کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

راه و روش تشخیص جنسیت جوجه طوطی ملنگو

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۲٫۲۱

تعیین جنسیت طوطی ملنگو تا زمانی که به بلوغ می رسند کمی مشکل است ولی بعد از اینکه به بلوغ کامل می رسند ظاهر نسبتا متفاوت تری نسبت به هم دیگر دارند که به راحتی می توان نر و ماده بودن آنها را از هم دیگر تشخیص داد.

طوطی ملنگوی نر یک طوق سیاه رنگ در دور تا دور گردنش وجود دارد که دقیقا از زیر منقار پرنده شروع شده و تا پشت سرش امتداد دارد البته طوق دیگری به رنگ قرمز نیز در کنار طوق سیاه رنگ خود نمایی می کنددر حالی  که طوطی ملنگوی ماده چنین طوقی ندارد و رفتا نسبتا آرامتری به ملنگوی نر دارد. زمان بلوغ این نژاد از طوطی ها از سن سن سه سالگی شروع می شود.

چکیده مقاله

درست است که تشخیص نر و ماده بودن برخی از پرنده ها چون شاه طوطی و ملنگو دشوار است ولی راه هایی هم وجود دارد که اگر به آنها توجه کنید، می توانید نسبت به نر و ماده بودن پرنده، اطمینان کامل داشته باشید. مثلا عدم وجود طوق گردن در پرنده های ماده، تفاوت بزرگی و کوچکی سر جوجه های نر و ماده به یکدیگر و رنگ تیره عنبیه چشم نرها، بهترین روش برای تشخیص نرینگی و مادینگی این طوطی های زیباست.

تعیین جنسیت طوطی ملنگو گوشتی

اگر می خواهید جنسیت شاه طوطی و ملنگو ها را زمانی که آنها جوجه‌های گوشتی هستند و پرهایشان هنوز رشد نکرده است، (سرنگی یا سرلاکی) به راحتی تشخیص دهید، بهتر است به اندازه و بزرگی سر آنها توجه کنید.

در این زمان سر جوجه هایی که نر هستند، نسبتا کشیده و پهن مربع شکل است به طوری که بزرگتر از بدنشان دیده می شود . اما اندازه سرهای جوجه‌های ماده کوچکتر و گردتر به نظر می رسد. این راه زمانی به کار می آید که پرهایشان به صورت کامل رشد نکرده است ولی بعد از مدتی آثار طوق به رنگ دودی و نقطه ای در گردن جوجه نرها ظاهر می شود.

برای تشخیص نرینگی و مادینگی جوجه ها باید نهایت دقت خود را به کار ببرید چرا که، در بعضی از جوجه این آثار ( رنگ دودی طوق گردن) انقدر ضعیف و کمرنگ است که ممکن است دچار اشتباه شوید. اگر جزو افرادی هستید که همچنان برای خرید جوجه ملنگوی نر مصرید پیشنهاد می کنیم که حتی الامکان جوجه هایی را خریداری کنید که آثار طوق در پرهای گردن آنها ظاهر شده است.

تشخیص جنسیت طوطی ملنگو

« تشخیص جنسیت طوطی ملنگو »

چون شاه طوطی و ملنگوی ماده چنین شرایطی ندارند و این طوق در میان پرهای گردن آنها ظاهر نمی شود. البته خاطر نشان می شویم که در میان پرهای گردن ماده ها نیز کمی تیرگی وجود دارد و ممکن است به خاطر به هم خوردن خواب پرهای دور گردنشان، هاله ای از رنگ سبز به چشم بخورد که اصلا ربطی به نر بودن پرنده ندارد چون  مشخصا تنها روش تشخیص آنها طوق و رنگ ( دودی یا سیاه) ثابتی است که در دورتا دور گردن همه آنها مشترک است.

نکته مهم : یکی دیگر از روش های مناسب برای خرید جوجه ملنگوی نر  این است که  به رنگ  عنبیه چشم  انها توجه کنید اگر مشکی یا قهوه‌ای تیره بود و در زیر گلویشان نقطه های دودی و سیاه رنگ وجود داشت، می تواند نسبت به نر بودن آنها اعتماد کنید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری