کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

بیماری های شایع کبوتر

ویرایش شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۹
کبوترها دارای رنگ و نژادهای مختلفی هستند، شما می توانید در سر تا سر جهان بسیاری از آن ها را که دارای جثه ای بزرگ و پاهای کوتاهی هستند را مشاهده نمایید. جالب است بدانید کبوتران خانگی به علت تغذیه و شرایط استراحت گاه مناسب، جثه ی بزرگ تری نسبت به هم نوعان وحشی خود دارند. جالب است بدانید کبوتران خانگی را معمولاً آموزش می‌دهند تا خانه ی صاحبش را مرکز قطب‌نمای درونی خود قرار دهد و جلد شود. پرورش دهندگان کبوتر اساساً بر این باورند که نژاد کبوتران اصیل در ظاهر، جمجمه و میزان وفاداری آن ها به اولین خانه است.
در ادامه شما عزیزان را با شایع ترین بیماری های کبوترها آشنا خواهیم نمود
چکیده مقاله
جایگاه نگهداری کبوترها بسیار متفاوت می‌باشد، گونه ی اهلی آن بیشتر در پشت بام ها و برج های مزارع در قفس های بزرگ چوبی و فلزی نگهداری می شوند و به علت تعداد بالای آن ها در قفس ها بهتر است تمام نکات بهداشتی و اصولی برای سلامتی آن ها در نظر گرفته شود.

بیماری کنکر یا Pigeon Canker

این بیماری توسط پروتئین تک یاخته ی انگلی به نام پروتوزوآن ایجاد می شود که روده ها، خون و بافت های بدن را مورده حمله قرار داده و شروع به تغذیه از آن ها می کند. به یاد داشته باشید این بیماری مسری ست و می تواند به راحتی از طریق تماس کبوترها با یکدیگر، انتقال یابد.همچنین وجود این انگل یوکاریوتی به مقدار فراوان در ظرف آبخوری و غذاخوری پرنده دیده می شود، توجه کنید این بیماری به ندرت در کبوترهای مسن دیده می شود پس توصیه می شود تا جائیکه می توانید ظرف های کبوترهای بالغ و جوان را از هم دیگر تفکیک کنید.

به این نکته مهم توجه کنید که؛ بهترین زیستگاه کنکرها داخل بدن کبوترهاست و خارج از بدن، شانسی برای بقای زندگی نخواهند داشت.

علائم بیماری کنکر یا Pigeon Canker: بهتر است بدانید کبوترهایی که آلوده به این انگل می شوند بیشتر در مناطق تنفسی مخصوصا لوزه ها، دچار مشکلات شدید تنفسی می گردند، همچنین برآمدگی هایی در نواحی گلو، سینوس ها، شکم، چینه دان، صفرا و قسمت های مختلف دستگاه گوارش ایجاد می شود که اگر به موقع درمان نشود باعث بی اشتهایی، بی حالی، کسالت، افت شدید وزن، مسهل شدن پرنده، ایجاد خونریزی ازمحل بینی و مجرای دفعی و نهایتاً مرگ پرنده را در پی خواهد داشت.

علائم این بیماری به صورت آبسه های عفونی بیشتر در مجرای گوارش که نزدیک مقعد است و همچنین تمام نقاط پوست بدن از جمله پلک ها، پشت بال ها، قسمت پایین پاها و گاهی اطراف بال ها را پوشانده است، البته توجه کنید هر زخمی که روی بال ایجاد می شود به معنای آبسه نیست و مطمئناً دلیل دیگری دارد.

روش درمان: برای درمان این بیماری بهتر است از داروهای ایمیدازول استفاده کنید و یا می توانید آبسه های عفونی را توسط دامپزشک جراحی نمایید.

بیماری کنکر کبوتر
« ساخت رطوبت ساز خانگی »

کرم های کبوتر یا Pigeon Coccidia

این انگل ها منبع عفونت در مناطق مختلف روده می باشند. بهتر است بدانید کوکسیدیا در طیور معمولاً دارای میزبان اختصاصی می باشد و گونه های مختلف انگل، مناطق خاص روده را درگیر می کنند.

این انگل ها در مدفوع کبوترها به مقدار فراوان وجود دارد و باعث آلودگی بستر، خاک و آب و غذای آنها می گردد و به راحتی قابل انتقال به کبوترهای مختلف از جمله جوجه ها می باشد.

علائم بیماری کرم های کبوتر یا Pigeon Coccidia: از علائم مهم این بیماری می توان به بی اشتهایی، عدم جذب مواد مغذی، کاهش وزن، کسالت و بی حالی اشاره نمود که در صورت درمان به موقع، مرگ پرنده را در پی خواهد داشت.

این انگل به قدری ریز و کوچک است که فقط توسط میکروسکوپ قابل رویت است.

روش درمان: بهترین کار این است که اگر از علائم کبوتر به بیماری کوکسیدیا مشکوک شدید در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید تا مدفوع پرنده را آزمایش کرده و درمان آن را شروع نماید.

بیماری کرم کبوتر
« ساخت رطوبت ساز خانگی »

هگزامیتا یا Pigeon Hexamita

این بیماری بسیار شبیه انگل کنکر است و غالبا به جای پروتوزوآن اشتباه گرفته می شود، همانند او دستگاه گوارش را مورده اصابت قرار می دهد و تنها تفاوتش کم خطر بودنش نسبت به کنکر است اما این به معنای چشم پوشی از اثرات مخربش نیست.

علائم بیماری هگزامیتا یا Pigeon Hexamita: بهتر است بدانید اگر تعداد آن بیشتر شود سبب اسهال شدید پرنده می شود و این نشانه ی خوبی نیست.

بیماری هگزامیتا یا کبوتر
« بیماری هگزامیتا یا کبوتر »

شپش، کرم و مگس های کبوتر Pigeon Lice, Mites and Flies

شپش انگلی خارجی ست که از پرها و پوست تغذیه می کند و تمام مراحل زندگی خود را روی بدن پرنده سپری می کند. معمولا بسیاری از کبوترها به این انگل آلوده اند. آلودگی خفیف اهمیت چندانی ندارد اما اگر شدید باشد، بر فعالیت کبوتر بسیار تاثیر گذار خواهد شد.

این انگل ها آنقدر خون کبوتر را می مکند که باعث خارش شدید، پوسته پوسته شدن و ایجاد سوراخ های ریز در ساقه ی پرها و در نتیجه باعث توخالی شدن آن ها می گردند.

روش درمان: برای درمان آن ها بهتر است از قطره ی آنتی لایس یا اسپری ضد شپش استفاده نمود

بیماری شپش کبوتر
« بیماری شپش کبوتر »

عفونت های تنفسی یا Pigeon Respiratory Infections

این بیماری خطرناک به صورت قارچ، ویروس و باکتری بیشتر در کبوترهای جوان و مسن نمایان می شود. همانطور که از نامش پیداست ،بیشتر مراکز دستگاه تنفس که شامل سینوس ها، ریه ها و کیسه های هوا هستند را مورد اصابت قرار می دهد.کبوتری که به این بیماری گرفتار است، در زمان به پرواز با مشکلات تنفسی درگیر شده و قادر به پرواز نخواهد بود.

علائم بیماری عفونت های تنفسی یاPigeon Respiratory Infections: از علائم این بیماری می توان به پف کردن پرها، تنفس با دهان باز، بسته نگه داشتن طولانی مدت چشم ها و بی اشتها شدن اشاره نمود.

روش درمان: بهتر است بدانید با تمیز کردن محیط زندگی او می توانید از ایجاد عطسه و سرفه تا حد زیادی جلوگیری کرده و به بهبود سریع کبوترتان کمک نمایید.

عفونت های تنفسی کبوتر
« عفونت های تنفسی کبوتر »

کلامیدیا Pigeon Chlamydia

جالب است بدانید این تنها بیماری ست که بدن پرنده ها نسبت به آن ایمنی دارد اما اگر همین کبوترها دچار استرس شدید شوند، طولی نخواهد کشید که با اثرات مخرب این بیماری روبرو خواهند شد.

روش درمان : این بیماری به راحتی قابل درمان نیست و متاسفانه کبوتری که دچار آن شده به شدت دچار عفونت های تنفسی می شود و باید از تکنیک های درمانی همزمان برای کنترل بیماری استفاده کرد.

مایکوپلاسما یا Pigeon Mycoplasma

علت این عفونت استرس است. بله استرس باعث آلودگی دستگاه تنفسی می شود و با ایجاد ترشحات بینی پرنده را وادار به عطسه و سرفه می کند و نفس کشیدن را برایش سخت تر می کند.

روش درمان: تنها راه درمان آن، ایجاد یک محیط تمیز بدون گرد و غبار و دوری از هرگونه استرس است.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری