غذای جوجه یکروزه

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۰۹

جوجه ها پس از خروج از تخم نطفه دار در 24 ساعت ابتدایی تا یک هفته بدلیل پایین بودن سیستم ایمنی آنها در برهه حساس می باشند. نگهداری جوجه های یکروزه چه از نوع گوشتی و چه از نوع تخمی بعد از به دنیا آمدن نیازمند برخی اقدامات مراقبتی بوده و در صورت عدم رعایت نکات میتواند باعث تلف شدن حیوان شود. در این بخش ما به شما در مورد تغذیه و غذای جوجه یکروزه توضیح داده و مطالبی را گردآوری کرده ایم.

چکیده مقاله

پس از خروج جوجه های یکروزه از تخم های نطفه دار باد تدابیری خاص برای نگهداری آنها انجام شود. یکی از موارد مهم در نگهداری جوجه یکروزه مبحث تغذیه و غذای جوجه یکروزه است که اگر به دقت به آن انجام نشود منجر به از بین رفتن پرنده می گردد.

تغذیه جنین تخم

جنین قبل از خارج شدن از تخم و در زمان تشکیل از زرده تخم تغذیه میکند ؛ به توضیحی دیگر زرده تخم مرغ تمامی چربی و پروتئین مورد نیاز رشد جنین را فراهم میکند. نطفه جنین بر روی وسط زرده تخم قرار گرفته و نخستین مراحل رشد و نمو جنین از این بخش صورت میگیرد و در انتهای کار زرده تخم تغذیه اولیه برای بقای ۲۴ ساعت اولیه جوجه یکروزه را تامین میکند.

غذای جوجه یکروزه

« غذای جوجه یکروزه »

روش تغذیه جوجه های یکروزه در ساعات اولیه

بعد از خروج جوجه ها از تخم تا ۲۴ ساعت به دان و غذا احتیاج ندارند ؛ چرا که جوجه از زرده تخم به مقدار کافی تغذیه کرده است و در صورت دادن دان به آن پرنده قادر به هضم نخواهد بود. تغذیه دادن به جوجه های یکروزه در این بازه ممکن است پرنده ها در اثر رطوبت از بین بروند. در این زمان شما تنها باید از مخلوط آب و شکر برای افزایش توان بدنی جوجه ها استفاده کنید.

تغذیه جوجه یکروزه در هفته های نخستین

پس از گذشت 24 ساعت از زمان هضم محتویات زرده شما میتوانید به جوجه های یکروزه خود تغذیه بدهید. بدین منظور باید از جیره های غدایی استارتر که در اغلب فروشگاه های طیور موجود است استفاده کرده و به مرور زمان به آنها پودر موادی مانند سویا ، ذرت ، گندم ، نان خشک ، تخم مرغ آب پز شده و … بدهید. برنامه غذایی معرفی شده سرشار از کلسیم ، پروتئین و مواد معدنی بوده و در سرعت رشد جوجه ها موثر است.

از این برنامه می توان هر روز ۳ بار تا رسیدن جوجه به ۱۴ روزگی بهره گیری کرد. البته آب تمیز باید به طور دائم در اختیار جوجه ها قرار داده شود.

تغذیه جوجه یکروزه در منزل

جوجه های یکروزه تا رسیدن به سن ۳۰ روزگی خود در حساس ترین برهه زندگی خود هستند و باید اقداماتی را پرورش دهنده آنها انجام دهد. در اصل پس از رسیدن به یک ماهگی تا حد زیادی رشد کرده و از خطر بیماری ها در امان می مانند. اشخاصی که در منزل و بصورت محدود اقدام به پرورش جوجه یکروزه میکنند باید یک محیط ایزوله و مناسب برای این پرنده ها ایجاد کنند. همچنین باید مکان نگهداری این پرنده ها تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و ویروس باشد. علاوه بر آن قفس پرنده ها هم باید در مکانی به دور از دسترس حیوانات درنده قرار دهید.

تغذیه جوجه یکروزه

« تغذیه جوجه یکروزه »

جیره غذایی استارتر همانطور که از نام آن مشخص است غذای جوجه های یکروزه می باشد. همچنین غلات دیگر مانند پودر ذرت، گندم و دیگر مواردی که در بخش قبلی بیان شد تشکیل دهنده رژیم غذایی جوجه یک روزه در خانه است. پس از گذشت دو هفته تا رسیدن جوجه ها به سن بلوغ باید دان ها ، ترکیبات و مواد مفید را در غذای جوجه ها قرار دهید. در دوره مذکور استفاده از انواع اقسام دان های مقوی مثل سویا ، ذرت و سایر غلات برای تامین پروتئین پرنده مفید است. همچنین شما میتوانید برای جذب هر چه بهتر غذا از رژیم متشکل از فسفر ، کلسیم ، سدیم ، منیزیم ، کلر و پتاسیم که همگی تامین کننده مواد معدنی هستند استفاده کنید.

البته استفاده بیش از اندازه از مواد معدنی میتواند زمینه را برای بیماری های خاص ایجاد کند. بیماری هایی مانند همانند کاهش سرعت رشد ، عقب ماندگی و بیماری های عروقی در جوجه ها ایجاد کند. همچنین علاوه بر مواد ذکر شده فسفات کلسیم ، سدیم کلرید و بی کربنات نیز می تواند نیاز پرنده به مواد معدنی برای بالا بردن میزان متابولیسم را پوشش دهد. توصیه میکنیم تا برای افزایش قدرت بدنی از انواع مولتی ویتامین ها و آنزیم های مناسب در غذای جوجه ها استفاده کنید.