کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آموزش تعیین جنسیت مار

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۷٫۱۵

در سرتاسر جهان بیش از 3 هزار گونه مار وجود دارد و در تمامی قاره ها به جز قطب جنوب حداقل یکی از گونه های مار را می توان یافت. هرچند که وجهه مار به عنوان نوعی آفت در میان انسان ها جا افتاده است، اما حقیقت آنست که مارها اغلب موجوداتی بسیار مفید بوده و حتی حیوانات اهلی بامزه ای هم هستند.

این خزندگان بسیار زیبا و فریبنده، توانسته اند توجه بسیاری از افراد را به سمت خود جلب کنند تا به عنوان حیوان خانگی نگهداری شوند اما این اتفاق فقط زمانی می افتد که شخص پرورش دهنده تا حد ممکن از مهارت های لازم برخوردار باشد و بتواند تمام تکنیک های کاربردی را به مرحله اجرا درآورد زیرا نگهداری از این موجود در خانه کار آسانی نیست و دارای فوت وفن های خاصی ست که حتما باید رعایت گردد.

چکیده مقاله

متاسفانه بسیاری از مارها مخصوصا پیتون ها با واگذاری به افراد مبتدی صدمات و خسارت های جبران ناپذیری را به وجود آورده اند که بسیار دردناک می باشد پس لطفا قبل از اینکه این حیوان زیبا را خریداری کنید اطلاعات بالایی از شرایط و نحوه ی نگهداری اش کسب نمایید تا موجب حفظ خود و نسل این خزنده ی خارق العاده شوید.

جالب است بدانید مارهای نر و ماده بسیار شبیه هم هستند و تشخیص جنسیت آن ها کار سختی ست، بسیاری از افرادی که مبتدی هستند و پرورش مار را تازه شروع نموده اند، بسیار کنجکاوند که جنسیت مار را بدانند، بهتر است برای دانستن این موضوع از یک دامپزشک یا فرد باتجربه مشاوره بگیرند و به هیچ عنوان به تنهایی اقدام به انجام این کار نکنند در غیر این صورت به مار آسیب شدیدی خواهند رساند.

آموزش تعیین جنسیت مار

خصوصیات دم:

در حقیقت مارهای نر دارای یک اندام جنسی لوله مانند در داخل بدن خود هستند یا به عبارتی در امتداد دمشان دو آلت جنسی کوچک قابل رویت است. محل قرار گیری همی‌پنیس در زیر مقعد و دوسوی مختلف دم هاست که عمل جفت شدن مارهای نر با ماده را انجام می دهد. تشخیص وجود آلت تناسلی با بررسی دم مارها قابل انجام است. بدین معنی که ماده ها و نرها علاوه بر شباهت ظاهری شان دارای تفاوت هایی واضح در دم های خود هستند. یعنی این دم ها در مارهای نر بلند و ضخیم است و در قسمت انتهایی رفته رفته باریک تر می شود ولی برعکس در ماده ها خلاف این موضوع دیده می شود، یعنی آن ها از دم هایی باریک، کوتاه و مخروطی شکل برخوردار می باشند.

تعیین جنسیت مار

« تعیین جنسیت مار »

پراب:

دومین روشی که می توان به جنسیت مارها پی برد، استفاده از پراب است که افراد مبتدی نمی توانند به درستی این عمل را انجام دهند و فقط توسط اشخاص حرفه ای و باتجربه امکان پذیر می باشد. افراد متخصص مار را به صورت ثابت نگه می دارند و با احتیاط یک میله ی فلزی باریک را در مقعد مار فرو می برند، بهتر است قبل از وارد کردن پراب، از لوبریکانت(ژل بهداشتی) استفاده کنید، همچنین نباید فشار بیش از حد به پراب وارد کنید زیرا ممکن است در اثر این کار واژینال ساک سوراخ گردد و آسیب جبران ناپذیری به این خزنده ی بی نظیر وارد گردد. فرو رفتن این میله در جنس نر و ماده متفاوت است. جالب است بدانید این میله ها در جنس های نر به دلیل وجود همی‌پنیس‌ تا حدود 16 سانتیمتر فرو می رود و به آسانی در دم او حرکت می کند، در حالیکه در ماده ها این میله ها به علت کوتاهی دم و عدم فضای کافی برای حرکت، فقط می توانند تا گنجایش 5 سانتیمتر داخل شوند زیرا فضای موجود در دم ماده ها فقط به اندازه ی یک غده ی عطری ست که قادر به جابجایی یک میله ی پراب را ندارد.

 

همی پنیس:

در مارهای خیلی جوان می توانید با انگشت خود فشار ملایمی از ناحیه ی دم به سمت کلوآک( مقعد)، وارد نمایید. در حقیقت شما با این کار می توانید آلت تناسلی مار را به صورت موقت خارج کنید و همی پنیس وارونه یا بیرون زده را به راحتی در دم مار مشاهده نمایید.

البته قابل ذکر است که این روش بیشتر در مارهای کوچک همانند پایتون ها انجام می گیرد ولی از نطر علمی تایید نمی شود، زیرا با انجام یک حرکت اشتباه ممکن است به همی پنیس مار آسیب جدی وارد گردد. همچنین اگر در این کار خبره نباشید ممکن است آلت تناسلی مار بیرون نزند یا به عبارتی احتمال دارد شما مار ماده را با مار نر اشتباه گرفته باشید که می توانید او را هم با صدمه ی جدی روبرو سازید. در هر صورت موفق شدن در این زمینه به دقت و تجربه ی کافی نیاز دارد که شما موظف به کسب و یادگیری آن هستید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری