کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

راهنمای جامع انواع بیماری های اردک

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۰۸

گونه های زیادی از اردک ها در دنیا وجود دارند که هنوز شناسایی نشده اند. اردک پرنده ای است تخم گذار که محل زندگی اش بیشتر در مناطق آب خیز ، چون تالاپ ، برکه و رودخانه هاست.جالب است بدانید این پوشش بدن این پرنده از پرهایی پر چرب است که در هنگام تماس با آب، به هیچ وجه خیس نمی شوند به گونه ای که اگر ساعت های طولانی هم در آب شنا کند، نه تنها بدنش سنگین نمی شود بلکه حتی قطره ای آب هم به پرهای زیرین بال و پرش نفوذ نمی کند.

متابولیسم دفاعی بدن اردک آنقدر در برابر انواع باکتری ها مقاوم است که کمتر دچار بیماری می شود از این پرورش دهندگان زیادی هستند که به کار جوجه گیری و پروش اردک های گوشتی تخمگذار مشغولند ولی با در نظر گرفتن این موضوع که اردک ها کمتر دچار بیماری می شوند، دلیل نمی شود که شما اصول بهداشتی و مراقبت های لازم را برای نگهداری و پروش این پرنده ها فراهم نکنید چون پایداری انواع باکتری و قارچ در بستر پرورشی بالاخره می تواند توان پرنده را تحت تاثیر قرار دهد و موجب ضعف بدن و شدت گرفتن انواع بیماری ها باشد.

چکیده مقاله

اگر می خواهید از داشتن اردک هایی سالم لذت ببرید، بهتر است به طور منظم به محل زندگی آن ها سر بزنید و به آن رسیدگی کنید. در حین غذا دادن، اردک های خود را از نظر سلامت چک کنید زیرا در این زمان آن ها با هوشیاری کمی در کنار شما می ایستند. اگر احساس کردید که هرکدام از اردک ها مشکلی دارند، به آرامی آن ها را در دست گرفته و بدون وارد کردن کوچکترین لطمه ای پر و بال شان را به دقت بررسی نمایید.

شما به عنوان یک پرورش دهنده موضف هستید، قبل از پرورش اردک ، حدالامکان به اصول مهمی چون؛ محل نگهداری اردک ، تفکیک اردک های ماده از نر، توجه به سن اردک برای تولید مثل و تخم گذاری و ... اهمیت ویژه ای دهید تا بتوانید در عرصه ی تولید و پرورش مولدهای گوشتی یا تخمگذار و همچنین تولید و پرورش جوجه های یک روزه به موفقیت دست یابید.

در ادامه مطلب همراه ما باشید تا در باره راه های اصولی پرورش اردک بیشتر آشنا شوید.

رعایت بهداشت در مکان نگهداری

- استفاده از مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی، یکی از کارهای مهمی است که هفته ای یکبار باید انجام دهید تا جایگاه نگهداری این پرنده را از وجود تمامی باکتری ها و بیماری ها پاک نمایید. اثرات مواد ضدعفونی کننده در محل زندگی اردک ها به اندازه ایست که می تواند از زنده ماندن ویروس ها به نحو احسنت ممانعت به عمل آورد و با جمع آوری مرتب فضولات هم نه تنها یک بستر تمیز به او هدیه می دهید بلکه سلامت او را تا مادامی که زنده است، تضمین می کنید.

- سعی کنید تعداد جمعیت اردک ها را در حد مطلوبی نگه دارید زیرا هر کدام از آن ها می توانند به تنهایی موجب ایجاد میکروب و بیماری گردند و در یک بازه زمانی کوتاه، متوجه خواهید شد که همه اردک ها از انواع بیماری ها رنج می برند پس اکیداً توصیه می گردد تمامی اقدامات ضروری را برای مراقبت از این پرنده ی مقاوم به کار برید.

بیماری های اردک
« بیماری های اردک »

رعایت بهداشت در مکان نگهداری

- همیشه موادی را تهیه نمایید که مطابق با سیستم تنفسی اردک باشد و او دچار مشکلات تنفسی نگردد.

- قبل از خرید به کیفیت محصول مورد نظر حتما توجه کنید تا بتواند، با تهیه ی یک برند معروف، زمان تاثیرگذاری مواد را در محیط افزایش دهید.

- مواد ضد عفونی کننده باید به اندازه ای قدرتمند باشد که بتواند تمامی باکتری ها و قارچ ها را از محیط پاک نماید ولی سلامت پرنده ها را به خطر نیندازد.

- ضدعفونی کننده هایی هستند که ضمن کارایی مفید، از هزینه ی مناسب تری برخوردار بوده و می توانند احتیاجات کاربر را در طولانی مدت برطرف نمایند.

- در هنگام استفاده از مواد ضدعفونی کننده حتما میزان دما و رطوبت محیط مورد نظر را افزایش دهید اثرگذاری مواد بیشتر باشد.

بدون شک سوالی که فکر بیشتر شما پرورش دهند گان اردک را به خود مشغول کرده ، این است که چگونه بیماری اردک را تشخیص دهیم؟

- همانطور که اشاره کردیم قبل از پرورش اردک لازم است، آنها را از نظر سنی تفکیک نمایید و تا حد لازم در مکان های جداگانه نگهداری نمایید، چرا که اگر اردک ها در هر رده ی سنی به زندگی در کنار همدیگر ادامه دهند، می توانند موجبات بیماری را افزایش دهند. بیماری هایی هستند که مخصوص جوجه اردک هاست و بیماری هایی هم هستند که متابولیسم دفاعی اردک های بالغ را تحت تاثیر قرار می دهند حال اگر بستر پرورشی آنها مشترک باشد، قطعا اتفاقات جبران ناپذیر تری زندگی آنها را تهدید خواهد کرد.

- در طول پرورش به طور مدام شرایط فیزیکی و ظاهری اردک را تحت نظر قرار دهید یا به اصطلاح فرایند مانیتورینگ را به خوبی سازماندهی نمایید.

- در هنگام دیدن ترشح یا التهاب در ناحیه ی چشم و بینی سریعا به دامپزشک مراجعه نمایید.

- اگر در بدن اردک زخم یا تاولی مشاهده نمودید ،سریعا آن را از دیگر اردک ها جدا کرده و نزد دامپزشک ببرید.برای دوران نقاهت اردک بیمار هم محل جداگانه ای را در نظر بگیرید.

- به راه رفتن اردک توجه کافی داشته باشد زیرا در هنگام راه رفتن به خاطر تماس با فضولات می تواند دچار عفونت و زخم گردد. در حقیقت اگر بسترهای محل زندگی اردک ها را ضدعفونی نکنید، باعث می شوید آن ها هر روز از روی فضولاتشان عبور نمایند و کف پاهایشان به خاطر برخورد مداوم با فضولات موجود، که باکتری های زیادی هم در آنها نهفته است، شرایط بدتری به وجود بیاورد و ایجاد آبسه کند یا دچار زخم های عفونی شود، اگر پرنده بیمار به موقع درمان نشود، ممکن است خیلی زود تلف شود.

- اگر متوجه انگل هایی چون کنه در بال و پر اردک ها شدید بعد از رفع کردن این مشکل، به طور مکرر بدن آنها را بررسی نمایید.

- بیماری می تواند به سیستم تنفسی پرنده لطمه بزند پس حتما به صدای او توجه فرمایید.

- در طول هفته، یک بار از او خون گیری نمایید.

- اگر پرنده های شما به طرز مشکوک و با علائم ناشناسی تلف شدند، لاشه چند تا از آنها را به اولین مرکز آزمایشگاهی ببرید تا از علت بیماری مطلع شوید و لاشه های بقیه پرنده ها را ضدعفونی و در گودالی از آهک چال کنید تا بیماری منتشر نشود.

- بررسی خصوصیات ظاهری پرنده ها کمک می کند ، در صورت مشاهده ی کوچکترین تغییر، راه های درمانشان هم سریعتر انجام پذیرد ضمن اینکه سلامت سایر پرنده ها هم به خطر نمی افتد.

اردک مریض
« اردک مریض »

درست است که این پرندگان در برابر انواع بیماری ها مقاوم می باشند ولی رعایت اصول بهداشتی و واکسینه کردن به موقع آنها می تواند آنها را از خطر ابتلا به بیماری هایی که از طریق پرندگان مهاجر یا سایر حیوانات (موش و سگ) انتقال می یابد، ایمن نگه دارد و حتی شدت بیماری را به حداقل برساند.

رعایت بهداشت در مکان نگهداری

- روش تزریق: شما می توانید با استفاده از این روش، واکسنی که مخصوص اردک در نظر گرفته شده و به صورت خودکاری می باشد را در بدن او تزریق نمایید. فقط توجه داشته باشید که سر سوزنی این واکسن ها ، در هر 500 عدد اردک حتما تعویض شود.

- روش اسپری: بهترین روش برای جلوگیری از انتقال بیماریست، بهتر است قبل از اسپری کردن اردک ها را در یک مکان تمیز جمع کنید و واکسن مورد نظر را با مقداری آب مقطر مخلوط نموده و به صورت دستی یا دستگاهی به سمت اردک ها اسپری نمایید.

- روش قطره چشمی: در این روش، شخصی که تبحر دارد، مقداری آب مقطر را با واکسن مورد نظر میکس می نماید و یکی یکی داخل چشم اردک ها می ریزد. این روش می تواند بسیار تاثیر گذار باشد اما به علت وقتگیری یا خسته کنندگی از طرف پرورش دهندگان تایید نمی گردد.

- روش قطره دهانی: همانند روش قبلی ست با این فرق که مقدار کمی (حدود5%) از آب درون دهان پرنده ریخته می شود.

- روش آشامیدن: در این روش واکسن مورد نظر را در مقداری آب تصفیه شده و مناسب که خالی از مواد کلردار است، حل می کنند تا اردک در هنگام تشنگی ، ضمن سیراب کردن خود، واکسینه شوند.( برای نتیجه گیری بیشتر ، بهتر است اردک ها را چند ساعتی تشنه نگه دارید تا در هنگام رفع تشنگی، مقدار مناسبی از آب واکسینه شده را بنوشند)

-  تا حد ممکن از دادن دارو های خود سرانه خودداری کرده و یک رژیم غذایی مناسب که مرکب از سبزیجات و میوه های خرد شده است، در اختیار اردک ها بگذارید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری