بررسی میزان تخمگذاری نژادهای مختلف بوقلمون

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۲۸

تخمگذاری بوقلمون ها تحت تأثیر ژنتیک، شرایط آب و هوایی و تغذیه می باشد. در کشور ما بیشتر هدف از تولید تخم بوقلمون در واقع تولید تخم نطفه دار این پرنده بوده چون تخم خوراکی بوقلمون خیلی کم مصرف میشود. بطور کلی بوقلمون ها تخمگذاری بسیار پایینی دارند اگر شما نیز برای انتخاب نژادهای پرتولید بوقلمون نیاز به راهنمایی و کمک دارید در این نوشته از فروشگاه ایزی باتور میزان تخمگذاری نژادهای مختلف بوقلمون را بررسی نموده ایم.

برخی از نژادهای بوقلمون تولید تخم بیشتری داشته و برای پرورش بوقلمون مولد بسیار مناسب می باشند. اما در تشکیل گله مولد بوقلمون فقط انتخاب نژاد پرتولید مد نظر نیست بلکه آن نژاد باید بازار فروش خوبی هم داشته باشد.

تأثیر ژنتیک بر تخمگذاری بوقلمون

ژنتیک یکی از عوامل بسیار مهم بر میزان تخمگذاری بوقملون ها می باشد. اکثر بوقلمون هایی که در کشور ما پرورش داده میشوند از نسل دو، سه و حتی چهار هستند. نکته مهمی که این وسط از دید پرورش دهنده ها مخفی می ماند، کاهش تخمگذاری در نسل های بعدی است. یعنی نسل دو در مقایسه با نسل یک هم سرعت وزن گیری کمتر و هم راندمان تخمگذاری کمتری دارد. حال مقایسه کنید که راندمان تخمگذاری نسل یک با نسل چهار چقدر اختلاف خواهد داشت. در بین کشورهای مختلف، تعداد انگشت شماری از آنها گله اجدادی بوقلمون پرورش میدهند که آنها تأمین کننده بوقلمون های مادر بوده و در واقع نسل دو این بوقلمون ها به دست پرورش دهندگان می رسد.

میزان تخمگذاری نژادهای بوقلمون

« میزان تخمگذاری نژادهای بوقلمون »

بوقلمون در چه سنی تخمگذار میشود؟

بوقلمون ماده در سن ۳۰ هفتگی برای تخمگذاری آماده میشود. در این سن اگر بوقلمون روزانه بیش از ۱۳ ساعت در معرض روشنایی و نور قرار گیرد و تغذیه کافی داشته باشد، تخمگذاری خواهد کرد. اگر سن ۳۰ ماهگی بوقلمون مصادف با فصل پاییز و زمستان باشد، نباید از آنها انتظار تخمگذاری داشته باشید. چون در این فصول طول روز و روشنایی طبیعی بسیار کمتر از حد نیاز بوقلمون ها برای تخمگذاری است. اما میتوان از طریق نور مصنوعی این نیاز بوقلمون ها را تأمین کرد. بطور طبیعی تخمگذاری بوقلمون ها با افزایش طول روز در فصل بهار شروع میشود.

میزان تخمگذاری بوقلمون در هر کلاچ

میزان تخمگذاری بوقلمون بسیار پایین است. این طیور در هر کلاچ یا در هر دوره بین ۱۵ الی ۱۷ عدد تخم میگذارد. در طول سال نیز بصورت طبیعی فقط دو دوره تخمگذاری را تجربه میکنند که جمعا ۳۴ عدد تخم میشود. اما در روش صنعتی با ایجاد شرایط مناسب و به کمک نور مصنوعی در طول سال 3 الی 4 دوره میتوان بوقلمون ها را به تخمگذاری وادار کرد. این روش که تحریک نوری نام دارد باعث میشود که تخمگذاری بوقلمون ها ۳۰ الی ۴۰ درصد نسبت به روش طبیعی افزایش داشته باشد.

در دوره تخمگذاری بوقلمون ها در هفته ۲ یا ۳ عدد تخم میگذارند. اگر تخم ها در لانه انباشته شوند و به موقع جمع آوری نشوند، بوقلمون ماده کرچ شده و تخمگذاری کمتری خواهد داشت. توصیه میشود که تخم های بوقلمون را هر روز از لانه ها جمع آوری نموده و آنها را در محیطی مناسب ذخیره کنید. همچنین فرایند جوجه کشی از این پرنده را حتما به کمک ماشین جوجه کشی انجام دهید تا بوقلمون های گله شما حداکثر میزان تخمگذاری را داشته باشند.

نژادهای تخمگذار بوقلمون کدامند؟

در ایران تعدادی محدود از نژادهای بوقلمون پرورش داده میشوند که از بین آنها نژاد برنز و بیوتی مهمترین آنها می باشند. نژاد برنز نیز خود دارای گونه های مختلفی است که 3 نژاد برنز انگلیسی، برنز فرانسوی و برنز سینه پهن از بهترین نژادهای اصلاح شده در ایران هستند.

بوقلمون های برنز اصلاح شده در ایران در بهترین حالت و با اجرای تحریک نوری در سال ۵۰ و حداکثر ۶۰ عدد تخم میگذارند.

اما نسل یک نژادهای زیر از جمله نژادهای پرتولید بوقلمون می باشند:

بوقلمون بوربون قرمز

مرکز اصلی پرورش گله مادری این بوقلمون ها در ایالت کنتاکی امریکا می باشد. نسل یک این نژاد در سال ۹۰ الی ۱۲۰ عدد تخم میتواند تولید کند. پرورش این نژاد در ایران رایج نیست.

میزان تخمگذاری بوقلمون برنز

« میزان تخمگذاری بوقلمون برنز »

بوقلمون رویال پالم

مرکز اصلی اصلاح نژاد این بوقلمون ها واقع در انگلیس می باشد و نژاد اصلاح شده بوقلمون رویال پالم یعنی نسل یک آن در سال ۱۰۰ عدد تخم میگذارد.

بوقلمون سفید بلتسویل

پرتولید ترین نژاد بوقلمون تخمگذار گونه های سفید بلتسویل می باشند که در سال ۱۵۰ الی ۱۸۰ عدد تخم میگذارند. این بوقلمون های سفید جثه کوچکتری داشته و نباید آنها را با بوقلمون صنعتی بیوتی اشتباه گرفت. بلتسویل نام شهری از ایالت های آمریکا می باشد و مرکز پرورش اصلی این نژاد در ایالت مریلند امیکا واقع است.

بوقلمون برنز آمریکایی

گونه اصلاح شده بوقلمون برنز آمریکایی نیز تخمگذاری قابل توجهی دارد. نسل اجداد این بوقلمون ها در آمریکای شمالی پرورش داده میشوند و گله های مادری آن به دیگر نقاط توزیع میشود. این نژاد آمریکایی در سال ۷۵ الی ۱۵۰ تخم میتواند تولید کند.

بوقلمون سفید ریز اندام

کوچکترین نژاد بوقلمون بوده ولی تخمگذاری بالایی دارد و در سال ۶۰ الی ۸۰ عدد تخم میگذارد. این نژاد از ایالت ماساچوست آمریکا نشأت گرفته است و در حال حاضر از جمله گونه های در خطر انقراض می باشد. نژاد سفید ریز اندام شبیه به نژاد سفید بلتسویل می باشد.

توجه داشته باشید که نسل ۲ و ۳ از نژادهای پرتولید که ذکر شد، راندمان تخمگذاری کمتری دارند و نباید آنها را با نسل یک مقایسه کرد.

شرایط مناسب برای تخمگذاری بوقلمون

بعد از اینکه بوقلمون ها سن بلوغ را در ۷ ماهگی رد میکنند آماده تخمگذاری میشوند. اما در فرایند تخمگذاری این پرنده نور، دمای محیط، تغذیه و به طور کلی شرایط محیط نگهداری دخیل می باشند. همانطور که پیش تر گفتیم ۱۴ ساعت نور برای تخمگذاری بوقلمون ها ضروری است و این طول روشنایی نباید کاهش یابد. در کنار نور کافی باید دمای محیط نیز معتدل و حدودا ۲۲ درجه باشد.

جمع آوری تخم-های بوقلمون

« جمع آوری تخم-های بوقلمون »

برای تخمگذاری بوقلمون باید لانه هایی دنج و تمیز نیز آماده کرد. به ازای هر ۵ ماده ، یک عدد لانه تخمگذاری کافی است. برای اینکه تخمگذاری بوقلمون ها تحت تأثیر استرس نباشد حتما فضای کافی به آنها اختصاص دهید و عوامل استرس زا از جمله صداهای بلند، رفت و امد و زیاد و ... را از گله دور نگه دارید. استرس و یا پرخاشگری بین بوقلمون ها باعث افت تخمگذاری آنها میشود. دیگر روش های افزایش تخمگذاری بوقلمون را در صفحه مربوطه بخوانید.

ناگفته نماند که تخمگذاری بوقلمون ماده به جنس نر بستگی ندارد و ماده بدون جفت گیری هم تخمگذاری میکند.

نکته پایانی

در این پست میزان تخمگذاری نژادهای مختلف بوقلمون را بررسی کردیم. همانطور که گفته شد ژنتیک، تغذیه، شرایط محیطی مثل نور، دما و رطوبت از عوامل تأثیرگذار بر تخمگذاری طیور می باشند. بایستی ذکر شود که بوقلمون ها مستعد چاقی هستند و چاقی میتواند باعث افت شدید تخمگذاری این طیور شود. بنابراین در فصل تخمگذاری باید به تغذیه این طیور توجه کرد و در صورت لزوم ان را محدود نمود. در مقاله راهنمای تغذیه بوقلمون در دروه های مختلف بیشتر در این باره گفته ایم. حتما این مطلب را هم مطالعه کنید.

کانال تلگرام وبسایت
پیج اینستاگرام وبسایت