کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

غذای مورد علاقه عروس هلندی ( تغذیه عروس )

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

همانطور که در مقاله پرورش و جوجه کشی عروس هلندی توضیح داده شده این پرنده از خانواده طوطی های کاکل دار و کوچک ترین عضو این خانواده از لحاظ جثه و اندازه می باشد. این پرنده به خاطر جذابیت و زیبایی خاص خود محبوب ترین پرنده در بین ایرانی ها محسوب می شود. نام عروس هلندی از نام علمی این پرنده برگرفته شده است. عروس هلندی نیز همانند مرغ عشق به شدت به دانه ارزان علاقه مند است. ولی اگر بیش از حد دانه ارزان به او بدهید ممکن است دچار کمبود ویتامین و پروتئین در بدن خود شود.

غذای عروس هلندی

« غذای عروس هلندی »

چه غذایی مناسب عروس هلندی می باشد؟

عروس هلندی بیشتر به دانه ارزن، تخم کتان، تخم آفتابگردان، تخم شاهدانه، بذر سبزیجات، انواع اجیل ها و ... علاقه نشان می دهد و این ها به تنهایی برای تغذیه عروس هلندی کافی نیست، انواع میوه ها، سبزیجات و انواع مکمل ها و مولتی ویتامین ها را باید به او بدهید تا بدنش از هر لحاظ تامین شود.

کمبود پروتئین یا ویتامین ها و مواد معدنی در بدن پرنده باعث بروز بیماری های جدی نظیر کم خونی، ریزش پر، نیوکاسل، انفولانزا و ... می شود. پس بهتر است غذای پرنده از تنوع زیادی برخوردار باشد هم چنین دادن یک غذای مداوم و تکراری همانطور که برای شما خسته کننده خواهد بود برای او نیز خسته کننده خواهد بود و پس از مدتی علاوه بر از دست دادن اشتها به انواع بیماری ها مبتلا خواهد شد.

یک رژیم غذایی خوب برای عروس هلندی شما

همانطور که گفته شد یک رژیم غذایی خوب باید انواع میوه ها، سبزیجات، دانه ها و آجیل ها را شامل باشد ولی لازم نیست که همه آنها را با هم به پرنده بدهید. می توانید از سفیده تخم مرغ آب پز شده به همراه کمی خیار و هویج به عنوان صبحانه عروس هلندی استفاده کنید. به عنوان ناهار می توانید از ترکیب انواع تخم ها مانند تخم کتان، ارزن، شاهدانه، کلم بروکلی، گیشنیز، غرفه، و حبوبات استفاده کنید. برای شام پرنده نیز می توانید از سبزیجات تازه مانند جعفری، ریحان و هویج و سیب استفاده کنید.

لطفا دقت کنید مواردی که در بالا گفته شد صرفا مثال بود و ضرورتی به استفاده مداوم از غذا های بالا نیست. شما می توانید بنا به سلیقه پرنده تان غذا های مورد علاقه اش را به او بدهید و حتما در برنامه غذایی عرو س هلندی تنوع را حفظ نمایید.

نکته دیگری که حتما باید مورد توجه قرار دهید نظافت قفس پرنده می باشد، سعی کنید یک روزنامه در کف قفس قرار دهید و هر روز آن را تعویض کنید تا  از بروز بیماری و عفونت های باکتریایی جلوگیری به عمل آید. و از همه مهم تر شستشوی مداوم ظرف آب و ظرف غذای پرنده و قرار دادن غذا و آب تازه در آن است.

عروس هلندی به چه میوه هایی علاقه مند است؟

عروس هلندی و تمامی کاکل دار ها به میوه هایی همچون سیب، هلو، گلابی، توت، کیوی، پرتقال، موز و انواع آلو ها علاقه نشان می دهد. حتما میوه ها را بشورید و در اختیار پرنده قرار دهید چون ممکن است میوه ها سم پاشی شده باشد.

عروس هلندی به چه سبزیجاتی علاقه نشان می دهد؟

از جمله سبزیجات مورد علاقه عروس هلندی هویج، سیب زمینی، کلم بروکلی، فلفل سبز، چغندر، گوجه فرنگی پخته می باشد. که می توانید با توجه ضائقه پرنده و لیستی که برای رژیم غذایی پرنده تهیه کرده اید در برنامه غذایی او بگنجانید.

چه غذاهایی را نباید به عروس هلندی داد؟

از جمله غذا هایی که برای پرنده مضر می ابشد شامل : آووکادو ، شکلات و کافیین ، کاهو  و کلم ، چربی می باشد. حتما سعی شود قفس پرنده را در قسمت بالایی اتاق و نزدیک سقف یا در مکانی بالاتر از دسترس کودکان قرار دهید تا از دادن خوراکی های مضری همچون شکلات، چیپس و پفک به پرنده خودداری شود.

نقش مولتی ویتامین ها و مکمل ها در رشد پرنده

در صورتی که پرنده شما علاقه ای به خوردنه میوه و سبزیجات نشان نمی دهد، حتما باید مولتی ویتامین در آب آشامیدنی او بریزید. چون میوه و سبزیجات سرشار از منابع معدنی و انواع ویتامین هاست. در صورتی که عروس شما خوش اشتهاست و هر نوع غذایی را می خورد، از ریختن مولتی ویتامین ها ب صورت مکرر خودداری کنید. و این کار را به هفته ای یکبار کاهش دهید.

آیا عروس هلندی به پروتئین نیاز دارد؟

تمام موجودات زنده برای ادامه زندگی و ترمیم و رشد بافت های عضلانی خود نیاز به پروتئین دارند، بنابراین عروس هلندی نیز به عنوان یک موجود زنده برای ادامه حیات به پروتئین ها نیازمند است. این پروتئین ها می تواند از تخم مرغ آب پز شده، گوشت مرغ و ماهی پخته شده، حبوبات پخته شده، اسفناج و پنیر تامین شود.

نکته: سعی کنید همیشه کف دریا در اختیار پرنده قرار دهید تا کلسیم مورد نیاز بدنش را به ویژه هنگام تخم گذاری از این طریق تامین کند. و از دادن غذای زیادی به پرنده خودداری کنید زیرا موجب بروز چاقی در او می شود.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری