کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

خصوصیات و ویژگی های بلدرچین گامبلی

ویرایش شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۱۲

شناختن انواع نژادهای بلدرچین و دانش کافی از خصوصیات هریک می تواند شما را در انتخاب بهترین نوع بلدرچین کمک نماید.

اگر شما قصد فعالیت جدی در پرورش بلدرچین را دارید بهتر است از همین شروع کار نوع و روش کار خود را انتخاب کنید.

وب سایت اینترنتی ایزی باتور با ارائه این مطلب شما را با نژاد بلدرچین گامبلی بیشتر آشنا خواهد کرد پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

چکیده مقاله

Gambel’s quail که با نام علمی Callipepla gambelii شناخته شده است از گونه ی بلدرچین های بر جدید  و همچنین از سرده ی زیبا پوشان می باشند.

شناخت این پرنده ی زیبا شما را مشتاق تر می کند که در پرورش آن عجله نمایید و دست به کار شوید.

این پرنده ی وحشی, بسیار جنب و جوش است. اگر آنها به صورت رها شده در طبیعت به زندگی خود ادامه دهند مدام در حال جست و خیز و پرواز کردن به این سو و آن سو خواهند بود از این رو ،گوشت بسیار مطبوع و خوشمزه تری دارند.

به طور کلی بلدرچین ها پرندگانی با جثه ریز ولی نیرومند و قوی هستند که می توانند در مناطق مختلف آب و هوایی دوام بیاورند و شروع به تولید مثل نمایند.

آنها در بیابان ها » آریزونا , کالیفرنیا , مکزیک و ... « و همچنین دره های جنوب که مکان پرطرفدار آن هاست و در میان بوته زارها , درختچه ها و یا اطراف رودخانه ها می توانند آشیانه های خود را بنا کنند و با جفت هایی که انتخاب می کنند، به زندگی طبیعی خود ادامه می دهند.

بلدرچین گامبلی

« بلدرچین گامبلی »

خصوصیات مهم بلدرچین گامبلی

رنگ پرهای بلدرچین گامبلی ماده قهوه ای  است و روی سر خود کاکلی به اندازه ی یک قطره اشک دارد.

اما رنگ نژادهای نر متفاوت تر است به گونه ای که  ناحیه ی شکم و گردن نها نسبت به پرنده ماده تیره تر است و بیشتر به سیاهی می زند. یک خط سفید دور تا دور گردنش کشیده شده و یک تاج پره ای زیبا که ترکیب بسیار فوق العاده ای دارد ، زیبایش را بیشتر جلوه می دهد.

بلدرچین گامبلی برخلاف سایر نژادها جثه ی نسبتا بزرگی دارد.

طول تقریبی آن ۲۳ سانتی متر است و وزنش در زمان بلوغ به ۱۴۰ گرم هم می رسد ولی شرایط آب و هوایی و نوع تغذیه در وزن گرفتن این نوع پرنده نقش بسیار مهمی دارد وحتی ممکن است بعد از چند ماه وزنش به بالای ۲۶۰ گرم هم برسد.

این نژاد به صورت دسته های چندتایی » ۱۲ تایی « روی زمین راه می روند و در بین درختچه ها و بوته ها به دنبال غذا می گردند.

این بلدرچین ها بسیار تند و تیز پرواز می کنند و اغلب آشیانه های خود را در میان انبوهی از پوشش های گیاهی یا لابه لای درختچه های کوتاه می سازند تا بتوانند شروع به جفت گیری کنند.

تخم گذاری بالا یکی از ویژگی های بارز این پرنده ی کوچک و دوست داشتنی است به طوری که بیش از ۲ جین تخم می گذارد.

آنها والدین خوبی برای جوجه هایشان هستند. پدر خانواده خیلی خوب از تمام اعضای خانواده اش مراقبت می کند و خود را مسئول رساندن غذا به ماده ای می داند که که روی تخم ها نشته تا از انها مراقبت کند. این کار بلدرچین نر از زمانیکه جوجه ها سر از تخم بیرون بیاورند تا وقتی که بزرگ شده و لانه را ترک می کنند ادامه دارد.

دوره ی جفت گیری و تخم گذاری ممکن است اولین و آخرین دوره ای باشد که بلدرچین ماده آن را تجربه می کند چون وقتی جوجه ها به دنیا می آیند و بزرگ می شوند پرنده نر لانه را ترک می کند و بلدرچین ماده ممکن است سال ها بدون جفت باقی بماند.

تغذیه بلدرچین گامبلی

بلدرچین ها از زندگی بر روی زمین را بیشتر لذت می برند.آنها از انواع دانه ها و هر چنبده و حشره و خزندگان کوچک تغذیه می کنند.

بلدرچین هایی که بالغ شده اند می تواند از انواع سبزیجات ، میوه های وحشی مخصوصا توت ها و همچنین انواع بذر گیاهان هم تغذیه نمایند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری