کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

تخم نطفه دار اردک

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۵٫۰۵

اردک پرنده ای آب دوست و از خانواده مرغابی سانان است . جثه کوچکتری نسبت به غاز دارد و شکمش به سطح زمین نزدیک تر است. این پرندگان نژاد های متفاوتی  دارند که هر کدامشان متعلق به منطقه جغرافیایی خاصی  هستند. برکه ها ،  تالاپ ها و اطراف رودخانه ها محل زندگی این پرندگان است. اردک ها می توانند غذای خود را از میان جلبک ها و بوته های علفی رودخانه ها پیدا کرده و یا از دانه های گیاهان ،علف ها و بی مهرگان و حشرات نیز تغذیه کنند.

عوامل تاثیر گذار در درصد جوجه درآوری تخم نطفه دار

- همانطور که می دانید در عصر پیشرفت تکنولوژی و با اختراعاتی که در صنعت مرغداری صورت گرفته است، جوجه کشی از تخم های نطفه دار انواع پرندگان به کمک ماشین های جوجه گیری همیشه نتیجه مثبت و بهتری از روش سنتی داشته است.

 در جوجه کشی از تخم نطفه دار اردک هم عوامل متعددی تاثیر گذارند که به نوبه خود می توانند بازدهی جوجه آوری را تحت تاثیر قرار دهند. مهمترین این عوامل عبارتند از :

- تهیه تخم های نطفه دار با کیفیت

- تهیه دستگاه جوجه کشی استاندارد قطعا کیفیت دستگاه جوجه کشی راندمان تولید را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

- انتخاب نژادهای مناسب برای جوجه کشی همچنین گله مولدی که در اختیار دارید باید،  از نظر بهداشت و تغذیه شرایط متعادلی داشته باشد.

- مکان و فضایی که دستگاه جوجه کشی در آنجا کار می کند.

- البته تجربه کاربران تا پایان عملیات جوجه کشی نیز از اهمیت بیشتری برخوردار است پس توصیه می کنم اگر بتازگی وارد این حرفه شده اید، حتما از افراد مطمئن مشاوره بگیرید.

تخم نطفه دار بوقلمون

« تخم نطفه دار اردک »

چه اردک هایی برای جوجه کشی بهتر هستند؟

- اردک های مولدی که برای تهیه تخم نطفه دار از آنها استفاده می شود، ضمن بالغ بودن باید بدنی طویل و پهن داشته باشند.

- جیره غذیی آن ها از نظر پروتئین و املاح و ویتامین ها کاملا غنی باشد مخصوصا اردک های تخمگذار باید از تغذیه کافی که به اندازه کافی  انرژی، پروتئین و ویتامین ها و هیدروکربن ها و ریز مغذی ها و مواد معدنی و … برخوردار  است مصرف کند چون کمبود هر کدام از این مواد غذایی می تواند راندمان جوجه درآوری را پایین بیاورد.

چه تخم هایی برای جوجه کشی اردک مناسب هستند؟

- از تخم های زیاد درشت و یا کوچک ، نباید برای جوجه کشی اردک استفاده کرد.

- وزن تخم در نژادهای مختلف اردک معمولا بین 60 تا 85 گرم متفاوت است.

- تخم نطفه داری که برای جوجه کشی استفاده می شود، هر چه تازه تر باشد نتیجه بهتر خواهد داد.

- هرگز از تخم های کثیف و آلوده برای جوجه کشی استفاده نکنید مگر اینکه بعد از جمع آوری آنها را با روش مناسبتری تمیز و ضدعفونی کنید.

- تخم های کهنه شرایط موجهی برای تبدیل شدن به جوجه را نخواهند داشت بنابرین از ذخیره تخم ها بیش از یک هفته خود داری کنید.

- تخم جوجه کشی باید از گله ای جمع آوری شود که زیاد جوان یا مسن نباشد.

- هم خونی اردک های مولد با یکدیگر درصد جوجه درآوری را کاهش می دهد.

- مناسب ترین تخم ها برای جوجه کشی، تخم هایی هستند که در اندازه و شکل های متعارفی تولید شوند.

- محل نگهداری تخم های اردک معمولا  در سردخانه هایی که دمایی بین 12 الی 15 درجه سانتیگراد دارند، انجام می پذیرد.

- اگر تخم ها بیش از 3 روز در سردخانه نگهداری شوند باید حداقل روزی یک بار چرخانده شوند تا جنین به غشای پوسته نچسبد در غیر این صورت قادر به ادامه حیات نخواهد بود.

- اگر خودتان قادر به تولید تخم نطفه دار نیستید حتما از مزارع یا مراکز معتبر تهیه کنید.

- تخم هایی که از شهری به شهر دیگر منتقل می شوند ممکن است در حین حمل تکان های شدید بخورند . پارگی بند شالاژ  و قاطی شدن زرده و سفیده باعث از بین بردن نطفه خواهد شد.

ماشین جوجه کشی

یکی از مهمترین دغدغه  پرورش دهندگان این است که چه دستگاهی را خریداری کنند که ضمن بازدهی مطلوب ، راندمان و میزان جوجه درآوری از تخم های نطفه دار را در بالاترین سطح ممکن عملی کند چون  قطعا سود و ضرر پرورش دهنگان تحت تاثیر بازدهی یک دستگاه جوجه کشی با کیفیت یا بی کیفیت است.

نطفه ای که در داخل تخم است برای رشد و ادامه حیات  به رطوبت ،دما و اکسیژن کافی نیاز دارد ولی این امر تنها با تهیه یک دستگاه جوجه کشی مطمئن، با کیفیت و حرفه ای امکان پذیر است.

دستگاه هایی که مجهز به سیستم جوجه کشی تمام اتوماتیک و هوشمند هستند، شرایط بهتری را برای رشد جنین در داخل تخم ایجاد می کنند چون تمام پارامترهای ضروری مثل رطوبت، دما ، اکسیژن رسانی و چرخش خودکار ، برای آنها حتی بدون دخالت دست در دستگاه های جوجه کشی امکان پذیر می شود.

برای خرید دستگاه های جوجه کشی  مخصوص جوجه کشی از تخم  اردک  به وب سایت فروشگاهی گروه صنعتی ایزی باتور مراجعه کنید حتی در صورت لزوم می توانید با کارشناسان این وب سایت فروشگاهی معتبر تماس گرفته و در باره  عملکرد دستگاه و هر موضوعی که مربوط به شرایط جوجه کشی مصنوعی است، مشاوره رایگان دریافت کنید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری