کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

استفاده از تجهیزات مرغداری استاندارد در کاهش هزینه تغذیه طیور

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۱۰٫۰۳

از اصلی ترین مواردی که در پرورش طیور به آن توجه میشود و هزینه زیادی نیز برای آن میشود مسئله تغذیه طیور است. مرغداری ها و پرورش دهندگان طیور از روش های مختلفی برای کاهش هزینه کردهای خود برای تغذیه استفاده میکنند و ما تلاش داریم تا آنها را برای شما توضیح دهیم. پس اگر شما دارای سالن پرورش مرغ ، بلدرچین ، بوقلمون ، غاز ، اردک و سایر پرندگان هستید خواندن این مطلب را از دست ندهید.

تجهیزات مرغداری استاندارد

« تجهیزات مرغداری استاندارد »

دلایل پر اهمیت بودن کاهش هزینه های تغذیه

بعلت افزایش قیمت خوراک هایی همچون ذرت و سویا و تاثیر افزایش قیمت نهاده بر قیمت نهایی گوشتی ، برای کنترل قیمت ها و افزایش سود نهایی به کاهش قیمت خوراک طیور نیازمند هستیم. از طرفی دیگر بخش بسیار بزرگی از هزینه های یک مرغداری صرف تغذیه طیور میشود. بنابرین با کاهش دادن هزینه خوراک و دان پرندگان میتوانیم قیمت نهایی محصولات را کاهش دهیم و با کاهش قیمت ها سود بیشتری نیز بکنیم.

عموماً در مرغداری ها و واحدهای پرورشی قدیمی از لوازم و وسایل غیر استاندارد برای تغذیه طیور استفاده میشود که این امر موجب ایجاد ضایعات بیشتر خوراک شده و هزینه های زیادی در پی دارد. بنابرین در صورت استفاده از لوازم مرغداری استاندارد میتوان تا حد زیادی از اتلاف دان مرغ جلوگیری کرد. در ادامه راهکارهایی را برای کاهش هزینه تغذیه طیور ذکر خواهیم کرد.

حذف واسطه ها و دلالان

یکی از مهمترین عملیات برای کاهش هزینه های دان حذف واسطه ها است. بدین منظور میتوانید خرید خود را از تولیدکنندگان و یا واردکنندگان تهیه کنید.

افزایش میزان حجم خرید

سعی کنید تا حجم خرید خود را بالا ببرید ؛ برای نمونه بجای اینکه جیره یک هفته پرنده را خریداری کنید جیره چندماهه را یکجا خریداری کرده تا هزینه های خرید بواسطه حجم سفارش بالا پایین تر آورده شود. البته این کار زمانی عملی است که شما مکانی برای نگهداری جیره ها داشته باشید.

تجهیز انبار جیره

برای جلوگیری از دسترسی حیوانات موذی به جیره پرنده محل را بصورت استاندارد طراحی کنید. بدین منظور باید سقف ، دیوارها و کف محل نگهداری بصورت یکدست سیمان کاری و عایق کاری شده باشد تا ورود حشرات و جوندگان به محل به صفر برسد.

دانخوری استاندارد جوجه

« دانخوری استاندارد جوجه »

استفاده از محرک های رشد و تقویت کننده ها

برای رشد سریع پرنده ها بهتر است تا از مواد غذایی تقویتی و انواع مولتی ویتامین در غذای آنها استفاده کنید. سایر محرک ها را نیز به کمک دامپزشک میتوانید برای پرنده ها استفاده کنید. اگر پرنده شما با سرعتی بیشتر به وزن ایده آل برسد هزینه تغذیه ای کمتری خواهد داشت.

استفاده از آبخوری و دانخوری استاندارد

در صورت استفاده از دانخوری ها و آبخوری های غیر استاندارد شاهد تلف شدن منابع غذایی طیور بر روی زمین خواهید بود. دانخوری هایی که ارتفاع کمی دارند و پرنده ها در هنگام تغذیه از آنها گیر میکنند باعث ریخته شدن دان میشوند. شما میتوانید دانخوری ها را با توجه به نوع پرنده انتخاب کنید. پیشنهاد میشود تا دانخوری ها و آبخوری ها را از ارتفاع آویزان کنید تا طیور باعث ریخت و پاش شدن آنها نشوند.

افزایش تعداد دانخوری ها

استفاده از دانخوری های کم باعث تراکم پرنده ها بر روی آنها خواهد شد. بدین منظور پیشنهاد میشود تا تعداد دانخوری های سالن را با توجه به تعداد پرنده ها افرایش دهید.

پر نکردن ظروف دانخوری در زمان های بی موقع

اگر ظرف دانخوری را قبل از خالی شدن آن پر کنید حرکت اشتباهی انجام خواهید داد ؛ چرا که این کار باعث میگردد که مواد غذایی زیرین به تدریج فاسد شده و خراب شوند و پرنده ها از آنها استفاده نکنند.

استفاده از قفس های مخصوص نگهداری پرنده

برای پرورش مرغان و بلدرچین های گوشتی و یا تخمگذار قفس های ویژه ای ساخته شده اند که استفاده از آنها منجر به افزایش راندمان و کاهش تلفات جیره غذایی آنها میشود. برای نمونه در قفس های اتوماتیک بلدرچین بخش های ویژه ای تعبیه شده که کار پرورش دهنده را آسان میکند. دانخوری ها در جلوی قفس نصب شده اند و پرورش دهنده میتواند دان مورد نیاز طیور را در عرض چند دقیقه تامین کند. قسمت مخصوصی نیز برای جمع آوری تخم ها وجود دارد که میتوان آنها را بدون هیچ گونه آسیب و در عرض چند دقیقه جمع آوری کرد. هچنین فضولات پرندگان نیز به قسمت امنی وارد میشود و دور از دسترس پرنده ها قرار میگیرد. بنابرین احتمال ابتلای طیور به انواع بیماری ها به صفر میرسد.

قفس استاندارد مرغ

« قفس استاندارد مرغ »

میکس کردن جیره غذایی پرنده ها

درصورتی که مصرف جیره شما بالاست میتوانید دست به کار شده و با خرید آسیاب و میکسر خودتان نسبت به ساختن و پودر کردن جیره ها اقدام کنید. بدین منظور میتوانید از جیره نویس ها کمک بگیرید چرا که هر پرنده ای جیره خاص خود را دارد و پرنده های گوشتی و تخمگذار جیره های متفاوتی دارند که اینها باید توسط جیره نویس بررسی شود.

آسیاب همانطور که از نامش پیداست برای آرد کردن دان های بزرگ و کوچک استفاده میشود. با پودر شدن دانه ها مصرف پرنده نیز بهتر شده و جیره غذایی تا حدودی بهینه تر مصرف خواهد شد. میکسر نیر برای مخلوط کردن دانه های مختلف استفاده میشود و جیره ها را در تغذیه یکنواخت میکند.

استفاده از مواد جایگزین

در صورتیکه در یک برهه از زمان با افزایش قیمت های نهاده های دامی روبرو شدید از مواد جایگزین بدین منظور استفاده کنید. برای نمونه استفاده از پودر نان خشک ، پودر گوشت و استخوان ، تفاله های سبزیجات مانند تفاله چغندر و گوجه فرنگی گزینه های مناسبی هستند که میتوانید در تغذیه طیور استفاده کنید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری