کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

راهنمای جامع انواع بیماری های مرغ عشق

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۳٫۱۱

بیماری های رایج مرغ عشق ها که بیشتر پرورش دهندگان  درگیر آن هستند عبارتند از:

یبوست، بزرگ شدن بیش از اندازه ناخن و منقار و سرما خوردگیست که در قسمت های بعدی مقاله، مختصرا آنها را شرح خواهم داد پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

چکیده مقاله

رعایت اصول بهداشت جزو ضروریات سالن داری است. شما به عنوان یک پرورش دهنده مرغ عشق وظیفه دارید، از هر نظر شرایط بهتری را برای پرنده های خود فراهم کنید یعنی باید بتوانید یک پرورش دهنده متعهد و مسئولیت پذیری باشید.

بیماری مرغ عشق و طریقه درمان بیماری های رایج در میان آنها

متاسفانه کسانی را سراغ دارم که، نسبت به پاکسازی محیط و تجهیزات سالن کوتاهی کرده اند یا نسبت به واکسینه کردن پرندگان هیچ حساسیتی نشان نمی دهند حتی با ورود پرندگان جدید، مرحله قرنطینه را حذف نکرده اند و نتیجه این کار باعث شده است، بیشتر پرندگان درگیر تلفات و بیماری های مختلف باشند.

در حالی که اگر نسبت به نکات و اصول سالن داری متعهد باشید، نه تنها روند تکثیر موفقیت آمیز خواهد بود بلکه در زمان کوتاهتری می توانید، به درآمد های میلیونی دست پیدا کنید.

یبوست در مرغ عشق

متاسفانه در بین بسیاری از پرورش دهندگان کسانی هستند که در غذا دادن به مرغ عشق، سهل انگاری می کنند. غذایی که برای مدت طولانی در قفس بماند، ممکن است دچار باکتری و میکروب های داخل قفس باشد. حالا تصور کنید پرنده از همین غذاهای مانده تغذیه کند، مطمئنا دچار اختلال های شدید گوارشی و مسمومیت خواهد بود.

یبوست عارضه ایست که مرغ عشق به خاطر تغذیه غلط ، به آن دچار می شود. و متعاقبا با مشکل دفع فضله مواجه می شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مراقب خورد و خوراک آنها نیستید. اگر غذای پرنده را به صورت روزانه در اختیارش نگذارید، آنها در اثر فشار گرسنگی  به هر چیزی ( اشیای غیر مجاز)نوک می زنند و یا از ته مانده غذای روزهای قبل تغذیه خواهند کرد که نتیجه ای به غیر از مسمومیت یا یبوست شدید نخواهد بود.

اگر چنین اتفاقی رخ داد، حتما به فکر درمان آنها باشید. شما می توانید با استفاده از یک قطره چکان، یک قطره از روغن کرچک یا زیتون را روی زبان پرنده بچکانید  یا با مالیدن مقداری روغن خوراکی در اطراف مقعد، آنها را از رنجی که موقع دفع فضولات می کشند، نجات دهید در غیر این صورت، ممکن است بر اثر فشاری که متحمل می شوند، اطراف مقعدشان پاره شود و برای جذب باکتری  و انواع میکروبها مستعد باشد. این یعنی یک مرگ تدریجی وحشتناک.

مرغ عشق بیمار

« مرغ عشق بیمار »

غذای مرغ عشق در زمان یبوست

۱- انواع میوه ، سبزی و دانه های آبدار

۲- شیر خام با نان تست، به همراه مقدار زیادی کاهو

۳- اضافه کردن مقدار بسیار کمی سولفات دومنیزی به آب آشامیدنی آنها

یادآوری یک نکته: فراموش نکنید مدت زمانی که این غذاها در قفس هستند، نباید بیشتر از دو ساعت تجاوز نکند.

بیماری سرماخوردگی در مرغ عشق

مرغ عشق هم می تواند به بیماری سرما خوردگی مبتلا شود. تب، کاهش اشتها و حرکات مداوم دم از علائم این بیماری است. اگر سرماخوردگی مرغ عشق درمان نشود ممکن است با گذشت زمان به ذات الریه هم تبدیل شود. پس اگر چنین عارضه ای را مشاهده کردید، حتما به فکر جدا کردن آن از بقیه ی پرندگان باشید.

در ادامه مطلب راه های درمانی مناسبی را پیشنهاد خواهم کرد که اگر رعایت کنید، پرنده شما در کوتاه ترین زمان ممکن سلامتی خود را به دست خواهد آورد.

  • استفاده از دارو های سرما خوردگی  مجاز که برای پرندگان می شود.

  • بالا بردن دمای اتاق  تا ۲۷ درجه سانتی گراد و ثابت نگه داشتن آن

  • در زمان سرما خوردگی به هیچ عنوان از میوه و  سبزی استفاده نکنید.

  • در ظرف آبخوری آنها، قطره  مولتی ویتامین بریزید.

  • استفاده از لامپ اشعه مادون قرمز هم تاثیر زیادی در بهبود بیماری پرنده خواهد داشت.

  • اگر متوجه باز شدن اشتهای پرنده شدید، برای تغذیه آنها حتما از غذاهای مورد علاقه شان استفاده کنید.

مرغ عشق بیمار

« مرغ عشق بیمار »

بزرگ شدن بیش از اندازه ناخن و منقار

این مشکل هم زمانی بروز می کند که شما برای تغذیه مرغ های عشق، روش نامناسبی را در پیش گرفته اید به طوری که  آنها کمتر از منقار هایشان استفاده می کنند. مصرف مدام غذای نرم و راحت دلیل اصلی بزرگ شدن منقار پرنده است. زمانی که اندازه منقار بالایی و پایینی مرغ عشق به شکل نامناسبی بزرگ شود، پرنده نمی تواند از آنها برای خوردن غذا استفاده کند.

برای جلوگیری از این عارضه می توانید، از شاخه های طبیعی،میله ها، کف دریا،  سنگ های ناصاف و نی خواب هایی که قطر نسبتا کمی دارند، استفاده کرده و آنها را داخل قفس بگذارید تا پرنده شما طبق غریزه ای که در طبیعت وحشی دارد،  با کندن  شاخه ها ، بتواند مانع  رشد بی رویه منقارش باشد.همچنین گذاشتن کف دریا را در داخل قفس فراموش نکنید. وجو آنها نه تنها برای مرغ عشق بلکه برای همه پرندگان مفید است  چون پرنده می تواند با ساییدن منقار و ناخن هایش به کف دریا، سنگ و یا هر شاخه نامتعارف، از رشد بی رویه ی ناخن ها و منقارش جلوگیری کند.

چنانچه قصد دارید، ناخن های بلند مرغ عشق کوتاه کنید می توانید از این روش پیشنهادی من استفاده کنید.

۱- به آرامی پرنده را در دست بگیرید.

۲- محل گرفتن ناخن آنها باید در یک جای پر نور یا آفتاب گیر باشد تا بتوانید به راحتی سلولهای خونی ناخن ها را مشاهده کنید.

۳- می توانید ناخن ها را تا نزدیکی سلولهای خونی کوتاه کنید.

۴- اگر منقار آنها هم بیش از اندازه بزگ شده باشد، حتما به فکر کوتاه کردن آن باشید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری