بررسی دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند (مرجع کامل)

بروز شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۱۸

اگر بخواهیم به طور کلی در مورده دستگاه بلدرچین دماوند توضیح دهیم، می گوییم که این شرکت یکی از تولیدکنندگان قدیمی دستگاه جوجه کشی ایرانی ست که از سال ۸۸ فعالیت خود را به صورت کاملا جدی تا کنون ادامه داده است، یعنی حدود ده سال است که محصولات خود را عرضه ی بازار نموده و در اختیار کاربران و پرورش دهندگان قرار داده است.

در این مطلب قصد داریم به بررسی محصولات تولیدی شرکت بلدرچین دماوند بپردازیم پس لطفا همراهمان باشید:

بررسی سیستم تامین و تنظیم رطوبت دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند

فرایند جوجه آوری وابسته رعایت تنظیم رطوبت کافی در داخل دستگاه جوجه کشی است که باید در ایام ستر  و هچر سازماندهی شود و کوچکترین اشتباه در محاسبه ی مقادیر رطوبتی ،می تواند آسیب جدی تری به نطفه ها وارد کند.

در جوجه کشی بلدرچین دماوند رطوبت از طریق تلرانس دمای خیس و دمای خشک با کمک دو سنسور اصلی LM35 که هر دو داخل کپسول استیلی قرار گرفته اند، فراهم می شود. در اصل یکی از این سنسورها به کمک مجاورت هوا رفته و دمای خشک را برآورد می کند، و دومی توسط فیتیله ای که متصل به منبع آب است و کاور سنسور را مرطوب نگه می دارد، به داخل کپسول کشانده شده و میزان دمای خیس را به صورتی دقیق می سنجد.

دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند

« دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند »

سنسور دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند

« سنسور دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند »

جالب است بدانید این روش فقط در ایران توسط کارخانه دماوند بلدرچین انجام می گیرد و در کشورهای اروپایی مثل شرکت های پیترسام و جیمزوی، فرایند رطوبت رسانی را با محاسبه ی دقیق دمای خشک و خیس جدول استوکیومتری، به سهولت حدس می زنند بدون اینکه خطایی داشته باشند. توجه داشته باشید که در این روش مقدار رطوبت به صورت 1 تا 2% تلرانس قابل تغییر است و همین مقدار برای اینکه بفهمید رطوبت کافی در اختیار نطفه ها قرار گرفته است، خیال شما را برای داشتن یک تجربه موفقیت آمیز راحت می کند. از همه مهم تر شما با این روش دیگر نیازی به استفاده از سنسور برای سنجش رطوبت ندارید یا به زبانی ساده تر دیگر نگران این موضوع نخواهید بود که اگر سنسور رطوبت غیرفعال شد، سنسوری جدید را جایگزین آن نمایید و یا شامل پرداخت هزینه ی اضافی گردید.

این روش سنجش رطوبت در حین داشتن مزایای خوب، خالی از ایراد هم نیست، در حالت کلی ،در این روش از دو نوع سنسور رطوبت سنج استفاده شده که یکی دمای خیس و دیگری دمای خشک را اندازه گیری می کند، اگر یکی از این دو نوع سنسور به طریقی از حالت کالیبره اولیه خارج شوند، دیگر دستگاه نمی تواند به مقدار رطوبت را به درستی تخمین بزند و مسلما با خطا مواجه خواهد گشت. به عنوان مثال اگر بالن یا فیتیله ی دستگاه از تنطیمات خارج گردد، مسلما دستگاه را در اندازه گیری دچار اشتباه می کند و درصد رطوبت را بالا پایین نشان خواهد داد.

سنسور LM35

« سنسور LM35 »

نکته ای که در این زمینه بهتر است متذکر شویم این است که؛ بر خلاف بلدرچین دماوند هیچ شرکت و تولیدکننده های بزرگی چون آرکام ، برینسآ و حتی تولید کننده ای داخلی چون گروه صنعتی اسکندری، از سنسور LM35 که یک نوع قطعه ی ارزان قیمت بوده و می تواند در اندازه گیری رطوبت با خطا مواجه شود را برای سنجش چنین پارامتر مهمی ( رطوبت) به کار نمی برند زیرا این سنسورها ممکن است به علت خراب شدن دیودها، تلورانس ها و سیم های اتصال کننده ی برد، از دسترس خارج گردند و تکمیل فرآیند جوجه آوری را با مشکل مواجه سازند.

تمامی این شرکت ها از سنسور سوئیسی SHT یا دماسنج TESTO SHT استفاده می کنند زیرا تا مدت ها امکان ندارد از حالت کالیبره خارج گردد ولی برعکس، هیچکدام از دستگاه های جوجه کشی شرکت بلدرچین دماوند، مجهز به این گونه سنسورها نیست و دستگاه را به خاطر محاسبه ی اشتباه دما و رطوبت بارها دچار مشکل کرده است.

در اصل این سنسورها در بارهای اول و دوم به خوبی عملیات جوجه کشی را پیش می برند ولی در دوره های بعد ، درصد خطا را به حدی می رسانند که راندمان جوجه کشی با نتایج ناموفق یا شکست روبرو می گردد زیرا زمانیکه سنسور از کالیبره خارج می شود،  فقط توسط کارخانه ی تولیدی قابل اجراست و از حیطه ی کاری کاربر خارج است. چون فرد مصرف کننده، نحوه ی تنظیمات آن نمی داند و باید تجهیزات کافی ( رطوبت سنج دقیق) در اختیار داشته باشد تا قادر به محاسبه دقیق رطوبت باشد.

توجه کنید از آنجائیکه هزینه های سنسورهای SHT بسیار بالاست، شرکت بلدرچین دماوند آن را در ساخت ماشین های خود به کار نمی برد، البته این نوعی منفعت طلبی است که به خیال خود وسع خرید کاربر را در نظر می گیرد تا هر کسی قادر به تهیه دستگاه های جوجه کشی این شرکت تولید کننده باشد ولی مصرف کننده نمی داند که ، بعد از چند دوره مصرف ، دستگاه شرایطی خواهد داشت که مجبور به تعویض سنسور آن خواهد شد چون هیچ تخصصی برای  کالیبره کردن آن ندارد.

البته می توانید این مشکل را حل نمایید فقط کافی ست هزینه های لازم برای تهیه ی دماسنج TESTO یا KUMHO که بسیار گران بوده را پرداخت نمایید، از طرفی هم باید مبلغی برای کالیبره کردن سنسورها کنار بگذارید که آن هم یک هزینه ی اضافی دیگر است.

کنترلر testo

« دماسنج TESTO »

بررسی بدنه بلدرچین دماوند

فرایند جوجه آوری وابسته رعایت تنظیم رطوبت کافی در داخل دستگاه جوجه کشی است که باید در ایام ستر  و هچر سازماندهی شود و کوچکترین اشتباه در محاسبه ی مقادیر رطوبتی ،می تواند آسیب جدی تری به نطفه ها وارد کند.

در جوجه کشی بلدرچین دماوند رطوبت از طریق تلرانس دمای خیس و دمای خشک با کمک دو سنسور اصلی LM35 که هر دو داخل کپسول استیلی قرار گرفته اند، فراهم می شود. در اصل یکی از این سنسورها به کمک مجاورت هوا رفته و دمای خشک را برآورد می کند، و دومی توسط فیتیله ای که متصل به منبع آب است و کاور سنسور را مرطوب نگه می دارد، به داخل کپسول کشانده شده و میزان دمای خیس را به صورتی دقیق می سنجد.

بدنه بلدرچین دماوند

« بدنه بلدرچین دماوند »

در اصل فضای داخلی ماشین جوجه کشی بهترین مکان برای ایجاد نوسانات مختلف دمایی و رطوبتی ست، به همین علت می توان به جرﺃت اعلام نمود که بهترین مکان برای رشد انواع میکروب ها و کپک ها می باشد، یا به زبانی ساده تر وقتی که ماشین شروع به کار می نماید، با جریان هوایی که ایجاد می کند، این میکروب ها را روانه ی محفظه ی داخلی دستگاه نموده و یک منبع بزرگ خطری را متوجه جوجه ها می نماید و متاسفانه شرکت بلدرچین دماوند به هیچ منطقی حاضر به تعویض بدنه ی فلزی خود نیست و تاکنون ماشین های زیادی را با همین شرایط به بازار عرضه کرده است.

درست است که این شرکت از برش های لیزری ظریفی برای خم کاری یا برش کاری بدنه ی دستگاه استفاده نموده است و به ندرت قابل دید می باشد ولی فراموش نکنید که بدنه ی گالوانیزه ی این ماشین ها، هرچقدر هم با کیفیت باشند، به خاطر خاصیت بد دو جداره بودنش، تمام مزیت این ورقه را زیر سوال برده و طولی نمی کشد که راندمان پایینی از جوجه آوری را رونمایی خواهد کرد.

زنگ زدگی بلدرچین دماوند

« زنگ زدگی بلدرچین دماوند »

البته شرکت بلدرچین دماوند در سال های اولیه که این ماشین ها را تولید می نمود، از یک شاسی چوبی برای مقاومت دستگاه استفاده می کرد که بعدها آن را تبدیل به شاسی پروفیلی یا آهنی نمودند ولی بازهم محفظه ی دوجداره بودن آن یک ایراد بزرگ است و با هیچ تدبیر یا منطقی قابل قبول نیست.

توصیه می شود سازندگان ماشین های بلدرچین دماوند به فکر تولید بدنه ای باشند که نسبت به نوع فلزی ، کارکرد بهتری داشته و به راحتی توسط کاربران قابل تهیه و دسترس باشد، زیرا این نوع ماشین ها به خاطر قیمت ارزانی که دارند توسط بسیاری از افراد تهیه می شوند ولی بعدها همین ارزانی، آن ها را با مشکل بد اقتصادی روبرو می سازد.

بررسی درب بلدرچین دماوند

درب ماشین جوجه کشی دماوند از نوع شیشه ایست و مزیت خوبی که دارد این است که می توان به راحتی محتویات داخل دستگاه را مشاهده نمود ولی به چه قیمت؟

با اینکه این شیشه ها از ورود گرما و سرمای اضافی به درون دستگاه جلوگیری می کنند ولی آیا می توانند به همان اندازه هم مانع ورود تشعشات مضر خورشیدی به داخل دستگاه گردند؟

آیا همین آهنربایی که برای درب ماشین ها طراحی شده به قدری با کیفیت هست که مشکلی در باز و بسته کردن یا ورود میکروب به داخل ماشین نداشته باشد؟

در حالت کلی این درب ها به گونه ای طراحی شده اند که از ورود گرما و سرمای اضافی به داخل دستگاه جلوگیری می نمایند و درب آن به قدری مقاوم بوده که مانع صدمه دیدن می گردد، علاوه بر این، شاسی های آلومینیومی که دور تا دور درب دستگاه تعبیه شده ،به صورت کاستومایز (سفارشی) برای شرکت بلدرچین دماوند طراحی شده است.

درب بلدرچین دماوند
« درب بلدرچین دماوند »

بررسی سیستم رطوبت سازی بلدرچین دماوند

قابل ذکر است که شرکت دماوند از دو نوع سیستم رطوبت رسانی التراسونیک و دیسکی برای کارکرد ماشین های خود استفاده کرده است، متاسفانه علاوه بر شرکت بلدرچین دماوند، بسیاری از شرکت های ایرانی از سیستم التراسونیک برای تامین رطوبت دستگاه جوجه کشی خود استفاده نموده اند که این یک طراحی بسیار ضعیف نسبت به ماشین های جهانی ست و اصول کار از پایه مورد دار است. زیرا رطوبت را به حد کافی بالا نمی برد یا درجه ی آن را در یک نقطه ثابت نگه داشته و سبب خشکی محیط پیرامون دستگاه شده است، از همه بدتر ممکن است رطوبت را یک جا جمع کند و به بیرون از دستگاه منتقل نماید و باعث خیسی محیط اطراف یا اتصالات برقی گردد.

استفاده از روش دوم به نسبت بهتر از روش اول است و قدرت رطوبت رسانی کامل تری دارد، در این زمینه از پد سلولوزی و یک موتور اهرمی با دور نامحسوس ،برای جذب رطوبت استفاده می گردد، یعنی موتور، پد سلولوزی را به صورتی آرام در داخل آب چرخانده و همانند یک اسفنج ظریف ،آب موجود را در خود جذب می نماید تارطوبت وارد دستگاه  و از آنجا بر روی تخم های نطفه دار پخش گردد یعنی هربار که قرار است رطوبت تولید شود، موتور دستگاه پد سلولزی را به داخل آب فرو برده و پس از جذب آب از آن خارج می شود. البته این سیستم ها دارای مشکل بزرگی هستند که بهتر است به موقع حل گردند، موتورهای این دستگاه از برق ۲۲۰ ولتی برای کارکرد خود تبعیت می کنند که به خاطر بدنه ی فلزی ماشین بسیار خطرناک بوده و اتصالات برقی یا برق گرفتی کاربر ، مهمترین مسئله است که هر پرورش دهنده ای می تواند با آن روبرو شود. پس بهتر است از برق ۱۲ ولتی استفاده شود تا میزان نوسانات برقی را کاهش داده و سلامت کاربر و نطفه ها را حفظ نماید.

رطوبت ساز بلدرچین دماوند

« رطوبت ساز بلدرچین دماوند »

همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که دستگاه های التراسونیک به علت ارتفاع بالایی که دارند، به هنگام جذب رطوبت ، ممکن است به سنسورها و فن های موجود آسیب رسانند و عاملی مهم در تضعیف راندمان جوج کشی باشند. پس در حالت کلی این سیستم رطوبت رسانی بلدرچین دماوند هم توام با مشکل می باشد.

بررسی سیستم گرمایشی بلدرچین دماوند

متاسفانه در این زمینه شرکت بلدرچین دماوند علناً اعلام نموده که المنت های گرمایشی ماشین های جوجه کشی از نوع المنت اسپانیایی ست. درحالیکه این نظریه کاملا اشتباه بوده و خارج از حیطه ی دستگاه های ایرانی ست. در حقیقت بیشتر این المنت ها در خود ایران، چین و ترکیه ساخته شده اند که بهترین نوع آن ها المنت چینی می باشد.

اگر نسبت به این موضوع شک دارید بهتر است در سایت گمرک به بررسی آن پرداخته و از حقیقت ماجرا مطمئن گردید، در سایت گمرک به طور کامل در مورد المنت های ایرانی توضیح داده شده است و به طور وضوح خواهد دید که هیچ نوع قطعه ی اسپانیایی وارد ایران نگردیده است.

المنت جوجه کشی

« المنت جوجه کشی »

فراموش نکنید تهیه ی المنت اسپانیایی 300 واتی نیازمند هزینه ی بالایی ست و همچنین به علت وجود تحریم ها ، اصلا قابل دسترس در ایران نمی باشد، پس در نتیجه المنتی که در ساخت این دستگاه به کار گرفته شده از نوع چینی ست و نسبت به نوع ایرانی و ترکیه ای از کیفیت بهتری برخوردار است.

بررسی موتور بلدرچین دماوند

شرکت بلدرچین دماوند از موتور لاندا الکترونیک در تمام ماشین های خود استفاده نموده است که  البته جزو بهترین موتورهای دستگاه جوجه کشی در ایران می باشد، در اصل این موتور یک برند ایرانی ست و بیشتر اجزای آن از کشور چین وارد می گردد.

همچنین موتور لاندا الکترونیک با قطعات با کیفیت خود راندمان جوجه کشی را با عملیات بهتری به پیش می برد و قدرت جوجه آوری را در ماشین های جوجه کشی 420 تایی (موتور 50ktyz) ، دستگاه های 588 تایی(60ktyz) و در ماشین های 988 تایی، 1850 تایی (ktyz68) به میزان قابل توجهی بالا برده است.

موتور بلدرچین دماوند

« موتور بلدرچین دماوند »

البته این موتور با توجه به کارکرد فوق العاده ای که دارد، متاسفانه از اتصالات غیر اصولی برای متصل شدن به قسمت راک ها بهره مند شده است، زیرا شرکت بلدرچین دماوند، موتورها را از قسمت پایین به راک ها وصل نموده و همین اتصال اشتباه، سبب شده فشار زیادی به ساختمان موتور وارد گردد . به دنبال این جریان، ممکن است ،موتور سنگین شده و از جایگاه خود جدا شود وحتی در اثر برخورد به زمین ، بعضی از اتصالات مهم آن، دچار شکستگی شود در حالیکه بسیاری از تولید کنندگان بزرگ اروپایی از جمله آرکام و و برندهای معتبر دیگر، با یک اصول مهندسی پیشرفته، این موتورها را با اتصالات بالایی به راک ها متصل کرده اند تا هیچ مشکلی در روند جوجه کشی اتفاق نیفتد.

بررسی فن بلدرچین دماوند

شرکت بلدرچین دماوند به یقین اعلام داشته که فن موجود در دستگاه از نوع دمنده می باشد که فن خیلی خوبیست و تمام استانداردهای ملی در آن رعایت شده است، وضعیت موجود در این فن به خوبی در دفترچه ی آن ذکر شده و بسیار پرکاربرد می باشد.

سیستم ستر - هچر همزمان بلدرچین دماوند

توجه کنید دستگاه هایی که توسط بلدرچین دماوند ساخته می شود، از قابلیت همزمان مرحله ی ستر و هچ بی نصیب است، یعنی با فشردن دکمه ی موجود در دستگاه مرحله ی ستر تبدیل به هچر می شود.

شانه های بلدرچین دماوند

شرکت بلدرچین دماوند تا کنون حاضر به تعویض شانه های خود نشده و از همان ابتدا ماشین خود را مجهز به شانه های 42 تایی کرده است که کیفیت خوبی دارد و همراه با دستگاه به صورت رایگان ارسال می گردد، ولی در صورت خراب شدن شما باید شانه هایی جدید بخرید و جایگزین آن ها نمایید. در این دوره استفاده از شانه های همه کاره بسیار بهتر از شانه های معمولی ست و هیچ هزینه ی اضافه بر سازمانی نیاز ندارد. البته شانه های بلدرچین دماوند ساخت خود شرکت بوده و به ندرت خراب می شود.

شانه بلدرچین دماوند

« شانه بلدرچین دماوند »

نتیجه گیری

دفتر مرکزی بلدرچین دماوند در تهران واقع شده است و در اکثر نقاط ایران نیز نمایندگی فعال دارد پس به هیچ وجه نگران گارانتی و خدمات پس از فروش این شرکت نباشید. همچنین اگر این شرکت در ساخت ماشین های خود کمی تغییر و کیفیت لازمه را درج نماید، تبدیل به یکی از بهترین و با کیفیت ترین برندهای موجود موجود در ایران و سطح خاورمیانه خواهد شد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری