کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

برآورد میزان هزینه ها و سود تاسیس مرغداری

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۰۷

همانطور که اطلاع دارید تخم و گوشت مرغ در ایران سرانه مصرف بالایی دارد و به همین علت هم واحدهای مرغداری بسیاری تاسیس شده و در حال فعالیت هستند. کسب درآمد از پرورش طیور از نمونه مشاغلی است که درامد و سود خوبی دارد و با یک برنامه مدیریتی جامع و استفاده از تجهیزات کم مصرف و پربازده میتوان از این صنعت درآمد زیادی کسب کرد. بهتر است بدانید که هزینه تاسیس مرغداری گوشتی با تخمی متفاوت می باشد و میزان سرمایه ها و سوددهی در هر یک از آنها متفاوت تر از دیگری است ؛ برای مثال نحوه پرورش و خوراک دهی مرغ گوشتی با مرغ تخمگذار با هم کاملا متفاوت می باشد. همچنین با توجه به شرایط نابسامان اقتصادی برآورد هزینه های تاسیس مرغداری سخت می باشد اما با شناخت پیش نیاز آن میتوان بصورت تقریبی میزان سرمایه را تخمین زد.

در این مطلب از سایت در مورد هزینه های مورد نیاز تاسیس مرغداری و پیش نیازهای آن مطالبی گردآوری شده است.

سالن مرغداری تازه تاسیس

« سالن مرغداری تازه تاسیس »

پیش نیازهای تاسیس مرغداری

برای برآورد حداقل هزینه تاسیس مرغداری اول لازم است تا پیش نیازهای آن را بدانید. مهمترین مواردی که برای ساخت مرغداری لازم است عبارتند از :

  • اخذ مجوز

  • زمین مرغداری

  • محوطه سازی

  • ساختمان مرغداری » احداث سوله و ... «

  • تجهیزات و لوزام مرغداری

  • انشعابات و تأسیسات آب و برق و گاز

  • وسایل نقلیه

  • وسایل اداری

  • متفرقه

مجوز مرغداری

در مرحله اول شما باید طرح های توجیهی خود را برای گرفتن مجوز به جهاد کشاورزی برای گرفتن ارائه دهید. طرح شما باید شامل جزئیات دقیق از مقدار سرمایه گذاری و میزان تولید باشد. برای دریافت مجوز پیش نیازهای دیگری نیز مورد نیاز می باشد ؛ مانند زمین مناسب و ابزارآلات و...

دریافت وام برای تاسیس مرغداری

ممکن است که برای تامین مخارج مرغداری بخواهید وام بگیرید پیشنهاد ما این است که اقدام به دریافت وام از بانک نکنید ؛ چرا که در موارد نادر ممکن است در اثر بیماری مصرف مرغ در بازار بصورت مقطعی به شدت کاهش پیدا کند و در نتیجه آن مرغ ارزان شود. همچنین ممکن است که بر اثر نوسانات ارزی قیمت نهاده های تولیدی افزایش پیدا کنند و هزینه های تولید را افزایش دهند. به همین علت درصورتیکه بخواهید از همان اول با وام گرفتن این کسب و کار را راه اندازی کنید استرس کاریتان بسیار زیاد خواهد بود.

دانخوری مرغداری

« دانخوری مرغداری »

زمین مرغداری

حدوداً میتوان گفت که سی درصد از سرمایه اولیه معمولاً برای تهیه زمین هزینه میشود. مرغداری ها عموماً در مناطق غیر مسکونی و در حومه شهرها احداث میشوند. ساختمان مرغداری ها عموماً بصورت سوله بوده و برای نگهداری دان ، دارو ، اتاق مدیریت و اتاق پرسنل ، نگهبانی و ... باید اتاقک های جداگانه ای در نظر گرفته شوند. برای تهویه هرچه بهتر مرغداری عموماً سوله آن را به شکل سقف قوسی طراحی میکنند. عموما در مرغداری ها موضوع تهویه بسیار پراهمیت بوده و برای این مورد از سیستم های تهویه و هواکش استفاده میشود. هزینه ساخت سوله و سازه مرغداری ها با توجه به متراژ و مصالح مورد استفاده محاسبه شده و قابل پیش بینی نیست.

تاسیسات آب و برق و گاز

بهتر است محلی که برای ساخت سالن مرغداری در نظر گرفته میشود به برق و انشعابات برق و گاز دسترسی داشته باشد ؛ چرا که در غیر اینصورت باید هزینه های زیادی را برای تامین گاز و آب و برق پرداخت شود. مرغداری ها عموماً از برق 3 فاز صنعتی بهره مند هستند. سوخت گاز و یا گازوئیل نیز برای تامین انرژی در فصول سرد ساز از نیازهای اصلی مرغداران می باشد. طیور آب زیادی نیز روزانه مصرف میکنند که باید این مقدار تامین شود. اغلب مرغداران با حفر چاه و تصفیه آن آب مرغداری را تامین میکنند.

تجهیزات مرغداری

پس از تاسیس سوله مرغداری بالاترین میزان هزینه ها مربوط به خرید تجهیزات و ماشین آلات مرغداری می باشد. طبعاً بدون استفاده از تجهیزات مورد نیاز مرغداری نمیتوان در این حیطه موفق شد و لازم است لوازمی مانند سیستم های گرمایشی و تهویه ، خطوط آبخوری و دانخوری ، سیستم های روشنایی ، تجهیزات کنترلی دما و رطوبت و ... برای سالن نصب شوند. همچنین از آنجا که خرید دان آماده هزینه بیشتری دارد برای کاهش هزینه ها میتوان از تجهیزاتی مانند آسیاب ، میکسر و بالابر مرغداری برای تهیه دان مصرفی طیور استفاده کرد.

در مرغداری ها در فصول سرد از لوازم گرمایشی و هیترها استفاده میشود. از مهمترین لوازم گرمایشی مورد استفاده در مرغداری ها میتوان به هیتر مرغداری اشاره کرد که در انواع گازی ، گازوئیلی و دوگانه طراحی میشوند. برای تامین برق مصرفی نیز لازم است تا در زمان قطعی مقطعی برق از ژنراتور استفاده کرد ؛ چرا که خاموشی سیستم های گرمایشی و سرمایشی و تهویه باعث تلف شدن و از بین رفتن مرغ ها میشود. سیستم های سرمایشی نیز با استفاده از هواکش های مرغداری و پد سلولزی طراحی میشوند.

قفس اتوماتیک مرغ

« قفس اتوماتیک مرغ »

تجهیزات مرغداری

پس از ساخت مرغداری و تجهیز آن نیاز است تا سرمایه در گردش نیس بدین منظور کنار گذاشته شود چرا که در هر دوره تولید قبل از جوجه لازم است تا داخل سالن کاملاً ضدعفونی شود و کارکرد تجهیزات نیز بازبینی و سرویس شوند. همچنین در هر دوره پرورشی هزینه ای هم صرف خرید جوجه یکروزه خواهد شد. بعضی از مرغداران نیز خود اقدام به خرید دستگاه جوجه کشی کرده و خود به شخصه اقدام به تولید جوجه های یکروزه میکنند. سایر هزینه کردهای مرغدار عبارتند از : هزینه های تامین انرژی ، هزینه کارگران ، هزینه های واکسیناسیون ، هزینه های مربوط به حمل و نقل و... .

جمع بندی

در ایران بعد از صنعت نفت صنعت مرغداری بالاترین سرمایه گذاری را به خود اختصاص داده است و حتی در بعضی موارد نیز ظرفیت تولید تخم و گوشت مرغ بیش از نیاز بازار می باشد ؛ اما با اینحال با توجه به مصرفی بودن این اقلام کماکان سرمایه گذاران بیشتری به این حیطه وارد میشوند. صنعت مرغداری در صورت رعایت موارد پایه ای سود بسیار مناسبی را برای فعالان این حیطه نصیب میکند ؛ اما باید بدانید این کار نیز مانند هر کار دیگری ریسک های مربوط به خود را داشته و طیور ممکن است تحت شرایطی از بین بروند ؛ به همین علت باید آنها را در مقابل سرما و گرما و بیماری محافظت کنید.

میزان سود حاصله از صنعت پرورش طیور قابل پیش بینی نبوده و میزان آن کاملاً به مواردی مانند قیمت دان و میزان نیاز بازار بستگی دارد. در صورتیکه قصد فعالیت در این حیطه را دارید پیشنهاد میکنیم تا تمامی جوانب را سنجیده و پس از تحقیق وارد این بازار شوید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری