کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

دستگاه بخور گرم یا بخور سرد؟ تفاوت بخور گرم و سرد

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۵

طبق اطلاعات به دست آمده و مطالعات اخیر، حدود ۴۳٪ از رطوبتی که در محیط وجود دارد، ۸۵٪ آن شامل ویروس هایی ست که به علت افزایش رطوبت در هوا پراکنده شده اند و عملا بر روی افراد تاثیر گذار هستند، به طوریکه در بسیاری از بیمارستان های  کشورهای مختلف که میزان رطوبت بالاست،از دستگاه بخور به عنوان روشی موثر برای حفاظت از پزشکان، پرستاران و مراجعه کنندگان استفاده می گردد.

این دستگاه ها کاربردهای زیادی در انواع فصول دارند، برای مثال در زمستان ها که میزان خشکی هوا بالاست از این دستگاه برای ایجاد رطوبت و مطبوع کردن هوا استفاده می کنند، زیرا رطوبتی که ایجاد می شود با میکروب هایی که در هوا جریان دارند، ترکیب شده و باعث سقوط آن ها می شود.

چکیده مقاله

این دستگاه ها می توانند رطوبت را به هوا اضافه کنند و همین امر به افرادی که دارای مشکلات تنفسی یا خشکی پوست هستند کمک فراوانی خواهد کرد. دستگاه های بخور با توجه به نوعی که دارند، عملکرد متفاوتری هم اجرا می کنند که در ادامه به بررسی ویژگی هایشان می پردازیم.

دستگاه بخور سرد

یکی از موارد برتری بخور سرد نسبت به بخور گرم ایمنی دستگاه بخور سرد است. این دستگاه با استفاده از ارتعاش صدا و امواج فراصوتی (همان روش رطوبت ساز التراسونیک) باعث ایجاد بخار و مه سرد می شود و با مصرف برق ناچیز و بدون تغییر دمای محیط، آب را به قطرات ریز تبدیل کرده و  وارد مجاری تنفسی افراد می کند. همچنین این دستگاه با داشتن پیزوسرامیکی که در کف مخزن به کار گرفته، با ایجاد فشار، آب مایع را به بخار تبدیل کرده و به وسیله ی فنی که وجود دارد به بیرون پرتاب می کند.

دستگاه بخور سرد

« دستگاه بخور سرد »

مزایای دستگاه بخور سرد

 • دستگاه بخور سرد ایمنی بالایی دارد.

 • مه ایجاد شده توسط این دستگاه غلیظ است.

 • مه ایجاد شده فضای زیادی از محیط را پوشش میدهد.

 • باعث التهاب مجرای تنفسی نمی‌شود.

 • به راحتی قابل حمل است و قیمت ارزانتری نسبت به بخور گرم دارد.

 • مصرف انرژی  برق در این دستگاه کمتر از دستگاه بخور گرم است.

معایب دستگاه بخور سرد

 • از آنجایی که در بخور سرد، قطرات آب در هوا پراکنده می‌شوند، قارچ‌ها و باکتری‌ها هم به همراه آب در فضای اتاق منتشر می‌شوند؛ بنابراین مخزن بخور سرد باید هر روز با آب و صابون شسته شود.

 • پره های فن هر چند مدت یکبار باید ضدعفونی شود.

 • نباید بدون تجویز پزشک و به صورت مداوم توسط افراد در منزل مورد استفاده قرار گیرند؛ چراکه می‌ تواند مشکلاتی مانند رشد قارچ را به همراه داشته باشد.

دستگاه بخور گرم

دستگاه بخور گرم وسیله ای است که رطوبت را در یک فضای مشخص افزایش می دهد. رطوبت کم می تواند اثرات نامطلوبی برای سلامتی داشته باشد، مخصوصا در ماه های سرد سال که خشکی هوا افزایش می یابد. دستگاه بخور گرم آب را به نقطه جوش می رساند و سپس از طریق فن های تعبیه شده در خود، بخار گرم را به هوا می پراکند.

در دستگاه بخور گرم آب مایع داغ و تبدیل به تبخیر شده و باعث به وجود آمدن بخار می شود. در این دستگاه ها فن وجود ندارد زیرا بخار گرم در اثر فشار، با سرعت زیاد از آن خارج می شود.

دستگاه بخور گرم

« دستگاه بخور گرم »

مزایای دستگاه بخور گرم

 • بخور های گرم به دلیل گرم کردن آب به نسبت بخور های سرد انرژی بیشتری مصرف می کنند ولی با این حال آنها ممکن است رطوبت سالم را تولید کنند، زیرا فرآیند جوشیدن آب باعث می شود که میکروب ها و ناخالصی ها قبل از اینکه در فضا پراکنده شوند، از بین بروند که بسیار در سلامت محیط موثر است.

 • با استفاده از برق و المنت حرارتی باعث به جوش آمدن آب داخل مخزن می شوند.

 • قابل حمل و نقل

 • خشکی هوا را از بین می برند.

 • تنفس را بهتر می کنند.

معایب دستگاه بخور گرم

 • ایمنی کمتری دارد و اگر در دسترس کودکان باشد باعث سوختگی می شود.

 • مصرف انرژی  برق در این دستگاه ها بیشتر است.

 • به هنگام کارکرد سر و صدای بالایی ایجاد می کنند.

 • با گذشت زمان داخل مخزن رسوب می بندد و فیلترش مدام باید مرتبا تمیز شود.

با بررسی ویژگی های متفاوت هر کدام از این دستگاه های خارق العاده سوالاتی در ذهنمان ایجاد شده که ملزم به دریافت جواب آن ها هستیم:

برای سرماخوردگی کدام دستگاه بخور مناسب است؟ سرد یا گرم؟

وقتی ما مبتلا به سرماخوردگی می شویم با توجه به دمای پایین بدنمان نیاز به دستگاهی داریم که فضای محیط را گرم کند و هوای مطبوعی را در فضا پخش کند پس بهترین انتخاب، دستگاه بخور گرم است که علاوه بر گرم کردن محیط باعث تنفس بهتر هم می شود.

 

برای تنفس درمانی کدام دستگاه بهتر است؟

پزشکان بر این باورند که هوای مرطوب و خنک می تواند به کاهش التهاب در مسیر تنفسی فرد بیمار کمک کند، به طوریکه باعث می شود که تنفس راحت تر شود. به ویژه در زمان انتخاب بخور برای نوزادان و کودکان، پزشکان به والدین توصیه می کنند از رطوبت سازهای سرد استفاده کنند.

 

برای خشکی پوست از کدام دستگاه بخور استفاده می شود؟

بخاری که سرد باشد، لایه ای از پوست را می شکند، اگر کودکی در خانه ندارید که ایمنی او به خطر بیفتد بهتر است از بخور گرم استفاده کنید تا با ایجاد رطوبت در لایه ی سطحی پوستتان باعث شادابی آن گردید.

 

برای مشکلات تنفسی و آلرژی کدام دستگاه بخور بهتر است؟

مرطوب کننده های سرد راهی عالی برای کمک به کاهش علائم انواع آلرژی هستند. آنها می توانند از به وجود آمدن گرد و غبار و پراکندگی آن در هوا و ایجاد آلرژی جلوگیری کنند، همچنین باعث مرطوب شدن مجرای تنفسی می شوند. از طرفی هم برای افرادی که دچار آسم هستند کمک حال خوبی هستند، این دستگاه با ایجاد رطوبت سرد باعث کاهش اثرات سرفه و تنگی نفس می شود.

فقط این نکته ی مهم را در نظر داشته باشید که هنگام استفاده از این دستگاه نباید آب آن آلوده باشد زیرا باعث می شود میکروب ها از طریق بخار در هوا منتشر شده و باعث بیماری افراد شود.

نتیجه

دستگاه بخور می تواند برای افرادی که مشکلات پوستی یا تنفسی دارند و در محیط هایی با رطوبت اندک زندگی می کنند مفید باشد. اگرچه این دستگاه مفید است اما نباید جایگزین درمان پزشکی شود. افرادی که به هنگام استفاده از دستگاه بخور نشانه های بیماری شان تشدید می شود یا  علائم جدیدی را تجربه می کنند باید آن را کنار بگذارند و با پزشک خود مشورت نمایند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری