه تغذیه کبوتر ارائه بدهیم. خواندن این مقاله را از دست ندهید.

تغذیه کبوتر در تابستان زمستان

« تغذیه کبوتر تابستان زمستان »

پرندگان وحشی به صورت غریزی توانایی این را دارند که ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را از محیط زیست به دست بیاورند. اما گونه های اهلی شده که تحت سرپرستی انسان ها تغذیه میشوند بیشتر در معرض سوء تغذیه قرار میگیرند. چراکه پرنده فقط به خوراکی هایی دسترسی دارد که صاحبش در اختیار او قرار میدهد. کبوترها نیز از این قضیه مستثنی نیستند. لذا پرورش دهنده کبوتر باید شناخت کافی از نحوه تغذیه پرنده خود داشته باشد.

جیره غذایی مناسب برای کبوتر در فصل زمستان

کبوترها در مقابل دمای سرد تا حدودی پرندگان مقاومی هستند ولی اگر دما بیش از حد سرد باشد، پرنده ها دچار سرماخوردگی و سایر بیماری ها شده و تلف میشوند. اگر به پرورش کبوتر علاقه مند هستید باید نحوه اصولی تغذیه آنها در فصل زمستان را بدانید. برخی از پرورش دهندگان به اشتباه همیشه از یک رژیم غذایی ثابت برای تغذیه کبوترها استفاده میکنند. آنها همچنین در فصل های سرد با پوشاندن کامل گنجه ها سعی میکنند دمای محیط نگهداری کبوترها را گرم نگه دارند تا زمستای سپری شود.

ولی می توان با استفاده از دانه هایی که طبع گرم دارند، در فصل زمستان به گرم شدن کبوترها کمک کرد. چرا که با مصرف دان های گرم، دمای بدن پرنده نیز کمی افزایش پیدا کرده و پرنده کمتر احساس سرما میکند.

برای محافظت از کبوترها در فصل زمستان ابتدا سعی کنید که گنجه ها را رو به آفتاب بچینید. در زمستان محل لانه کبوترها هرگز نباید در معرض باد مستقیم قرار گرفته باشد.

دانه هایی که طبع آن ها گرم بوده و برای تغذیه زمستانی کبوترها ایده آل هستند شامل دان گندم و ارزن می باشد. ولی فقط با این دانه ها نمی توان احتیاجات غذایی کبوترها را تأمین کرد. برای تغذیه کبوترها در زمستان 6 روز از دان گندم و ارزن استفاده کنید. میزان گندم باید 3 برابر ارزن باشد. در واقع به ازای هر یک کیلو دان ارزن، 3 کیلو گندم به آن اضافه کنید و این مخلوط دان غذای اصلی کبوترها در زمستان خواهد بود.

تغذیه کبوتر در فصل تابستان

« تغذیه کبوتر در فصل تابستان »

همانطور که گفته شد فقط گندم و ارزن برای تغذیه کبوتر در زمستان کفایت نمیکند. بنابراین یک روز در هفته از دان کامل نیز برای تقویت رژیم غذایی آنها استفاده کنید.

دان کامل شامل غلات مختلفی میباشد که ما در اینجا یک نمونه دان کامل را توضیح داده ایم. برای فراهم نمودن دان کامل پیشنهاد میکنیم دان های زیر را با مقدار گفته شده با هم مخلوط کنید. البته اگر تعداد کبوترهای شما زیاد است میتوانید مقادیر گفته شده را به طور کلی دو یا سه برابر کنید:

 • ۱۰ کیلو گندم

 • ۵۰۰ گرم عدس

 • ۵۰۰ گرم ذرت

 • ۵۰۰ گرم نخود سفید ریز

 • ۵۰۰ گرم ارزن

 • ۵۰۰ گرم جو سیاه

 • ۳۰۰ گرم دان پارس

 • ۵۰۰ گرم قره ماش » گاودانه و یا سنگدانه نیز میتوان جایگزین نمود «

 • ۳۰۰ گرم کافشه دهن بسته » تخم ریز آفتابگردان نیز میتوان جایگزین نمود «

نکات مهم به هنگام تغذیه کبوترها

در زمان تهیه دان مورد نیاز کبوترها همیشه باید از دان های تازه استفاده کرد. دانه هایی که دچار کپک زدگی شده اند و یا بیش از حد کهنه اند، برای تغذیه پرندگان از جمله کبوترها مناسب نیست و باعث بیماری های گوارشی میشود.

تغذیه کبوترها معمولا عصر هنگام انجام میگیرد. با این حال اگر کبوتر ضعیف در گله دارید و یا قصد دارید با ماشین جوجه کشی و یا روش طبیعی از نژاد خاصی جوجه کشی کنید می توانید یک وعده چاشت برای آنها در نظر بگیرید.

شن ریزه، خاک شور و کلسیم همیشه باید در دسترس کبوترها باشد. برای تأمین کلسیم مورد نیاز آنها از پودر پوسته تخم مرغ، کف دریا، پودر استخوان، پودر صدف دریایی و دیگر منابع کلسیمی میتوانید استفاده کنید. همچنین پیشنهاد میشود به صورت ماهانه و به مدت 5 روز از مولتی ویتامین برای تقویت جیره غذایی کبوترها استفاده شود.

کبوترها علاقه زیادی به خوردن دان های چرب و پروتئین دار دارند. بنابراین زمانی که آنها با دان مخلوط تغذیه میشوند ممکن است برخی دانه ها را کنار بزنند. لذا توصیه میشود ابتدا دان های کربوهیدرات دار مثل جو، گندم و .. به آنها داده شود و سپس دانه های دیگر.

استفاده از پروبیوتیک (14 روز یکبار) و الکترولیت نیز به صورت دوره ای پیشنهاد میشود. ولی در فصل تولک و پرریزی استفاده از داروهای ضد انگل و یا آنتی بیوتیک توصیه نمیشود چوب باعث ضعف بیشتر پرنده میگردد.

غذا دادن به گروه کبوترها

« غذا دادن به گروه کبوترها »

نکات مهم به هنگام تغذیه کبوترها

از آنجایی که در فصل زمستان کبوترها با دانه های گرم تغذیه میشوند بنابراین به شدت مستعد چاق شدن هستند. افزایش وزن تأثیر منفی بر ساعت پرواز و نفس کشیدن پرنده دارد. با توجه به اینکه اوایل تیر ماه زمان پرواز دادن کبوترها می باشد، بنابراین رژیم غذایی آنها باید متناسب با این دوره باشد. معمولا از اوایل بهار به بعد میتوان کبوترها را با دان های کم چرب و سبک تغذیه نمود. این کار باعث میشود که چربی های ذخیره شده در فصل زمستان نیز آب شوند. اگر در فصل تابستان نیز تغذیه کبوترها با حجم زیادی دان های گرم ادامه پیدا کند، پرنده دچار استرس گرمایی شده و همچنین کم تحرک و تنبل میشود.

جو یکی از مهمترین دانه هایی است که می تواند پایه اصلی رژیم غذایی کبوتر در تابستان باشد ولی این دان به تنهایی کافی نیست. ذرت سفید، تخم جارو و اندکی دان ارزن نیز برای تغذیه کبوتر در تابستان و یا آماده سازی آنها در فصل بهار بسیار مناسب هستند. علاوه بر دان های گفته شده می توانید از مخلوط دان زیر نیز استفاده کنید:

 • ۲ کیلوگرم گندم

 • ۳ کیلو جو بلغور شده

 • ۳ کیلو ذرت سفید

 • ۱٫۵ کیلو عدس ریز

 • ۵۰۰ گرم ارزن

البته دانه هایی که گفته شده و میزان آنها با توجه به هدف پرورش دهنده میتواند متفاوت باشد. بنابراین هر پرورش دهنده ای با توجه به هدفی که در نظر دارد باید یک ترکیب مناسب از دانه های مختلف به دست آورده و از آن استفاده کند. فقط فراموش نشود که در فصل تابستان نسبت دانه هایی که طبع سرد دارند باید بیشتر از سایر دانه ها باشد.

تغذیه مناسب برای کبوترهای پرشی

کبوترهایی که برای پرواز دادن آماده میشوند بایستی با دان کامل تغذیه شوند تا پرنده انرژی کافی برای پرواز داشته باشد و یا به قول کفتربازان به راحتی دل به مایه بیاورد. لذا پرنده نباید فقط با جو تغذیه شود. سایر دان ها نظیر تخم جارو، ماش، قره ماش، کمی شاهدانه، آفتابگردان، بذرک، کافشه، عدس و کمی ارزن نیز برای تغذیه کبوترهای پرشی مناسب هستند. دقت داشته باشید از دان ذرت برای تغذیه کبوترهای پرشی استفاده نکنید چون این دان دیر هضم میباشد. همچنین کبوترهای پروازی را 12 ساعت قبل از پرواز دادن تغذیه نمایید.

تغذیه دادن اصولی به کبوتر

« تغذیه دادن اصولی به کبوتر »

جمع بندی

در این مقاله نحوه تغذیه کبوتر را در فصل های مختلف توضیح دادیم. برای تغذیه کبوترهای مولد و جوجه دار می توانید از دان کامل استفاده کنید. همچنین در زمان پر ریزی و تولک نیز 20 درصد جو و دانه های پروتیئن دار به تغذیه کبوترها اضافه نمایید. در دوران تولک نیز استفاده از سبزی جعفری برای تغذیه کبوترها توصیه میشود.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری