کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آموزش تولید تخم دو زرده توسط مرغ

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۰۴

تولید تخم دو زده از عملیات نادری است که احتمال دارد به دلایل مختلفی روی دهد. برخی از پرورش دهندگان طیور بر این باورند که تخم مرغ های دو زرده ممکن است که بخاطر تحریم نوری بیش از حد در مرغ ها ایجاد شود ؛ برخی نیز بر این باورند که تولید تخم مرغ دو زرده ممکن است که بابت فقدان نور کافی در مرغ ها ایجاد شود. در این مطلب ما به شما توضیحاتی را در مورد تولید تخم دو زرده ارائه خواهیم کرد که امیدواریم مفید واقع شود.

تخم مرغ دو زرده

« تخم مرغ دو زرده »

معرفی بهترین نژادهای دو زرده گذار در ایران

هیچ نژاد خاصی از مرغ ها وجود ندارد که بتواند تخم با زرده دوتایی بگذارد! این اتفاق ممکن است که برخی اوقات که تخمدان پرنده دو تخمک را بصورت همزمان آزاد میکند به وقوع بپیوندد و پدیده مذکور تنها در مرغ های جوان که تازه فرایند تخمگذاری را شروع کرده اند اتفاق می افتد. به این دلیل امکان تولید تخم دو زرده در هر نژادی از مرغ وجود داشته و محدود به نژاد خاصی نیست. البته دو زرده بودن تخم در مرغ هایی مانند رود آیلند قرمز ، لگهرن ، ساسکس و لوهمن که میزان تخمگذاری بالایی در سال دارند بیشتر به چشم میخورد.

مرغ ها چه زمانی تخم دو زرده تولید میکنند؟

همانطور که در بالا نیز توضیح داده شد تخم مرغ های دو زرده زمانی بوجود می آیند که تخمدان مرغ کنترل دقیقی در آزادسازی تخمک ها ندارد. این اتفاق بیشتر در اوایل جوانی و قبل از بلوغ در مرغ ها بیشتر بروز میدهد. حتی ممکن است مرغ ها در زمان پیری نیز تخم دو زرده بگذارند. میتوان عنوان کرد که تولید تخم مرغ دو زرده شبیه دو قلو زایی در انسان می باشد.

پروسه تولید تخم در مرغ ها زمان بر بوده بطوریکه هر مرغ برای تخمگذاری بطور متوسط به بیست و چهار ساعت زمان نیاز دارد. برای شروع فرایند تخمگذاری مرغ ها باید در معرض نور آفتاب قرار بگیرند ، با تابش نور بر روی مرغان از طریق یک غده در چشم ها باعث تحریک تخمدان ها شده و به آزادسازی تخمک ها منجر میشود. هر زرده تخم مرغ بعنوان یک سلول فولیکولی در تخمدان مرغ آزاد میشود. زمانی که فولیکول در تخمدان آزاد شود به قیمت قارچی میرسد. این قسمت مکانی است که اسپرم خروس در آن قسمت جمع میشوند و در واقع عملیات لقاح نیز در این قسمت اتفاق می افتد. پس از آن زرده به ماگنوم رسیده و در آن بخش لایه های آلبومین اضافه میگردد. قسمت بعدی تخمک ایستموس است که در آن بخش آلبومین و آب بیشتری به تخم مرغ اضافه میشود و تخم مرغ توسط دو غشاء پروتئینی پوشیده میشود. پس از آن تخمک از کلسیم پوسته ای سخت تولید کرده و مرغ وارد مرحله تخمگذاری میشود.

تخم مرغ های دو زرده

« تخم مرغ های دو زرده »

مرغ های تازه به سن بلوغ رسیده در برخی اوقات و از طریق تخمدان دوعدد فولیکول ترشح میکنند. زمانی که هر دو فولیکول در مجرای تخمک قرار داشته باشند در همان پوسته محبوس میگردند و در انتها موجب ایجاد تخم مرغ دو زرده میگردد. توجه کنید که تخم دو زرده اصلاً و اصلاً برای جوجه کشی مناسب نیستند ؛ حتی شما اگر به وسیله ماشین های جوجه کشی فوق پیشرفته بخواهید از این تخم ها جوجه کشی کنید موفق نخواهید شد! چرا که درون تخم مرغ های دو زرده فضای کافی برای دو جنین وجود ندارد و آنها به کیسه هوا دسترسی نخواهند داشت و در نهایت خفه خواهند شد.

عوامل تولید تخم دو زرده

عوامل زیادی مانند ژنتیک ، تغذیه ، شرایط نگهداری و... بر روی تخمدان مرغ تاثیرگذار بوده و در نتیجه آن ممکن است که مرغ ها تخم های دو زرده تولید کنند. در حال حاظر در برخی از مرغداری ها مرغدارها تلاش میکنند تا با استفاده از جیر های غذایی خاص مرغ ها را به تولید تخم دوزرده وادار کنند. گفته میشود که دان مصرفی این مرغداری ها از برنج ، نان خشک و پودر سویا بدست می آید. مرغ ها با تغذیه این جیره غذایی تخم های دو زرده بیشتری تولید میکنند اما صحت این موضوع تابحال تایید نشده است. ارزش غذایی تخم مرغ های دو زرده بیشتر از نوع معمولی است ؛ چرا که تخم های دو زرده حاوی مواد مغذی بیشتری هستند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری