کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

غذای اردک ها چیست؟ رژیم مناسب برای اردک

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۶٫۲۴

مناسبرین غذا برای تغذیه اردک ها می تواند شامل  ذرت، گندم، جو به صورت خام و یا پخته شده یا جوانه  زده، انواع سبزیجات مثل کاهو، ذرت بو داده، تخم مرغ قطعه قطعه شده، گوجه فرنگی، پنیر خانگی، هویج و ... باشد. حبه های غذایی  غیر دارویی هم به صورت خیس خورده برای اردک های بالغ بسیار مفید است. همه این منابع غذایی می تواند، انرژی مورد نیاز بدن اردک ها را تامین کند. در این مقاله قصد داریم شما را با باید ها و نبایدهای تغذیه اردک یعنی مهمترین منابع غذایی که می تواند در رشد و ادامه حیات آنها مفید باشد، آشنا کنیم پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

چکیده مقاله

درست است که اردک ها می توانند از غذاهای متنوع زیادی تغذیه کنند ولی حساسیت های آنها را هم نسبت به رژیم غذایی در نظر بگیرید. اردک ها باید از رژیم غدایی متشکل از مواد متنوع مثل سبزیجات و میوه های خرد شده تغذیه کنند تا انرژی موردنیاز بدنشان تامین شودولی از خوراکی استفاده کنید که مانع تولید چربی در بدن آنها شود.  یک پرورش دهنده اردک همواره باید از غذاهایی که به اندازه کافی ویتامین، پروتئین، کربوهیدرات، فسفر و املاح معدنی و بسیاری از موارد دیگر را دارد، استفاده کند تا علاوه بر تامین نیازهای جسمی، سلامت اردک هایی که پرورش می دهند را نیز تضمین کند.

غذای اردک چیست؟

غذاهای پروتئینی

برای فراهم کردن نیازهای پروتئینی اردک ها می توانید از انواع کرم ها ، حلزون های باغچه و حشرات استفاده کنید البته به شرطی که آنها را از مراکز معتبری چون  فروشگاه های ماهیگیری تهیه کرده باشید. یعنی به این فکر نکنید اردک ها مجاز به تغذیه از انواع کرم ها و حشراتی هستند که به راحتی در در و برشان یافت می شود چون ممکن است به سموم  یا انواع حشره کش ها آلوده باشند و احتمال مسمومیت و حتی تلف شدن آنها وجود دارد.

غذای اردک

« غذای اردک »

ویتامین های مورد نیاز در غذای اردک

برای رساندن ویتامین های مورد نیاز بدن آنها می توانید 3 عدد خیار بزرگ ، به اضافه 6 عدد هویج پخته شده را در میکسر ریخته و با مقداری آب آنها را با یکدیگر میکس کنید. حتی می توانید از مخلوط خیار، گوجه،کاهو، فلفل دلمه ای یا خیار را  با کدو ، کاهو و فلفل هم  که ترکیبات ویتامینی مناسبی برای اردک هادارد استفاده کنید . سپس ترکیب مخلوط شده را در ظرفی ریخته و اجازه بدهید در یخچال باقی بماند زمانی که قصد داشتید مواد میکس شده را در اختیار اردک ها قرار دهید، قبل از آن مقداری آرد ذرت، به محتویات ظرف اضافه کرده و  خیلی خوب آنها را با یکدیگر مخلوط کنید.  با این ترکیب غذایی اردک ها می توانند تمام ویتامین های مورد نیاز بدنشان را به خوبی  دریافت کنند ضمن اینکه، با این روش، ذرت که جزو مهمترین فاکتورهای غذایی پرنده است، به خورد اردک ها می رود.

در غیر این صورت می توانید از مولتی ویتامین های مناسب که مخصوص پرندگان است، ستفاده کرده و آن را به مقدار کافی و یک روز در میان ،در آبخوری اردک ها بریزید تا بخورند ولی سعی کنید حتما از رژیم های غذایی متنوع  هم استفاده کنید. میوه های بدون هسته و سبزیجات مختلفی مثل کاهو، هویج، و ...  می تواند تمام ویتامین های مورد نیاز بدن آنها را در طول دوره زندگی شان تامین کند.

در کنار همه این موادی که به آنها اشاره کردم حتما آب کافی هم در اختیارشان بگذارید چون برای هضم بهتر غذایی که مصرف می کنند، به خوردن آب احتیاج دارند.

 

نکته:  از دادن هرگونه مواد دارویی به آنها خودداری نمایید. چون ممکن است اردک ها پتانسیل مناسبی برای دریافت مواد ، تقویتی یا انرژی زا و غیره نداشته باشند و سلامت آنها به خطر بیفتد.

نقش آب در پرورش اردک

جالب است بدانید که 65 درصد از وزن بدن اردک ها را آب تشکیل می دهد مخصوصا جوجه اردک ها که بالغ بر 75 درصد وزن بدن شان از آب تشکیل شده است. این پرندگان می توانند با کمبود غذا کنار بیایند ولی نخوردن آب و تحمل تشنگی برای آنها غیر ممکن است چون متابولیسم بدن آنها در برابر کمبود آب واکنش منفی نشان می دهد و باعث به وجود آمدن اختلالاتی در گردش خون  پرنده خواهد شد و متعاقبا به سیستم عصبی فشار وارد می شود که نتیجه ای جز تلف شدن نمی دهد. با در نظر گرفتن این موضوع  همواره سعی کنید در کنار هر غذایی که در اختیار اردک ها می گذارید، آبخوری آنها را هم  با آب تمیز پر کرده تا بعد از غذا، آب کافی و فراوان  در دسترس داشته باشند مخصوصا جوجه اردک ها که حساسیت زیادی به خوردن آب دارند  باید تا سن 7  الی 8 هفتگی، هیچ کم و کسری از این بابت نداشته باشند. اگر شما جزو افرادی هستید که به تازگی وارد این حرفه شده اید باید بدانید که در ابتدای ورود جوجه اردک ها حتما آب تمیز و تازه در اختیار آنها بگذارید و در کنار آن از غذاهای پودری مثل فرمولی که در قسمت بعدی به آن اشاره می کنم استفاده کنید.

فرمول غذایی اردک از ۸ هفتگی به بعد چیست؟

 • ۳۰ درصد سبوس گندم

 • ۳۰ تا ۴۰ درصد سبوس برنج

 • ۲۵ تا ۳۰ درصد آرد ذرت

 • ۵ تا ۱۰ درصد انواع کنجاله ها

 • ۱ تا ۵ درصد پودر پوسته تخم مرغ یا سنگ آهک خرد شده  و یا پودر صدف

 • ۰٫۵ درصد مکمل های ویتامینی

به این فرمول های غذایی باید شیر بدون چربی اضافه کرده و با این مواد به خوبی ترکیب کنید تا رشد جوجه ها در شرایط بهتری ادامه پیدا کند.

فرمول غذایی اردک از ۸ هفتگی به بعد چیست؟

 • ۳۰ درصد سبوس گندم

 • ۲۰ درصد سبوس برنج

 • ۳۰ درصد آرد ذرت

 • ۱۰ درصد انواع کنجاله ها

 • ۵ درصد پودر پوسته تخم مرغ یا سنگ آهک خرد شده  و یا پودر صدف

 • ۰٫۵ درصد مکمل های ویتامینی

 • ۰٫۵ درصد پودر استخوان

علاوه بر این فرمولی که به آن اشاره کردم، فراموش نکنید که غذای اردک تخمگذار و مادر باید حدود ۱۵ درصد پروتئین  به همراه ۲۶۰۰ کیلوکالری انرژی قابل هضم باشد تا بعد از جفتگیری بتوانند تخم های نطفه دار با کیفیتی تولید کنند.

تغذیه اردک

« تغذیه اردک »

تغذیه اردک تخمگذار در چراگاه

همانطور که می دانید، اردک ها  پرندگان پرخوری هستند و تامین مصارف خوراکی آنها در داخل سالن مقرون به صرفه نیست بنابراین توصیه ما به شما پرورش دهنگان عزیز این است که سعی کنید نیمچه اردک ها را یعنی زمانی که به سن 6 ماهگی می رسند از جایگاه پرورشی بیرون بیاورید و اجازه بدهید آنها در کنار زمین های حاصلخیز،برکه ، شالیزار  یا  چراگاهها و باغ ها اطراف بچرند و به یافتن غذا مشغول باشند اگر چنین اتفاقی بیفتد  اردک ها می توانند از پس مانده دانه های زمین های کشاورزی، انواع غلات ، گیاهان، حلزونها ، کرمهای خاکی، حشرات انرژی و پروتئین مورد نیاز بدنشان را به دست آورند. اگر واقع بین باشید متوجه خواهید شد که نه تنها هزینه های تغذیه کردن آنها پایین می آید بلکه متقابلا هزینه تولید تخم هم پایین می آید و شما با فروش آنها می توانید سود خوبی به دست بیاورید.

تغذیه اردک در شیوه متراکم

تغذیه اردک بخصوص اردکهای بالغ و تخمگذار باید برای پروش دهندگان صرفه اقتصادی داشته باشد مخصوصا اگر هدف خود را برای  پرورش  اردک مادر یا تخمگذار سازماندهی کرده باشند.مناسبترین غذا برای تغذیه چنین اردک هایی، آن هم در شیوه متراکم،  استفاده از علف های خرد شده، سبوس گندم، سبوس برنج ، آرد ذرت، پودر ماهی، پودر استخوان یا پودر بقایای ضایعات کشتارگاهی ، آرد جو و ضایعات میوه و سبزیجات است.

سایر مواد مورد نیاز در تغذیه اردک

آب: مهم ترین عاملی که در جذب غذای اردک ها حائز اهمیت است، رساندن اب کافی به بدن آنهاست چون این مایع حیاتی بیشتر از 70 درصد بدن هر موجود زنده ای را تشکیل می دهد و اردک ها جزو پرندگانی هستند که در کنار غذا بیشتر از هر موجود زنده دیگری آب مصرف می کنند.آبی که سالم است و عاری از هرگونه آلودگیست.

 

پتاسیم: با دریافت پتاسیم کافی از منابع غذایی، فعالیت سلول های عصبی و ماهیچه های قلب اردک ها بخوبی انجام می پذیرد چون پتاسیم نقش مهی در جذب پروتئین دارد.

با کمبود پتاسیم  رشد اردک ها به تاخیر می افتد و حتی ممکن است در عملکرد سیستم عصبی آنها اختلال  ایجاد شده و یا دچار تشنج شوند. این امر می تواند آنها را به مرز فلج شدن هم برساند.

 

کلسیم: نقش مهمی در فعال کردن آنزیم های انعقاد خون دارد. و باعث رشد سریع استخوان ها و تشکیل شدن پوسته تخم می شود. این ماده مغذی را میتوان در منابعی چون پودر صدف و استخوان که حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین D  هستند، پیدا کرد.

کمبود کلسیم در فاکتور غذایی اردک ها باعث شکنندگی استخوان, عدم تعادل در راه رفتن، تشنج, ، کاهش تولید تخم, غلیظ شدن خون و در نهایت مرگ اردک ها می شود.

 

فسفر: فسفر این منبع مهم غذایی، تاثیر فوق العاده ای در سرعت بخشیدن به رشد جوجه ها دارد, چون یکی از عناصر تشکیل دهنده اسید نوکلئیک است همچنین در بوجود آمدن زرده ی تخم مرغ نقش مهم تری ایفا می کند.

کمبود فسفر هم باعث بروز مشکلاتی چون کاهش رشد استخوان, ناتوانی جنسی و اختلال در تولید تخم می شود.

 

کربوهیدرات ها: وجود کربوهیدرات مورد نیاز در فاکتور غذایی پرنده یکی از مهم ترین موضوعاتی ست که مورد توجه قرار می گیرد چرا که اگر این ماده مغذی به اندازه کافی دریافت نشود ، می تواند باعث تجمع چربی در اطراف قلب و کلیه شود و پرنده را دچار چاقی مفرط می کند. با وجود چنین معضلی ، جفتگیری و تخم گذاری ارک ها هم با مشکل مواجه می شود و متقابلا اردک های مولد تخم های بدون نطفه تولید می کنند.

ولی اردک هایی که برای تولید گوشت در نظر گرفته می شوند می توانند از فاکتورهای غذایی پر کربوهیدرات ، استفاده کنند تا در زمان کشتار مشکلی برای وزن گیری نداشته باشند.

 

ویتامین ها: انواع ویتامین ها نقش مهمی در بالا بردن سیستم ایمنی بدن اردک ها دارند وبرای عملکرد طبیعی بدن, رشد و تولید مثل اردک ها ضروری هستند . مهم ترین آنها ویتامین B است که در عملکرد های متابولیک از جمله متابولیسم انرژی تاثیر گذار است.

کمبود ویتامین B می تواند باعث کم خونی  ، کاهش تولید تخم  و افزایش مرگ و میر اردک ها مخصوصا زمانی که در سن پایین تری( جوجه ها) هستند، می شود.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری