کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

شناخت بیماری در جوجه شترمرغ ها

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۶

شترمرغ جزو پرندگان با دوام و مقاوم می باشد و نسبت به سایر پرندگان مقاومت بالایی از خود در برابر بیماری ها نشان می دهد ولی با این وجود هیچ موجودی بر روی این کره خاکی از بیماری ها در امان نیست. شترمرغ نیز می تواند دچار بیماری شود و بر اساس همین موضوع نیز قصد داریم تا شما را با انواع بیماری ها در جوجه شترمرغ ها آشنا سازیم.

بیماری های شترمرغ

« بیماری های شترمرغ »

شایع ترین بیماری های شترمرغ کدام ها هستند؟

  • الف - عفونت کیسه زرده در جوجه شترمرغ ها :

این بیماری که به نام ورم ناف یا جوجه لجنی نیز شهرت دارد، معمولا در جوجه های زیر یک هفته اتفاق می افتد و عامل آن معمولا باکتری ایکولی (E-coli) می باشد ولی همیشه این باکتری عامل این بیماری نیست.

علایم:

افسردگی، تجمع یک جای جوجه ها و از همه مهم تر وجود یک گوشت زرد رنگ در انتهای مقعدی جوجه از علایم شایع این بیماری می باشد.

پیشگیری و درمان:

بهتر است قبل از اقدام به جوجه کشی تخم های نطفه دار را کاملا تمیز نموده و با فرمالین ضد عفونی نمایید، بعلاوه دستگاه جوجه کشی نیز قبل از جوجه کشی باید کاملا شسته شود و محیط پرورش جوجه های یک روزه تا یک هفته نیز کاملا تمیز و عاری از هر گونه فضله یا حشرات موذی باشد. برای درمان نیز می توان از آنتی بیوتیک استفاده کرد و درصد تلفات را کاهش داد ولی جوجه های درمان شده نمی تواند مانند جوجه های سالم رشد نماید، پس بهتر است از گله جدا شوند.

 

  • ب - نیوکاسل در جوجه شترمرغ ها :

این بیماری در کشور های آسیایی، اسرائیل و آفریقای جنوبی گزارش شده است و در کشور ایران نیز این بیماری گاهاً در گله ها گزارش شده است، عامل این بیماری ویروسی بنام پارامیکسو می باشد و ممکن است تمامی جوجه های تازه به دنیا امده را درگیر خود نکند، بنابراین بسیار خطرناک می باشد.

علایم:

از علایم این بیماری می توان به کاهش اشتها، ضعف بدن، کج شدن سر، عقب راندن غیر ارادی سر و پلک های مداوم اشاره کرد. در حالت پیشرفته این علایم شامل تنگی نفس، حرکات غیر قابل کنترل سر و گردن، نا توانی در نگه داشتن گردن و در نتیجه افتادن بر روی گردن می باشد که با پیشرفت بیماری در نهایت جوجه را می کشد.

 

پیشگیری:

برای پیشگیری از این بیماری از واکسن کشته روغنی نیوکاسل به اندازه 1 سی سی استفاده می کنند، این واکسن باید هر دو ماه یکبار به پرنده تزریق شود تا از بروز بیماری جلوگیری شود.

 

  • ج - کوکسیدیوز در جوجه شترمرغ ها :

این بیماری زمانی در بین جوجه ها اتفاق می افتد که محیط زندگی آنها کثیف و مرطوب باشد، باکتری های کوکسیدیوز در فضولات پرنده رشد خواهند کرد و پرنده با تغذیه از فضله خود این ویروس را به بدن خود منتقل می کند.

علایم:

از علایم شایع این بیماری عفونت شدید در روده های پرنده می باشد که منجر به مرگ او می شود، هنگام کالبد شکافی روده های پرنده را کاملا متورم و کبود شده خواهید دید.

پیشگیری:

بهترین روش برای پیشگیری از این بیماری نظافت در محیط پرورش پرنده می باشد، تمیز نمودن مداوم پرورش گاه، جلوگیری از ورود حشرات موذی و حیوانات جونده مانند موش به محیط پرورش در جلوگیری از بیماری تاثیر بسزایی دارد، هم چنین برای جلوگیری از این بیماری واکسن های زیادی وجود دارد ولی واکسن کوکسیدیو استات گروه Ionophore  برای شترمرغ ها نقش سم را داشته و نباید تزریق گردد.

 

  • د - هیستومونیاز در جوجه شترمرغ ها :

این بیماری نیز همانند کوکسیدیوز از طریق خوردن مدفوع آلوده به باکتری به بدن پرنده منتقل می شود و روده های او را درگیر می سازد.

علایم:

از علایم این بیماری می توان به بی اشتهایی، بی حالی و افتادگی پر در پرنده اشاره نمود که با پیشرفت بیماری سطح وسیعی از گله را درگیر خود خواهد نمود.

پیشگیری:

همانند کوکسیدیوز برای مقابله با این بیماری رعایت بهداشت در محیط کاملا ضروری می باشد و به منظور جلوگیری از وقوع این بیماری واکسن هایی وجود دارد.

توصیه آخر : به منظور برخورداری از جوجه هایی سالم حتما باید نظافت را در محیط پرورش آنها رعایت نمود و از زمان تولد تا چند ماهگی باید به صورت مرتب از انواع مولتی ویتامین ها در تغذیه آنها بکار برد. هم چنین وجود یک تغذیه سالم و سرشار از انواع ویتامین ها، پروتئین و انواع مواد معدنی در جلوگیری از بیماری ها و تقویت سیستم ایمنی بدن نقش اساسی خواهد داشت.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری