کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

دانستنی های جالب در مورد تخم گذاری و جوجه درآوری کبوتر

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

در زمان تخم گذاری و جوجه دراوری کبوتر ها که در اواخر بهار و خرداد ماه انجام می پذیرد باید مکان های مناسبی را به صورت مجزا برای هر جفت کبوتر در نظر گرفت در غیر این صورت تخم گذاری و جوجه درآوری با مشکل مواجه می شود. برای جفت گیری و تخم گذاری بهتر ، کبوترها باید شرایط فیزیولوژی مناسبی داشته باشند یعنی نه خیلی چاق باشند و نه خیلی لاغر. همچنین نباید هیچ گونه بیماری انگلی و واگیردار در بین آن ها شایع باشد.

تخمگذاری کبوتر

« تخمگذاری کبوتر »

تخمگذاری کبوتر

تخم گذاری کبوترهای ماده از پنج ماهگی شروع می شود و جفت گیری آن ها معمولا پس از یک سالگی انجام می پذیرد. کبوترهای ماده هر دو روز یک بار تخم گذاری می کنند. پس از جفت گیری اسپرم جنس نر در قسمت مجرای تخم بر کبوتر ماده تا هشت روز زنده و فعال باقی می ماند و یک روز قبل از تشکیل تخم وارد ان را بارور می کند. پس از بارور شدن تخم نطفه دار کبوتر ، سه لایه سفیده بر روی زرده قرار می گیرد و پس از 16 تا 24 ساعت از تشکیل پوسته داخلی و خارجی ، تخم ها در مجرای تخم بر کبوتر کامل شده و از بدن کبوتر ماده خارج می شوند

معمولا پس از 25 الی 30 روز از اولین جفت گیری ، جوجه ها از تخم ها خارج می شوند. پس از تخم گذاری مرحله اول ، کبوترها دوباره جفت گیری کرده و پس از 5 روز تخم های نطفه دار از آن ها خارج می شود. کبوترهای نر و ماده به مدت 20-19 روز بر روی تخم های می خوابند ؛ کبوترهای ماده شب ها و کبوترهای نر روزها جوجه های کبوتر پس از هچ و خارج شدن از تخم های نطفه دار دارای بدنی برهنه و لاغر هستند بنابراین باید توسط کبوتر ماده به آن ها رسیدگی شود وگرنه تلف می شوند. کبوتران مادر با استفاده از شیره چینه دان و غذای له شده جوجه کبوترها را تغذیه می کنند و آن ها را برای گرم کردن زیر بال و پر خود قرار می دهند.  با استفاده از ماشین های جوجه دراوری صنعتی از تخم های نطفه دار کبوتر میتوان جوجه کشی کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد جوجه کشی از کبوتر میتوانید مقاله آموزش پرورش کبوتر و جوجه کشی از تخم کبوتر را مطالعه کنید.

جوجه آوری کبوتر

« جوجه آوری کبوتر »

جوجه آوری تخم های کبوتر

طول مدت جوجه آوری از تخم های نطفه دار کبوتر بین 17 تا 19 روز است که 3 روز آخر آن مربوط به مرحله هچر و مابقی مربوط به مرحله ستر است. دمای مناسب برای مراحل ستر و هچر جوجه آوری از این کبوتر به ترتیب برابر با 38 تا 37.2 درجه سانتی گراد و رطوبت مطلوب نیز برابر با 61 درصد است. کبوتران ماده پس از این که جوجه ها مقداری رشد کردند ، دوباره تخم گذاری می کنند. تشخیص جنسیت جوجه های کبوتر کار آسانی نیست و نیاز به تجربه دارد و با تکرار و تمرین امکان پذیر است.

برخی مواقع این امکان وجود دارد که کبوتر ماده به جوجه اهمیت ندهد و یا بمیرد در این صورت باید جوجه را در کنار جوجه های سایر کبوترهای ماده قرار دهید تا به آن ها رسیدگی کنند. همچنین می توانید با استفاده از قطره چکان و یا دانه های تخمیر شده جوجه کبوتر را تغذیه کنید.

در پرورش کبوترها ، کبوترهای ماده جوجه ها را در هفته اول زیر بال ها و پرهای خود نگه می دارند و پس از هفته اول ، به مدت سه هفته فقط به آن ها غذا می دهند. پس از هفته چهارم می توان جوجه ها را برای پرورش و یا کشتار از کبوترهای ماده جدا کرد. برای پرورش جوجه کبوترها باید آن ها را به صورت گروه هایی با تعداد 45 تا 60 جوجه در آشیانه های مخصوص نگهداری کرد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری