به کاسکو غذا چه بدهیم؟ راهنمای تغذیه و غذای کاسکو

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۱٫۲۹
مهمترین مسئله ای که در نگهداری کاسکو ها ( و بطور کلی طوطی سانان )اهمیت دارد، توجه به تغذیه آن ها و چیزهایی است که می توانند بخورند یا نخورند . پس در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد تغذیه کاسکو ها به دست بیاورید. زمانی که بتوانید اصول تغذیه کاسکو ها را رعایت کنید، سلامت آنها در برابر هر نوع بیماری و عدم سوء تغذیه غلط تضمین می شود و دقیقا مهمترین بخش نگهداری کاسکوها در گرو تغذیه صحیح و سلامت  آنهاست.
چکیده مقاله
کاسکو پرنده ای است که از هر چیزی تغذیه می کند. تمام گیاهان ، غلات ،گوشت ، لبنیات و ... بخشی از غذای مورد علاقه این پرنده خاص و دوست داشتنی است. البته فراموش نکنید که  غذاهایی هم هستند که برای آنها مناسب نیست و می تواند سلامت آنها را به خطر بیندازد...

تغذیه کاسکو ها به چند دسته تقسیم می شود

غذاهای اصلی: به غذاهایی گفته می شود که با خوردن آن تمام احتیاجات غذایی پرنده تامین می شود و ضروری است که هر پرورش دهنده ای نسبت به تهیه این غذا ها اقدام کند و آن را در  رژیم غذایی روزانه کاسکو قرار دهد مثل:
تخمه آفتاب گردان :اصلی ترین غذای کاسکو که بهتر است به صورت خام در اختیار پرنده قرار بگیرد. تخمه آفتابگردان فواید زیادی  دارد و برای کاسکو یک غذای ارزشمند است .
به چند نکته دقت کنید:
✔ برای تغذیه کاسکو ها از تخمه های شور و پخته شده استفاده نکنید.
✔ اگر پوست تخمه ها در اثر خیس شدن رنگ پس بدهد(اکثر تخمه هایی که پوسته سیاه کامل دارند اینگونه اند) برای تغذیه کاسکوها مناسب نخواهد بود پس از تخمه هایی استفاده کنید که خودتان هم می توانید آن را بخورید چون اکثر تخمه هایی که در پرنده فروشی ها ارائه می شود مزه تلخ تری دارند و کیفیت آنها آنقدر پایین است که در صورت مصرف پرنده، سلامت آن را به خطر می اندازد.
✔ فراموش نکنید که تخمه های آفتاب گردان در هر رنگی که باشند (سیاه وسفید ، سفید ، قهوه ای و ...) فواید یکسانی خواهند داشت ولی متاسفانه در میان برخی از پرنده فروشی ها، افراد سودجویی هستند که تخمه های رنگی را به اسم تخمه های مقوی و سالم، به صاحبین کاسکو ، آن هم با قیمیت بسیار گزاف می فروشند. محض اطلاع شما دوستان عزیز، چنین ادعایی دروغ محض است و هیچ دلیل علمی بر صحت این ادعا وجود ندارد.
✔ حدالامکان  از تخمه های متنوع برای تغذیه کاسکوها استفاده کنید تا عادت های غذایی آنها قابل کنترل باشد  در غیر این صورت و با تغذیه مداوم یک نوع تخمه، کاسکوها به آن عادت می کنند و هرگز حاضر نمی شوند که نوع دیگری را امتحان کنند.
غذای کاسکو آفریقایی
« غذای کاسکو آفریقایی »

مصرف میوه و سبزی برای تغذیه کاسکو

بعضی از میوه ها را بصورت خام و پخته می توان در اختیار کاسکو گذاشت تا بخورد ولی اگر قصد دارید به پرنده خود سیب زمینی هم بدهید، بهتر است که آن را آب پز کنید.
✔ خوردن بعضی از میوه ها مثل هویج نه تنها برای تغذیه کاسکو مفید ست بلکه با خوردن هویج کاسکو ها می توانند ساعت ها سرگرم باشند و از خوردن آن لذت ببرند.
✔ حدالامکان از دادن میوه های ترش (بخصوص مركبات و انار) پرهیز کنید  چون مانع حرف زدن آنها خواهد بود. از میوه هایی استفاده کنید که شیرین است و کاسکو ها به خوردن آن رغبت نشان می دهند.
✔ به هیچ عنوان میوه و سبزیجات تند مزه ای مثل فلفل  را به خورد كاسكو نرسانید چون برای دستگاه گوارشی آنها ضرر دارد و ممکن است روزها از شدت سوزش معده قادر به خوردن چیزی نباشند.
✔ در تغذیه کاسکوها، به هیچ عنوان از میوه های مانده و خراب استفاده نکنید چون باعث اسهال و بیرون روی زیاد پرنده می شود. حدالامکان پوست میوه ها را بکنید یا حتما قبل از خورندن، خیلی تمیز آنها را بشورید.
عسل :عسل جزو بهترین و مغذی ترین غذاهایی که می توانید در اختیار کاسکو ها بگذارید چون برای تقویت قوای جنسی، فیزیکی و تقویت حافظه آنها بسیار مفید است.
حدالامکان سعی کنید که عسل را بصورت جداگانه به كاسكو های خود بدهید تا بخورند ولی اگر آنها از خوردن عسل امتناع کردند می توانید نان، بیسکوییت و یا هر غذای دیگری که کاسکو به خوردن آن علاقه مند است، به عسل آغشته کنید و در اختیار پنده بگذارید تا بخورد.
استخوان ران مرغ و گوشت پخته :در استخوان پخته شده مرغ، منابع مغذی  زیادی چون كلسیم و پروتئین و مواد معدنی وجود دارد كه برای تقویت استخوان كاسكو مفید است چون مانع  ترك خوردگی نوك و ناخن پرنده می شود و نقش مهمی در براقی و یك دست شدن پرهایش دارد.
نكته : اجازه بدهید مقداری گوشت مرغ و غضروف های چسبیده به آن  در روی استخوان باقی بماند تا  كاسكو ها از آن تغذیه کنند. هیچ مانعی وجود ندارد که در رژیم غذایی کاسکو از یک تکه گوشت پخته شده که صد البته بدون ادویه و کم نمک است، استفاده کنید.
برنج و ماكارونی  : دانه های برنج  سرشار از ویتامین های B  است که نقش مهمی در براقی، شفافیت و رشد پر های کاسکو دارد. علاوه بر این مکانیزم دفاعی پرنده را در برابر انواع بیماری ها مثل نیوکاسل تقویت می کند.
ماكارونی هم تمام خواص گندم  را دارد و جالب است بدانید که، كاسكوها بیشتر از گندم از خوردن آن لذت می برند.
نكته : به هیچ عنوان از برنج خام برای تغذیه کردن کاسکوها استفاده نکنید. مناسب است که آن را به صورت نیم پز یا کاملا پخته شده و بدون روغن، ( البته از روغن بسیار کمی می توانید استفاده کنید) ادویه و نمک  در اختیار کاسکو ها بگذارید.
تخم مرغ :تخم مرغ پخته هم جزو یکی از غذاهای بسیار مغذی و مفید برای كاسكو است. اکیدا پیشنهاد می کنم که روزی نصف تخم مرغ را در رژیم غذایی کاسکو ها بگنجانید چون حاوی كلسیم است ماده ای كه، جزو احتیاجات بدنی آنها محسوب می شود. به یاد داشته باشید، اگر در مواردی پرنده شما دچار كمبود كلسیم شدید شود، استفاده از  پوسته تخم مرغ می تواند بهترین درمان و جایگزین برای این مسئله باشد.
لبنیات : در بین لبنیات ها ماست ارزش غذایی زیادی دارد چون یكی از ضروری ترین مواد مغذی بدن كاسكوها را تامین می کند مخصوصا اگر در کنار مواد غذایی به پرنده های خود آنتی بیوتیك می دهید حتما به مقدار زیادی ماست هم در اختیار آنها بگذارید تا بخورند.
شیر خشک هم یک غذای مغذی است که می توانید در برنامه غذایی کاسکوها بگنجانید حتی دربرخی از موارد و  مطالب نوشته شده ، خوراندن شیر خشک به عنوان یک غذای كمكی به كاسكو توصیه شده است ولی بهتر است که در مصرف آن زیاده روی نکنید چون لاكتوز زیادی در شیر خشک موجود است که برای کاسکو مضر است و ممکن است آنها را دچار ناراحتی های گوارشی یا اسهال کند.
پیشنهاد می کنم هر چند وقت یکبار تکه ای از نان تست را به شیر آغشته کنید و در اختیار آنها قرار دهید. فراموش نکنید که لبنیاتی كه دارای لاكتوز ( قند شیر) است برای كاسكو مناسب نخواهد بود.
آب و آبمیوه :کاسکو ها هم مثل هر موجود زنده دیگری برای ادامه حیات به آب احتیاج دارند. آبی که تمیز و عاری از هر نوع آلودگی و باکتری های بیماری زاست.اکیدا توصیه می كنم که حتی المقدور از آب شیر استفاده نكنید،مخصوصا در شهرهایی مثل تهران و کرج که سختی آب زیاد است از آب معدنی و یا تصفیه شده استفاده كنید.
آب میوه: اگر کاسکوی شما از خوردن آب میوه ها لذت می برد بهتر است که از آب میوه های طبیعی استفاده کنید چون آبمیوه های کارخانه ای برای آنها ضرر دارد.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری