کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

استفاده از سبزیجات در تغذیه پرندگان زینتی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۲۰

استفاده کردن از انواع سبزی جات ئذ برنامه غذایی پرندگان زینتی همانند استفاده از سبزیجات در برنامه غذایی انسان از اهمیت زیادی برخوردار است ؛ چرا که پرندگان نیز مانند ما به سلامتی نیاز دارند و باید فیبر بیشتری به دستگلاه گوارششان برسد. البته موضوع بحث ما محدود به پرندگان زینتی است ؛ چرا که سیستم گوارشی طیور پرورشی « مانند مرغ گوشتی و یا تخمی » به حدی قوی است که میتواند همه چیز را هضم کند. با این حال بنظر شمد استفاده از سبزیجات چرا و در چه حد میتواند برای پرندگان زینتی مفید باشد؟ در این مطلب ما برای شما اطلاعات کاملی را در این زمینه گردآوری کرده ایم که میتوانید با ادامه مطلب به آنها دست پیدا کنید.

تغذیه و غذای پرنده زینتی

« تغذیه و غذای پرنده زینتی »

سبزیجات مورد نیاز برای تغذیه پرندگان

شما خود بهتر از هر فرد دیگری میدانید که در صیفی و سبزیجات چه نوع خواص و خصوصیاتی وجود دارد ؛ دستگاه گوارشی پرندگان زینتی کوچک است و این موضوع سبب میشود تا آنها بتوانند سبزی جات را بهتر و سریع تر از گوشت و سایر مواد غذایی هضم کنند. به همین علت بایدتمامی مواد مغذی لازم برای آنها در قالب دانه ها ، مغز ها ، حبوبات ، سبزیجات و میوه ها گنجانده شود. استفاده نکردن از انواع سبزیجات و میوه جات در وعده های غذایی پرنده گان باعث میشود تا آنها به مشکلاتی نظیر بدهضمی و سوء هضمی دچار شود. فراموش نکنید که سبزیجات را در اشکال متنوع و با روش های مختلف در اختیار پرنده خود قرار دهید.

مهمترین سبزیجات برای جیره غذایی پرندگان زینتی

سبزیجات و میوه جات برای تغذیه پرندگان زینتی از تنوع زیادی برخوردار هستند ؛ صیفی جات و سبزیجاتی مانند هویچ ، سیب زمینی ، کلم بروکلی ، چغندر ، شلغم سبز ، جعفری ، لوبیا سبز ، فلفل شیرین ، گل کلم ، بادمجان ، کدو ، کاهو ، ذرت ، خیار از نمونه هایی هستند که برای استفاده پرنده های زینتی بسیار مناسب می باشند.

کرفس

سبزیجات و میوه جات برای تغذیه پرندگان زینتی از تنوع زیادی برخوردار هستند ؛ صیفی جات و سبزیجاتی مانند هویچ ، سیب زمینی ، کلم بروکلی ، چغندر ، شلغم سبز ، جعفری ، لوبیا سبز ، فلفل شیرین ، گل کلم ، بادمجان ، کدو ، کاهو ، ذرت ، خیار از نمونه هایی هستند که برای استفاده پرنده های زینتی بسیار مناسب می باشند.

خیار و کدو سبز

اگر میخواهید پرنده زینتی شما پرها و ناخن های درخشان داشته باشد میتوانید از خیار و یا کدو سبز در تغذیه پرنده استفاده کنید. البته بهتر است از استفاده بیش از این میوه ها جلوگیری کنید ؛ چرا که باعث ایجاد مشکلات گوارشی آنها میشود. همچنین استفاده بیش از انداره از این میوه جات در دوره تولک رفتگی پرنده سبب طولانی تر شدن این دوره برای آنها میشود.

غذای روزانه پرنده زینتی

« غذای روزانه پرنده زینتی »

هویج

هویج سلامتی روده بزرگ پرندگان زینتی را تضمین میکند. همچنین این میوه منبعی غنی از ویتامین B ، ویتامین C ، ویتامین E ، نیاسین و دیگر ویتامین ها است. هویج به دلیل داشتن کاروتین بسیار زیاد نقش بسیار زیادی را در تثبیت رنگ پرهای پرندگان زینتی ایفا میکند. عموماً پرورش دهنگان قناری باید از این گیاه در جیره غذایی پرنده های خود استفاده کنند. برخلاف کدو سبز و خیار استفاده از هویج در دوران تولک پرنده بسیار توصیه میشود. درصورتیکه هوجی را بصورت رنده شده در اختیار پرنده خود قرار دهید علاقه بیشتری برای تغذیه آن از خود نشان میدهد.

کلم بروکلی

اگر دوست دارید که پرنده شما تناسب اندام خوبی داشته باشد میتوانید از کلم بروکلی استفاده کنید. این گیاه از چاقی بیش از حد پرنده شما جلوگیری کرده و برای تغذیه 3 یا 4 بار در هفته انواع پرندگان زینتی توصیه میشود

تربچه

تربچه نیز از نمونه سبزیجات مورد علاقه انواع پرندگان زینتی است. این گیاه دارای کربوهیدرات و کلسیم و انواع ویتامین ها برخوردار بوده و مصرف آن میتواند در سلامتی ناخن ها و پرهای طوطی تاثیر مثبتی داشته باشد. پیشنهاد میشود تا قبل از استفاده از تربچه آن را با آب سرد بشویید ؛ سپس آن را بصورت رنده شده در اختیار پرنده تان قرار دهید.

کلم قرمز

استفاده از کلم قرمز بدلیل داشتن رنگدانه های طبیعی و ارزشمند برای رنگ بخشی به پرنده توصیه میشود. به همین علت استفاده از کلم قرمز بیش از استفاده از کلم سفید توصیه میشود. کلم قرمز گیاهی تمام عیار است و کلسیم ، فسفر ، گوگرد ، پتاسیم در آن به وفور وجود دارد.

تغذیه برنده زینتی

« آناتومی خروس لاری »

لیمو

لیمو میوه ای سودمند برای جلوگیری از بروز بیماری در طوطی ها و پرندگان زینتی است. شما میتوانید بصورت روزانه دو قطره آبلیمو در ظرف آب پرنده زینتی خود چکانده و اعجاز آن را در بخش های مختلف پرنده خود مشاهده کنید. لیمو بدلیل داشتن کلسیم و فسفر و مقدار قابل توجی ویتامین ب و کربوهدرات و پروتئین منبع بسیار غنی برای ضدعفونی سیستم داخلی بدن پرنده مفید است. کلا همان مقدار که استفاده از آب لیمو به منظور تقویت سیستم دفاعی بدن انسان کمک می کند ، برای پرندگان نیز توصیه می شود.

چقندر

چقندر و رنگ دانه های آن برای هر موجودی آنقدر خواص شگفت انگیز دارد که در وصف آن میتوان یک مقاله مجزا نوشت! دارا بودن فسفر ، آهن ، کلسیم ، ویتامین ب ، ویتامین ث و سایر پروتئین ها یکی از ویژگی های منحصربفرد چقندر است. این گیاه رفع کننده تضمینی اختلالات گوارشی پرنده نیز هست.

اسفناج

اسفناج از مفیدترین و نه چندان محبوب ترین تغذیه ها در بین پرندگان است. این گیاه به دلیل داشتن انواع ویتامین های مشهور مانند کلسیم ، آهن ، فسفر ویتامین ب و ویتامین K و کربوهیدارت برای مصارف پرندگان زینتی توصیه میگردد. لازم به توضیح است که استفاده از سبزیجاتی همچون اسفناج ، کرفس و چغندر و ... که آهن بالایی دارند برای تغذیه مرغ مینا مناسب نیست و باعث بیماری ذخیره آهن و مشکلات کبدی در این پرنده میشود.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری