کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آمورش تعمیر دستگاه جوجه کشی

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

دستگاه جوجه کشی به عنوان یک محصول الکترونیکی همانند سایر وسایل خانگی یا صنعتی ممکن است دچار خرابی شود و این احتمال در تمامی دستگاه های جوجه کشی جدای از نوع تولید کننده اش وجود دارد. شاید شما بهترین دستگاه جوجه کشی دنیا را خریداری کرده باشید باز هم احتمال خرابی در دستگاه وجود دارد. در این هنگام شما به اهمیت گارانتی و خدمات پس از فروش تولید کننده پی خواهید برد.

اگر شما در شهر یا روستایی قرار دارید که امکان دسترسی به نمایندگی ها و واحد خدمات پس از فروش دستگاه را ندارید، یا دسترسی به تعمیرکار لوازم برقی برای شما مشکل می باشد، الزاما باید برای تعمیر دستگاه آستین بالا بزنید.

دستگاه های جوجه کشی معمولا در دو حالت ایراد پیدا می کنند، حالت اول زمانی است که شما هنوز تخم های نطفه دار را درون دستگاه قرار نداده اید و می خواهید قبل از جوجه کشی دستگاه را تست کنید تا حین جوجه کشی با مشکل مواجه نشود. حالت دوم زمانی است که دستگاه در حال جوجه کشی می باشد و ناگهان دچار مشکل می شود. در حالت اول شما می توانید دستگاه را به مدت چند روز دست تعمیرکار یا نمایندگی خود دستگاه بسپارید ولی در حالت دوم چاره ای جز عیب یابی و تعمیر آن بصورت شخصی ندارید.

به همین منظور در این مقاله مهم ترین مشکلاتی که ممکن است برای یک دستگاه جوجه کشی پیش بیاید را ذکر نموده ایم، لطفا با ما همراه باشید.

تعمیر دستگاه جوجه کشی

« تعمیر دستگاه جوجه کشی »

۱- وقتی سیستم برق رسانی دستگاه دچار مشکل می شود

اکثر دستگاه های جوجه کشی از برق 220 ولت شهری برای تامین انرژی دستگاه بهره می برد، معمولا در دستگاه های جوجه کشی صنعتی برق مستقیما به دستگاه وصل می شود ولی در دستگاه های جوجه کشی خانگی برق 220 ولت توسط آداپتور های کاهنده ولتاژ به برق 12 یا 15 ولت تبدیل می شوند.

اگر شما دستگاه را به برق متصل نمودید ولی دستگاه روشن نشد، از وجود برق منزل مطمئن شوید در صورتی که برق وجود داشت ولی دستگاه روشن نمیشد اولین جایی که باید بررسی کنید، دوشاخه دستگاه می باشد، در دستگاه جوجه کشی خانگی از دو شاخه سالم بود باید آداپتور را تست کنید اگر آنهم سالم بود باید به اتصالات داخلی دستگاه را بررسی کنید.

در برخی موارد سوکت های متصل به مدار شل شده یا در اثر رطوبت می سوزند شما باید از سالم بودن سوکت ها نیز مطمئن باشید، برای اینکار می توانید سوکت ها را درآورده و دوباره محکم تر متصل کنید و دوباره دستگاه جوجه کشی را به برق متصل کنید. اگر روشن نشد باید به نمایندگی یا تعمیر کار مراجعه کنید چون احتمالا مشکل در اتصالات مدار های داخلی دستگاه می باشد.

۲- وقتی سیستم خنک کننده دستگاه از کار می افتد

در همه دستگاه های جوجه کشی از فن برای تهویه هوای درون دستگاه استفاده می شود. اگر حین جوجه کشی متوجه از کار افتادن فن شدید باید دستگاه را خاموش - روشن نمایید. اگر فن همچنان کار نکرد باید دستگاه را خاموش نموده و به محیطی گرم و مرطوب منتقل کنید تا به تخم ها آسیبی نرسد، سپس درِ دستگاه را باز نموده و سوکت فن را محکم تر ببندید و سپس دستگاه را روشن نمایید. اگر باز هم فن کار نکرد باید فن را تعویض کنید، اگر دستگاه در حال جوجه کشی باشد باید سریعا آن را تهیه و تعویض کنید.

۳- وقتی سیستم گرمایشی دستگاه کار نکرد

برای تامین گرمای درون دستگاه از المنت استفاده می شود اگر متوجه شدید که دستگاه اخطار می دهد و نمایشگر دستگاه دمایی غیر عادی را نشان می دهد، اولین جایی که باید مورد بررسی قرار دهید المنت می باشد، اگر از سرد بودن المنت دستگاه مطمئن شدید باید آن را به نمایندگی ها منتقل کنید، ولی اگر دستگاه در حال جوجه کشی باشد تا زمان اتمام جوجه کشی باید از چند لامپ رشته ای برای تامین گرمای دستگاه استفاده کنید.

۴- وقتی سیستم رطوبت دهی دستگاه دچار مشکل می شود

در این مواقع سیستم هشدار دهنده دستگاه شما را از خرابی سیستم تامین رطوبت آگاه خواهد ساخت. با مشاهده نمایشگر رطوبت نیز می توانید متوجه خرابی سیستم رطوبت شوید. معمولا در دستگاه های جوجه کشی از سه روش ظرف آب، بخارساز اولتراسونیک و سیستم پمپی برای تامین رطوبت درون دستگاه استفاده می شود. اگر دستگاه شما برای تامین رطوبت از ظرف آب استفاده می کند و نمایشگر رطوبت، رقم غیر عادی را نشان داد باید به خرابی خود نمایشگر شک کنید، چون در این دستگاه ها امکان خرابی سیستم رطوبت ساز وجود ندارد. ولی اگر دستگاه شما از سیستم های اولتراسونیک یا پمپی برای تامین رطوبت استفاده می نماید و نمایشگر عددی غیر عادی نشان می دهد، اولین کاری که باید بکنید بررسی رطوبت ساز ها می باشد، اگر با یک ریستارت ساده یا محکم سازی سوکت ها و فیش ها درست شد نیازی به اقدام نیست. ولی اگر همچنان دستگاه هشدار داد. باید تا زمان مراجعه به نمایندگی از یک ظرف آب برای تامین رطوبت درون دستگاه بهره ببرید.

۵- وقتی سیستم چرخاننده دستگاه دچار مشکل می شود

سیستم دیگری که در دستگاه جوجه کشی بسیار حائز اهمیت می باشد، سیستم چرخاننده می باشد زیرا مانع از چسبیدن جوجه ها به دیواره تخم شده و از فلج شدن آنها جلوگیری می کند. اگر متوجه ثابت ماندن تخم ها به مدت طولانی شدید باید به صحت کارکرد دستگاه چرخاننده شک کنید، در این موقع می توانید دستگاه را ریستارت نمایید، ورودی ها و کابل های سیستم چرخاننده را چک نمایید اگر همچنان موتور چرخاننده متوقف ماند. تا زمان اتمام جوجه کشی و ارجاع آن به نمایندگی می توانید هر 3 الی 4 ساعت یکبار درِ دستگاه جوجه کشی را باز نموده و راک ها را به صورت دستی بچرخانید.

لطفا دقت کنید که در برخی دستگاه ها امکان جداسازی و تعویض موتور چرخاننده وجود ندارد زیرا برای خارج سازی موتور باید راک ها و شانه ها را نیز از دستگاه خارج نمود، اگر چنین دستگاهی دارید باید ان را مستقیما به نمایندگی تحویل دهید ولی اگر موتور دستگاه شما قابل تعویض می باشد، می توانید آن را تعویض نمایید تا از اتلاف جوجه ها جلوگیری به عمل آید.

۶- وقتی سنسور ها یا نمایشگر های دستگاه دچار مشکل می شوند

گاهی ممکن است شما متوجه نمایش اعداد غیر عادی در نمایشگر های دستگاه شوید، طبیعتا اولین کاری که خواهید کرد بررسی صحت کارکرد سیستم تامین رطوبت و سیستم تامین دما خواهد بود، اگر این سیستم ها سالم بودند حتما مشکل از سنسور یا نمایشگر ها خواهد بود. برای اینکار می توانید دستگاه را خاموش نمایید، سوکت ها و کابل ها را بررسی نمایید، سپس دستگاه را روشن نمایید، اگر باز هم نمایشگر ها با خطا مواجه شدند تا اتمام زمان جوجه کشی می توانید از دماسنج و رطوبت سنج آنالوگ استفاده نمایید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری