کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

در هنگام بیمار شدن پرنده، چه کارهایی برای بهبودی انجام دهیم؟

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۷٫۱۵

تجربه و زمان ثابت کرده است بسیاری از پرندگانی که در قفس های بزرگ با شرایط مناسب زندگی می کنند کمتر دچار بیماری می شوند و هم چنان شاداب و سرزنده هستند اما این ادلیه شامل تمام گونه های پرندگان نمی شود مخصوصا پرندگانی که به صورت گروهی در قفس های وسیع زندگی می کنند مطمئناً می توانند حاوی انواع باکتری ها و بیماری های مختلفی در بدن خود باشند.

توجه داشته باشید معمولا پرندگان به ویژه پرندگان خانگی زمانیکه دچار بیماری می شوند به ‌صورت غریزی بیماری خود را پنهان می نمایند یا همیشه خود را قوی و سلامت نشان می‌دهند. از نظر علمی علت وجود این رفتار در پرندگان به معنی ادامه دادن به حیات یا به عبارتی بقای زیستی ست که در غریزه شان وجود دارد.

پس به یاد داشته باشید زمانیکه یک پرنده شروع به نشان دادن علائم بیماری اش می کند بدین معنی ست که این بیماری شدت گرفته و باید هرچه سریع تر درمان گردد.

چکیده مقاله

قابل ذکر است تمامی پرنده داران موظفند نکات آموزشی مهم را در ارتباط با پرنده بیاموزند تا بتوانند در هنگام بیمار شدن پرنده، آن ها را به کار ببرند و همراه دامپزشک شروع به کنترل کردن بیماری نمایند.

خونریزی غیر قابل کنترل

خونریزی در پرندگان یک مشکل جدی و اورژانسی ست که اگر به موقع برای درمان آن تدبیر نشود باعث تلف شدن پرنده می گردد، همچنین علت خونریزی ممکن است وابسته به دلایل مختلفی باشد, مثلا ممکن است بدن پرنده در حین پرواز به نقاط مختلف خورده شود و در اثر ضربه های مکرر دچار خونریزی داخلی گردد یا بدن او به لبه های تیز بخورد و جراحت و خونریزی کند، پس اولین اقدامی که باید انجام دهید پیدا نمودن محل خونریزی و مراجعه ی سریع نزد دامپزشک است.

همچنین اگر خونریزی سطحی باشد می توانید مقداری پودر نشاسته را در پارچه ای تمیز و ضدعفونی شده بریزید و زخم را به آرامی تمیز نمایید فقط به هیچ وجه این پودر را روی زخم فشار یا قرار ندهید چون با این کار به تمام فولیکول های پر و غشای مخاطی شده او آسیب می زنید و باعث تشکیل کیست و رشد غیر عادی پرها می گردید.

خونریزی پرندگان

« بهبودی خونریزی پرندگان »

وجود خون در استفراغ یا مدفوع

علت آن می تواند یک بیماری انگلی بسیار خطرناک باشد که موجب ایجاد خون ریزی در روده و معده ی پرنده شده است. پس در صورت مشاهده سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید.

سوختگی

این پدیده در بسیاری از پرندگانی که در قفس زندگی می کنند اتفاق می افتد علت آن هم تحرک آزادنه ی پرنده در قفس است.

بهتر است زمانیکه پرنده دچار سوختگی می گردد به جای کاربرد پماد یا مواد روغنی از آب سرد استفاده کنید و محل سوختگی را خنک نگه دارید، توجه داشته باشید که پمادها فقط با گرم نمودن محل سوختگی را تشدید می کنند و باعث می شوند بافت های پرنده آسیب ببیند و عفونت به سادگی بدن پرنده را آلوده نماید، درواقع این پمادها با ایجاد انفعلات شیمیایی فقط افزایش عفونت را ترغیب می نمایند.

زمین خوردن یا مشکل در حفظ تعادل

ممکن است بسیاری از مواقع پرنده دچار استرس و تنش شود و خود را بی دلیل به در و دیوار بکوبد و باعث ایجاد شکستگی در اعضای مختلف بدنش شود، در این زمان او دچار شوک و جراحت عصبی می شود که باعث می شود قدرت ضعف و حفظ تعادل در او به سرعت کاهش پیدا کند.

هم چنین برای جلوگیری از تشنج پرنده در صورت مشاهده ی علائمی چون تلوتلو خوردن، حرکت دایره ای، لنگیدن پا و ناتوانایی در بلند شدن سریعا او را به مکانی تاریک و گرم منتقل کنید و بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید.

خوردن مواد سمی

اگر مطمئن هستید که پرنده شما از یک مواد سمی مشخص خورده حتما نمونه ای از آن مواد را به دامپزشک نشان دهید تا در صورت امکان،دامپزشک بتواند چینه دان پرنده را شستشو دهد یا با استفاده از زغال سنگ فعال از عدم جذب مواد شیمیایی جلوگیری کند.

بلعیدن اشیای خارجی

وقتی پرنده اشیاء ریز و درشت را می بلعد، ابتدا در چینه دانش انباشته می شود پس قبل از اینکه شی لا ینحل، از چینه دان به معده یا روده وارد شود، حتما اقدامات لازم را برای خارج کردنش از طریق دامپزشک انجام دهید چون بیرون اوردن اشیاء غیر خوراکی از معده و روده، می تواند مشکلات جدی تری را به وجود آورد.

هرگونه زخم یا جراحت عمیق

بارها شنیده ایم که پرنده های زینتی توسط حیوانات خانگی دیگر مثل سگ و گربه مورد حمله قرار می گیرند، در صورت اتفاق چنین مشکلی پرنده را نزد دامپزشک ببرید تا زخمش را ضد عفونی کند و اگر قسمتی از بال و پرش شکسته باشد با احتیاط محل شکستگی را با آتل ببندید.

مشکلات تنفسی

شنیدن صدای خس خس یا به سختی نفس کشیدن پرنده می تواند نشانه بیماری خاصی مثل، عفونت ریه یا گلو باشد. هر چقدر این مسئله دوام داشته باشد می تواند، شرایط نفس کشیدن را برای پرنده شما سخت تر کند  پس قبل از تشدید چنین مشکلی ، با کمک یک دامپزشک فوریت های درمانی را انجام دهید.

تلاش زیاد و فشار بدون توقف

دیدن این علائم می تواند، نشانه ای از وجود مشکل در شرایط تخم گذاری یا بیماری چسبندگی روده باشد. بعد از مراجعه به دامپزشک محل زندگی پرنه را به یک محیط گرم و مرطوب انتقال دهید.

خارش بی وقفه

اگر رفتار پرنده را زیر نظر گرفتید و متوجه خاراندن یا نوک زدن های مکرر او به قسمت های مختلف بدنش شدید، مطمئن باشید پرنده شما تحت تماس مواد شیمایی قرار گرفته و به موجب آن دچار حساسیت های پوتی شده. برای رفع این مشکل بدن اورا بشورید و سپس به یک دامپزشک مراجعه کنید تا درمان های لازم را انجام دهد.

بهبودی بیماری پرندگان

« بهبودی بیماری پرندگان »

در چه شرایطی باید پرنده را به دامپزشک نشان داد؟

مراجعه به دامپزشک در همان روز

در صورت مشاهده موارد زیر سعی کنید در همان روز با دامپزشک مشورت کنید:

بعضی مشکلات تنفسی : زمانی که پرنده به مشکلات تنفسی گرفتار می شود شرایط نفس کشیدنش طوری است که هماهنگ با ان دم پرنده نیز بالا و پاییین می رود. بروز چنین مشکلی نشانها از شدت بیماری است که باید سریعا درمان شود.

کم اشتهایی : کم شدن اشتهای پرنده می تواند نشانه بیماری خاصی باشد مخصوصا اگر شرایط روحی مناسبی هم نداشته باشد.

زخم : اگر پرنده شما زخمی شد، به سطحی بودن زخم توجه نکنید چون همین زخم های کم عمق هم باید با داروهای آنتی باکتریال درمان شوند تا تبدیل به عفونت شدید نشوند.

مشکلات مربوط به چشم : وقتی پرنده پلک هایش را به صورت نیمه باز نگه می دارد، از بیماری عفونت چشم رنج می برد برای اطمینان از این موضوع به میزان برقی که در چشمان پرنده است توجه کنید، اگر رنگ چشم های پرنده به کدری بزند و رنگ متمایل به آبی و سفید به خود بگیرد و یا برق همیشگی را نداشته باشد از بیماری عفونت چشم مطمئن باشید.

اسهال شدید همراه با استفراغ : با وجود اسهال مداومف رفته رفته آب بدن پرنده تحلیل می رود و باعث ضعیف تر شدن شرایط جسمی اش می شود.مخصوصا اگر با اسهال هم همراه باشد چون این شرایط نشانگر وجود نوعی مخمر یا باکتری عفونی و حتی مسمومیت پرنده است که باید در اولین فرصت ممکن درمان شود.

کم اشتهایی بدون علائم دیگر : ترس و استرس می تواند باعث بی اشتهایی پرنده باشد ولی اگر بعد از گذشت 24 ساعت همچنان ادامه داشت، او را به دامپزشک نشان دهید.

ضایعات پوستی : زمانی که قسمتی ازپرهای بدن پرنده:می ریزد و در همان قسمت ، ورم،عفونت و یا زخم خاصی را مشاهده می کنید حتما اورا نزد یک دامپزشک ببرید تا شرایط و علت ریزش را مورد بررسی قرار دهد چون ممکن است به خاطر عفونت، پرنده خانگی شما دچار کیست یا تومور پوستی  شده باشد.

یادآوری یک نکته : برای محل زخم از پماد های روغنی استفاده نکنید چون ممکن است با بالا و پایین رفتن دمای پرنده، پرهایشان به یکدیگر بچسبد و با گذشت زمان دچار ریزش شود.

مراجعه به دامپزشک در زمانی دیگر

شما می‌توانید در صورتی که شرایط زیر پیش آمد، برای تماس با دامپزشک تا 24 ساعت صبر کنید:

افراط در آب خوردن: کسانی که از پرنده های خانگی نگهداری می کنند، تقریبا آمار مقدار آب خوردنش را می دانند در صورت افراط در آب خوری که بیش از یک روز ادامه داشت با دامپزشک متخصص مشورت کنید چون ممکن است پرنده شما دچار بیماری کلیه یا دیابت شده باشد که در این صورت لازم است از او آزمایش خون و ادار گرفته شود.

خارش سطحی: اگر متوجه خارش های سطحی و گاه و بی گاه پرنده شدید سعی کنید او را به حمام ببرید اما اگر حتی بعد از حمام هم، شرایط خارش تشدید یافت حتما او را به دامپزشک نشان دهید.

اقدامات درمانی مناسب

وقتی پرنده شما بیمار می شود شرایط مراقبت و نگهداری از او هم باید با شرایط خاصی همراه باشد تا دوره نقاهت به خوبی سپری شود.

  • تا زمانی که پرنده دچار شوک و استرس است از درمان زخم های سطحی او دوری کنید.

  • مدام پرنده ی بیمار را لمس نکنید چون ممکن است استرس اورا بیشتر کنید . با شوک های وارده می توانید موجبات مرگ او را فراهم کنید.

چگونگی گرم کردن پرنده

هنگامی که پرنده بیمار شده یا با جراحت های خاصی همراه است، دمای بدنش پایین می اید، در این شرایط قفسش را به جای گرم تر که نسبتا تاریک بی و سر و صداست انتقال دهید.

برای ایجاد محیطی گرم می‌توانید از راه‌های زیر کمک بگیرید:

  • پوشاندن قفس با یک حوله در یک مکان گرم.

  • استفاده از لامپ های مادون قرمز البته به شرطی که ان را در مجاورت قفس قرار دهید نه جایی که گرما به صورت مستقیم، بر روی او تابیده شود چون ممکن است گرما باعث بی حالی بیشتر پرنده شود.

  • دمای داخل قفس را حتما با استفاده از دماسنج اکواریوم کنترل کنید. دماسنج را در جایی قرار دهید که پرنده نسبت به آن عکس العملی نداشته باشد شاید ممکن است دچار استرس شود. نفس نفس زدن پرنده نشان می دهد که دچار گرما زدگی شده باشد.

  • پرنده ای که دچار اسهال یا استفراغ شده است، بدنش دچار بی آبی می شود. پس به اندازه کافی در اختیارش آب تمیز و عاری از هر نوع آلودگی قرار دهید.

مراقبت های غذایی

  • یکی از ضروری‌ترین بخش های درمان پرنده، مربوط به رژیم غذایی که می خورد و سپری کردن دوره نقاهت است پس سعی کنید از غذاهای مقوی و مورد علاقه پرنده تان در اختیارش بگذارید چون کم غذایی می تواند، متابولیسم دفاعی بدنش را ضعیف تر می کند و دوره نقاهت را طولانی تر.

  • در صورت لزوم با دست خودتان به او غذا بدهید یا با استفاده از قاشق های کوچک به او غذا بخورانید ولی یادتان باشد نباید او را مجبور به غذا خوردن کنید چون ممکن است دچار مشکلات تنفسی یا ذات الریه  شود که با گذشت زمان به مرگش منتهی می شود.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری