کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

بیماری های طوطی برزیلی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۸٫۱۷

طوطی برزیلی یکی از پرندگان زیبا و سرگرم کننده می باشد و پرورش آنها میتواند برای پرورش دهنده این پرنده بسیار لذت بخش باشد. این پرندگان نیز مانند هر موجود زنده ای در صورت ابتلا شدن به بیماری ها ممکن است تلف شود. قبلاً در این صفحه ما بصورت کاملاً تخصصی روش پرورش طوطی برزیلی را شرح داده ایم ؛ در این مطلب نیز بصورت کامل و تخصصی روش های تشخیص بیماری طوطی برزیلی را شرح داده و روش های رفع آنها را توضیح خواهیم داد.

بیماری های طوطی برزیلی

« بیماری های طوطی برزیلی »

علائم و نشانه های بیماری در طوطی برزیلی

قبل از هر چیز پرهای پرنده را با دقت تمام بررسی کنید و تغییرات پرها را زیر ذره بین قرار دهید. معمولاً در پرنده ها از طریق پرها میتوان به بیمار بودن پرنده ها پی برد. اگر پرنده پرهای خود را با نوک خود تمیز نمیکند و یا بخشی از بدن طوطی بدون پر است نشان دهنده وجود بیماری در پرنده می باشد.

منقار و نوک طوطی برزیلی

منقار طوطی های برزیلی را بصورت پیوسته بررسی کنید. ایرادات در نوک طوطی های برزیلی میتواند نشانگر بیماری های زیادی در پرنده باشد. رشد بیش از حد ، تخییر رنگ ، پوسته پوسته شدگی و... از علایمی هستند که باید به آنها توجه کنید. از خطرناک ترین بیماری ها در بین طوطی سانان بیماری پر و منقار هستند که بطور انحصار PBFD نامگذاری شده است. این نوع بیماری در بین طوطی ها بسیار شایع بوده و مسری می باشد. بیماری نامبرده در بین طوطی های برزیلی به قدری کشنده بوده که از آن بعنوان بیماری ایدز شناخته شده است. ویروس نامبرده در مرحله اول رشد پرها را متوقف کرده و در مراحل بعدی پرنده را از پای در می آورد. در  صورت بروز این بیماری در بین گله طوطی های برزیلی باید سریعاً پرنده بیمار را از سایر طوطی ها جدا کرده و آن را قرنطینه کرد.

بررسی فضولات پرنده

غیر استاندارد بودن فضولات پرنده میتواند ناشی از بیماری کلامیدیا و یا PBFD باشد. تغییر رنگ مدفوع ، رنگ غیر طبیعی ، غظلت بیش از اندازه از نمونه تغییراتی هستند که در هنگام بیمار بودن طوطی های برزیلی میتوان از طریق فضولات میتوان آن را مشاهده کرد.

طوطی برزیلی سالم

« طوطی برزیلی سالم »

سیستم تنفسی طوطی برزیلی

بیماری های تنفسی نیز از نمونه بیماری های شایع طوطی ها می باشد. این ویروس سیستم تنفسی طوطی را نشانه گرفته و علایمی مانند تنفس سخت و دشوار ،  تنفس به شیوه منقار باز ، خس خس کردن ، عطسه کردن و... نشانه این بیماری است.

علائم رفتاری

طوطی برزیلی سالم زمانی که حالات مناسبی نداشته باشد دچار مشکلاتی همچون اضطراب و افسردگی میشود. درصورتیکه پرنده شما تمایلی به پرواز نداشته باشد و زیاد میخوابد به احتمال قوی بیمار است چرا که این نوع علائم رفتاری نشانگر وجود بیماری در آنها می باشد.

همیشه میزان مصرف دان و آب طوطی ها را رصد کنید. کاهش و یا افزایش میزان مصرف دان و یا آب آنها میتواند نشانگر وجود بیماری در پرنده باشد. عموماً طوطی برزیلی های بیمار مشکلات شایع در تغذیه خود دارند و میتوان با بررسی روزانه آنها متوجه شد. همچنین بهتر است تا تغییر وضعیت ناگهانی آنها را نیز بررسی کنید. در صورتیکه هنگام ایستادن بال های آنها افتاده باشد میتواند نشان دهنده این موضوع باشد که پرنده بیمار است و باید سریعاً برای رفع بیماری باید به دامپزشک مراجعه شود.

پیشنهاد میکنیم تا طوطی های برزیلی را همیشه بصورت جفت خریداری کنید چرا که در غیر اینصورت سریع دچار افسردگی میشوند. در هنگام بیماری پرنده سالم را از بیمار جدا کرده و در اتاقی دیگر نگهداری کنید. طوطی ها به هنگام بیماری مقدار زیادی از گرمای بدن خود را از دست میدهند. به همین علت برای تامین گرما میتوانید از لوازم گرمایشی استفاده کنید و دمای محیط را تا حدود ۲۶ الی ۲۹ درجه سانتیگراد برسانید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری