کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

تشخیص نطفه دار بودن تخم

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۱۶
یکی از مهمترین موضوعاتی که برای جوجه کشی از تخم نطفه دار حائز اهمیت است تخم نطفه دار جوجه کشی است. به همین علت بسیاری از افراد برای مطمئن شدن از نطفه داری تخم آنها را نوربینی یا نطفه سنجی میکنند ؛ چرا که در اینصورت میتوان تشخیص داد که تخم جوجه کشی ارزش صرف وقت ۲۱ روز ماندن داخل دستگاه جوجه کشی را خواهد داشت یا نه! در این مطلب سعی میکنیم تا شما را با روش های تشخیص و فهمیدن نطفه دار بودن تخم آشنا کنیم.
فهمیدن نطفه دار بودن تخم
« فهمیدن نطفه دار بودن تخم »

روش تشخیص تخم نطفه دار

بهترین روشی که برای تشخیص نطفه دار بودن تخم وجود دارد کندلینگ است. درصورتیکه چراغ قوه مخصوص نوربینی تخم ها را ندارید میتوانید جعبه ای با اندازه ۲۵ در ۲۵ خریداری کرده و قیمت داخلی آن را با ورقه آلومینیومی بپوشانید. در بخش کف کارتن باید یک لامپ SMD قرار داده و آن را سیم کشی کنید. در نهایت قسمت درب را جدا کرده و جای آن یک شیشه سبک نصب کنید.حال میتوانید چراغ محل را خاموش کرده و کل شانه ای که دارای تخم نطفه دار است را روی کارتن بگذارید و با فعال کردن چراغ داخل کارتن نطفه داری تخم ها را بررسی کنید.
در هنگام بررسی تخم ها شما با چندین مدل تخم ها مواجه خواهید شد. تخم هایی که نور را بصورت کامل از خود عبور میدهند نطفه دار نبوده و باید آنها را دور بیندازید. برخی از تخم ها نیز کاملاً کدر بوده و به دلیل همین کدر بودن نور را از خود عبور نمیدهند. این تخم ها نیز فاسد بوده و باید آنها را دور بریزید.
برخی از تخم ها دارای رگه هایی شبیه به تار عنکبوت هستند. این  تخم ها نطفه دار بوده و قابلیت تبدیل شدن به جوجه را دارند. شما باید تنها اینگونه تخم ها را در دستگاه قرار داده و بقیه تخم ها را دور بریزید.

تخم نطفه دار چگونه ایجاد میشود؟

تخم نطفه دار زمانی ایجاد میشود که اسپرم از خروس به مرغ منتقل شده و با تخمک آن ترکیب شود. درصورتیکه کیفیت نطفه داری تخم ایده آل نباشد تخم در داخل ماشین جوجه کشی به جوجه تبدیل نخواهد شد و باید از داخل دستگاه حذف شوند.
یکی از مهمترین مواردی که برای موفقیت در امر جوجه کشی وجود انواع ویتامین های E و A و پروتئین به میزان کافی در تخم است. درصورتیکه یکی از این موارد به مقدار کافی تامین نشود تاثیر بسیاری در کیفیت نهایی تخم میگذارد. علاوه بر این گرمی و سردی هوا نیز یکی دیگر از عوامل کاهش دهنده تولید اسپرم در خروس است.
یکی از اصولی که باید در سالن پرورش پرنده باید به آن توجه شود تامین نور کافی است. در صورت تامین نور ، غدد هیپوفیز هورمون های کافی در خروس را ترشح کرده و این موضوع باعث بزرگ تر شدن بیضه ها و تولید اسپرم بیشتر میگردد. سن مرغ ها نیز برای تولید تخم نطفه دار یک شرط بزرگ است.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری