کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

معرفی انواع مادر مصنوعی

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۸٫۰۹

در حالت کلی مادر مصنوعی یک نوع سیستم حرارتی برای آن دسته از جوجه هایی ست که در هنگام تولد به دلیل نبود مرغ مادر و نبود بال های گرم مرغ مادر، نیاز به گرمای لازم و ضروری دارند تا پرهایشان را خشک نماید تا امکان تلف شدنشان را به صفر رساند، جالب است بدانید که این حرارت توسط مادر مصنوعی تامین می گردد.

امروزه با استفاده از دستگاه های جوجه کشی هزاران تخم نطفه دار را در عرض 3 هفته تبدیل به جوجه می نمایند، نیاز به سیستم گرمایشی موضوع پر اهمیتی است که در بستر پرورشی جوجه های یکروزه بیشتر از قبل احساس می شود و معمولا در اکثر مرغداری ها و سالن های پرورش طیور گوشتی وتخم گذار که دارای جوجه هایی ضعیف هستند، این دستگاه ها به مدت 2 تا 3 هفته مورده بهره برداری قرار می گیرند. همچنین مادر مصنوعی به دلیل گرمای مطبوعی که در اختیار جوجه ها قرار می دهد، امکان تلف شدن آن ها را به حداقل می رساند.

چکیده مقاله

مزایایی که این دستگاه دارد سبب شده که مقدار حرارت و گرما در تمام نقاط پخش شده به صورت یکسان باشد تا هر جوجه ای به مقدار کافی از آن بهره مند گردد، همچنین مادر مصنوعی به هیچ وجه ایجاد آلودگی نمی کند و تا حد ممکن از تجمع باکتری و میکروب به شدت ممانعت می نماید.

در ادامه ی مقاله قصد داریم شما کاربران گرامی را با انواع مادر مصنوعی آشنا سازیم که بر طبق نوع سوخت و منبع حرارتی شان متفاوت می باشند:

مادر مصنوعی نفتی

در حقیقت این دستگاه حرارت خود را از طریق سوختن نفت و گازوئیل تامین می نماید و با توجه به قیمت ارزانی که دارد بسیار کاربردی بوده و توانایی ذخیره ی سوخت در طولانی مدت را عهده دار می باشد. همچنین این دستگاه ها با ظاهر چتری مانند خود که همانند فلزی سرخ می درخشد، می توانند به راحتی گاز یا نفت مشتعل شده را بر بستر و پشت جوجه ها به خوبی بتابانند. شما می توانید در هر قطعه ی 800 تا 1000 متری یک مادر نفتی نصب نمایید.

مادر مصنوعی گازی

این دستگاه ها اندازه ای کوچکتری نسبت به مادر نفتی داشته و ایجاد قطعی سوخت در آن ها به خاطر افت فشار یا قطع گاز بیشتر تخمین زده شده است. بدین طریق که با قطع گاز عملکرد مادر مصنوعی هم متوقف می شود. یعنی این دستگاه ها نسبت به دستگاه های دیگر پرخطرترند و در واقع گرمای مورده نیاز برای گرم نمودن 500 الی 800 عدد جوجه را با سوزاندن گاز موجود تامین می نمایند.

مادر مصنوعی برقی

خوشبختانه طراحی این دستگاه نسبت به دو گونه ی نفتی و گازی ارجحیت بالاتری دارد، یعنی به هیچ عنوان دود و مواد مضر از خود تولید نمی کند و با استفاده از جریان الکتریسیته یا مقاومت الکتریکی شروع به گرم کردن محیط می نماید. همچنین این دستگاه ها مجهز به ترموستات می باشند که با تنظیم نمودن آن می توانند حرارت آزاد شده را به راحتی کنترل نمایند. اما بهتر است بدانید استفاده از این مادرها نیاز به مصرف بالایی از برق دارد و فقط در صورت ارزان شدن برق برای استفاده در سالن ها توصیه می گردد.

مادر مصنوعی برقی

« مادر مصنوعی برقی »

مادر مصنوعی مادون قرمز

یکی از پرکاربردترین دستگاه های حرارتی می باشد که با بازده بالای گرمایی خود تواسته محیط مورد نظر را از وجود هر نوع میکروب آسوده خاطر سازد. همچنین نوری که از طریق این لامپ ها می تابد، تمامی جوجه ها را از ابتلا شدن به انوع بیماری های عفونی و تنفسی ایمن نگه می دارد. طریقه ی راه اندازی آن همانند یک لامپ معمولی بوده فقط با این تفاوت که با ایجاد گرمایی پاک و قابل صرفه برای جوجه ها راندمان جوجه دهی را بالا می برد. قابل ذکر است که این لامپ ها بدون پایه بوده و از سقف آویزان می گردند، همچنین شما می توانید به ازای 250 قطعه یک مادر مادون قرمزی را نصب نمایید.

همچنین این لامپ ها مجهز به ترموستات پیشرفته ای می باشند که با اتصال به مادر فرابنفش می تواند گرمای آزاد شده را به سرعت افزایش یا کاهش دهد.

جالب است بدانید لامپ مادر مصنوعی آلبرتینی جزوه همین لامپ هاست که با تاباندن نورهای وسیعی از اشعه فروسرخ که قابل رویت نیستند درصد بالایی از جوجه ها را گرم می نمایند و به خاطر داشتن انرژی بالا، امواج کوتاه، خاصیت درمانی و میکروب زدایی و .. بسیاری دیگر در مشاغل مختلف از جمله پزشکی مورده استفاده ی فراوان قرار می گیرند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری