کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

راهنمای تغذیه در دوره های مختلف بوقلمون

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

بوقلمون گوشت بسیار خوشمزه ای دارد و به دلیل چربی کم و پروتئین بالایی که در گوشت این پرنده وجود دارد، آن را به غذای مورد علاقه بسیاری از خانواده ها مبدل نموده است. در گوشت بوقلمون تمامی مواد مورد نیاز بدن اعم از پروتئین، انواع ویتامین ها و انواع مواد معدنی وجود دارد، هم چنین وجود پروتئینی تریپتوفان در گوشت بوقلمون موجب ترشح ماده ای بنام سروتونین در بدن می شود که باعث سرحالی و شادابی در انسان می شود. اما برای پرورش این پرنده پر خاصیت به همین آسودگی نیست، شما برای اینکه بوقلمون کاملا گوشتی و چاق و چله پرورش دهید با در مورد تغذیه این نکات لازم را رعایت کنید که در این مقاله سعی خواهیم کرد تا شما را با تغذیه این پرنده در دوره های مختلف آشنا سازیم.

چکیده مقاله

بوقلمون ها پرندگان بسیار خوش گوشتی هستند و به دلیل دارا بودن چربی کم و پروتئین زیاد مورد توجه بسیاری از پرورش دهندگان می باشد. اما برای تغذیه بهتر و رشد کاملتر بوقلمون ها، مطالعه این مقاله کمک شایانی به شما خواهد کرد.

تغذیه بوقلمون

« تغذیه بوقلمون »

تغذیه جوجه بوقلمون از تولد تا یک ماهگی

پس از اینکه جوجه ها از تخم بیرون آمدند باید آنها را در مکانی گرم و با دمای 37 درجه سانتی گراد قرار دهید، برای گرم کردن آنها هم چنین می توانید از لامپ مادر مصنوعی استفاده کنید. هم چنین آنها تا 24 ساعت نیاز به تغذیه ندارند زیرا مواد مغذی کافی در بدن آنها وجود دارد. در طول این 24 ساعت شما می توانید از مخلوط آب و شکر و انواع مولتی ویتامین های مایع برای تغذیه و تقویت بدن آنها استفاده کنید.

پس از گذشت این 24 ساعت شما باید با پلت هایی بسیار نرم که اصطلاحا استارتر نامیده می شود، آنها را تغذیه نمایید و تا یک ماهگی باید این استارتر را به آنها بدهید، اگر نمی خواهید استارتر به آنها بدهید بهتر است از ترکیب پودر شده ذرت، نان، تخم مرغ آب پز، برنج پخته شده و ... برای تغذیه آنها استفاده کنید. به دلیل اینکه جوجه بوقلمون ها از هوش کمتری نسبت به سایر پرندگان برخوردار است، بنابراین غذا خوردن را دیر تر یاد می گیرند و این وظیفه شماست تا با صبر و حوصله به آنها غذا خوردن را یاد دهید.

البته در این مدت از واکسن و مولتی ویتامین غافل نمایید زیرا جوجه ها در برابر بیماری بدن ضعیفی دارند. بهداشت محیطی آنها را نیز رعایت کنید و از دسترسی موجودات وحشی به مکان آنها نیز خودداری کنید.

تغذیه جوجه بوقلمون ها از یک ماهگی تا دو ماهگی

در این دوره شما می توانید استارتر را قطع کنید و از ترکیب و پودر انواع دانه ها مانند ذرت، گندم، جو، خرده نان، پوست میوه ها، برنج و... برای تغذیه آنها بهره ببرید. هم چنین می توانید از انواع پلت ها و کنسانتره های مخصوص جوجه بوقلمون بهره ببرید. برای رعایت بهداشت همیشه غذای سالم و تازه در اختیار پرنده ها قرار دهید و ظرف آب و غذای آنها را مرتبا بشورید.

غذای بوقلمون

« تغذیه بوقلمون »

تغذیه بوقلمون از دو ماهگی تا سن بلوغ

وزن بوقلمون ها هنگام رسیدن به سن دو ماهگی تقریبا به یک کیلو گرم خواهد رسید، در این دوره میانگین مصرف ماهانه آنها حدود 1/7 الی 1/8 کیلوگرم دان می باشد. برای تغذیه سالم جوجه ها و افزایش وزن سریع آنها حتما از پلت ها و کنسانتره های مخصوص بوقلمون بهره ببرید. تغذیه غنی و با کیفیت در رشد سریع بوقلمون ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

بوقلمون ها در حدود 5 الی 6 ماهگی به دوره کامل بلوغ جسمی و جنسی خواهند رسید و در این دوره وزن و میزان خوراک آنها ثابت خواهد ماند. برای رشد بهتر و با صرفه تر بوقلمون ها می توانید از انواع سبزیجات و غلات بخصوص یونجه، بلغور ذرت و گندم و جو و... برای تغذیه آنها استفاده کنید، بوقلمون برای رشد کامل تر و سریع تر نیاز روزانه به حدود 100 الی 200 گرم سبزی یا یونجه تازه دارد . هم چنین می توانید کمی نمک در وعده غذایی پرنده بریزید تا اشتهای او افزایش یابد. وجود سنگ ریزه در غذای او باعث هضم بهتر غذا خواهد شد، زیرا با قرار گرفتن در سنگدان بوقلمون به هضم بهتر غذا کمک خواهد کرد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری