کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آشنایی با ایگوانا و نحوه نگهداری ایگوانا

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۷٫۱۹

ایگوانا خزنده ای از خانواده ی مارمولک هاست که زیستگاه او بیشتر نواحی استوایی مرکزی و جنوبی قاره آمریکا و حوزه دریای کارائیب می باشد.

جالب است بدانید جنس ایگوانا شامل دو گونه است، ایگوانای سبز که گاهی چون حیوان خانگی نگهداری می‌شود و دیگری ایگوانای آنتیل کوچک که به علت نابودی زیستگاهش در خطر انقراض قرار دارد.

بسیاری از افراد این حیوان را به خاطر آرام، مطیع و بی‌آزار بودنش انتخاب می نمایند. اما بهتر است قبل از مراقبت از این حیوان زیبا و دوست داشتنی بررسی کنند که چه مواردی برای داشتن و نگهداری از ایگوانا لازم و ضروری است زیرا ایگوانا تنها مارمولکی ست که بر خلاف سایر گونه ها به یک رژیم غذایی خاص، محل مناسب برای نگهداری و درجه حرارات مطلوب مطابق با محیط نیازمند است.

چکیده مقاله

این حیوانات جزو خزندگان نسبتاً بزرگی هستند که حاوی یک جفت پای ده انگشتی می باشند. همچنین در زیر چانه ی خود از یک پرده ی گوشتی به نام غبغب برخوردار هستند که وظیفه ی تنظیم نمودن دمای بدن را عهده دار است. این مارمولک ها  در پشت بدن خود حاوی خارهای متعددی هستند که تا انتهای دم کشیده شده و از دم شلاق مانند خود به عنوان یک سیستم دفاعی در برابر ضربه های خطرناک استفاده می کنند.

ایگواناها بینایی فوق العاده بالایی دارند و قادرند شکل ها و حرکات را از فاصله ی دور تشخیص دهند؛ اما در تاریکی بینایی آنها ضعیف می شود و قادر به تشخیص تصاویر نیستند. وجود دندان های تیز در آن ها خیرگی آن ها را دو چندان می نماید، به گونه ای که این خزندگان وحشی اگر عصبانی شوند قادرند برگ درختان یا حتی پوست انسان را در زمانی اندک تکه تکه کنند.

قابل ذکر است ایگوانای سبز یک چشم سوم دارد و مانند شبکیه چشم در بالای سر قرار گرفته است. همچنین پیش بینی شده که این چشم سوم به یکی از غددهای مغزی متصل شده است.

جالب است بدانید گونه های ایگوانا  جزو حیوانات همه چیز خوار محسوب می شوند و زمانی را که در اسارت به سر می برند اگر با شرایط خاص مراقبت و تغذیه گردند وزن آن ها می تواند تا 8 کیلوگرم برسد و طولشان تا حدود 2 متر رشد نماید همچنین عمر آن ها می تواند به بیش از 20 سال به طول انجامد.

نگهداری از حیوانات خاصی مثل ایگوانا، به شرایط و لوازم خاصی نیازمند می باشد که بدون اطلاع از آن نمی‌توان بی‌گدار به آب زد.

ایگوانا

« ایگوانا »

ایگواناها حیواناتی بسیار عجیب هستند، آن ها به سختی اهلی می شوند. پس بهتر است قبل از پرورش او  به درستی تعلیم و آموزش ببینید، زیرا آن ها برای اولین بار با شما تماس پیدا می کنند و ممکن است مکانیزم دفاعی خود را فعال کنند و یک رفتار پرخاشگرانه از خود نشان دهند. توصیه می کنیم در ابتدا برای او یک مکان مخفی تهیه کنید زیرا ایگواناها، بخصوص بچه های  آنها گاهی دوست دارند در جایی مخفی شوند که احساس آرامش و امنیت کنند و احساس کنند که کسی آنها را نمی بیند پس به او فرصت دهید و کم کم که این مارمولک زیبا به مکان و شما عادت نمود، می توانید آن فضا را حذف کنید و این خزنده ی بی نظیر و دوست داشتنی را نزد خود نگهداری نمایید. فقط به یاد داشته باشید که هر نوع بستری که شما انتخاب می نمایید، باید حتما تمیز باشد و به راحتی قابل تعویض باشد.

اگر شما نتوانید محیط مناسبی که برطرف کننده ی نیازهای ایگواناست را تأمین کنید، آنها آسیب می بینند، بیمار می شوند و حتی ممکن است بمیرند.

ایگواناهایی که در سنین پایین به سر می برند هنگام تماس با انسان می توانند نسبت به گونه های بزرگ تر رفتار وحشیانه تری از خود بروز دهند همچنین سرعت و جست و خیز بالایی نسبت به ایگواناهای بالغ دارند. بسیاری از آن ها به سختی رام می شوند و علاقه ی زیادی به اسارت ندارند. در تشخیص صاحب خود ناتوان هستند و اگر فرصتی برای خروج و فرار از قفس داشته باشند مطمئنا دیگر باز نخواهند گشت.

فراموش نکنید که ایگواناها حیواناتی وحشی، پرقدرت، پرخاش گر و در بعضی مواقع بسیار خطرناک می باشند و بسیاری از متخصصین اعتقاد دارند که نباید در خانه نگهداری شوند و تا حد ممکن از کودکان و افراد سالخورده دور باشند، زیرا آن ها به قدری قوی هستند که با زدن دم خود به انسان می توانند به راحتی استخوان او را بشکنند.

همچنین قابل ذکر است این خزندگان بی نظیر دارای پنجه هایی تیز و قوی هستند و عادت خاصی به بالا رفتن از بدن انسان ها دارند بنابراین توصیه می شود در هنگام تماس با ایگوانا تا حد ممکن از لباس های پوشیده استفاده نمایید.

ایگواناها طولی به اندازه ی 210 سانتیمتر دارند و می توانند تا 9 کیلوگرم وزن بگیرند، از همه مهم تر ایگواناهای سبز در سال‌های اول زندگی خود با سرعت بسیار بالایی رشد می‌کنند و نیاز به مکانی دارند که با اندازه ی آنها متناسب باشد.

مکان زندگی ایگوانا

همانطور که قبلا اشاره نمودیم، این خزندگان زیبا جزوه حیوانات گرمسیری می باشند و محیط زندگی آن ها نباید کمتر از 23 درجه ی سانتیگراد باشد همچنین آن ها به خاطر داشتن بدن طویل و دم بلندشان نیازمند مکانی بزرگ با روشنایی کافی هستند، بهتر است برای ایجاد روشنایی و تامین نور کافی برای او، هر روز لامپ های UVB یا چراغ هایی که حرارت ایجاد می کنند را به مدت 10 تا 12 ساعت روشن نگه دارید تا محیط نگهداری ایگوانا را تبدیل به مکانی گرم نمایید.

بهترین لامپ ها برای ایجاد روشنایی در مکان های بزرگ، لامپ های بخار جیوه می باشند که گرما را به خوبی در فضا پخش می نمایند و اگر می خواهید در مکان های کوچک حرارت ایجاد کنید بهتر است از لامپ های فلورسنت برای این کار استفاده نمایید.

ایگواناهای سبز مارمولک‌های درختی هستند، آنها دوست دارند روزهای خود را روی درختان و شاخه‌ها سپری کنند. و علاقه ی عجیبی به بالا رفتن از ارتفاغات مختلف دارند. بنابراین بهتر است برای آن ها شاخه‌ها و قفسه هایی را به عنوان محل استراحت و آفتاب گرفتن در اختیارشان قرار دهید.

تغذیه ایگوانا

به یاد داشته باشید که تغذیه ی ایگوانا باید حاوی یک رژیم غذایی متعادل از سبزیجات، میوه‌ها و برخی دیگر از غذاها باشند، بهتر است از سبزیجات تازه بیشتر در رژیم غذایی ایگوانا استفاده کنید و تا حد ممکن میوه هایی مورده علاقه ی آن ها را تهیه نمایید و هفته ای یک بار  به رژیم غذایی او مکمل های کلسیم و انواع میوه ها را اضافه کنید با انجام این کارها در سلامتی او بسیار تاثیر گذار خواهید بود، توجه داشته باشید به هیچ وجه از پروتئین ها در رژیم غذایی او استفاده ننمایید چون باعث صدمه به کبد و کلیه ی آن ها خواهید شد.

ایگوانای نر

« ایگوانای نر »

بیماری ایگوانا

ایگواناها هم مانند سایر حیوانات بیمار می شوند، ایگواناها حیواناتی هستند که مستعد بیماری های انگلی می باشند، بهتر است شما به عنوان شخص پرورش دهنده راه های مقابله با این بیماری را به خوبی بشناسید تا دچار آلودگی و عفونت نشوید، همچنین با تشخیص به موقع از خصوصیات ظاهری ایگوانا به راحتی می توان بیماری را توسط دامپزشک بررسی کرد و تا حد ممکن از شیوع آن جلوگیری نمود.

اخطار: بسیاری از این خزندگان در دستگاه گوارش خود یک نوع باکتری به نام سالمونلا دارند که آسیبی به آن ها نمی رساند ولی می تواند برای کودکان و زنان باردار خطرناک باشد.

همچنین قابل توجه است زمانیکه این حیوان در خانه دچار استرس و ترس می شود ممکن است دم خود را بیندازد اما جای نگرانی نیست، دم او دوباره رشد خواهد کرد ولی همانند دم اصلی اش بزرگ و جذاب نخواهد شد.

خریدن ایگوانا

باز هم به شما عزیزان توصیه می کنیم قبل از تهیه ی این حیوان خانگی تا حد ممکن تعلیم و آموزش ببینید و از افراد قابل اطمینان آن ها را خرید نمایید.

اگر قصد خرید ایگوانا را دارید بهتر است حیوانی را انتخاب نمایید که سرحال تر و هوشیارتر از بقیه باشد و حتما دقت کنید جای زخم یا جراحتی روی بدنش وجود نداشته باشد زیرا ممکن است با خود یک بیماری را وارد آشیانه ی شما نماید، پس بهتر است از نظر ظاهری کاملا سالم باشد.

توجه داشته باشید که ایگواناها موجوداتی کوچک هستند که به مرور زمان بزرگ می شوند و نیازمند مکان بزرگ تری خواهند بود پس به هیچ وجه فریب فروشندگان را در مورد سایز و اندازه ی آن ها نخورید و تا حد ممکن از افراد باتجربه در مورد شرایط نگهداری این خزنده ی زیبا و قدرتمند اطلاعات کسب نمایید.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری