راه ها و روش های اندازه گیری رطوبت هوا بدون نیاز به رطوبت سنج

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۱۵

اغلب فرایندهایی که در گوشه کنار ما در جریان می باشند تحت تاثیر رطوبت نسبی هوا هستند. معمولاً افزایش رطوبت هوا تاثیرات غیر قابل جبرانی بر روی انواع لوازم دارد. برای نمونه رطوبت بیش از حد سبب زنگ زدن فلزاتی مانند آهن را سبب میشود و یا باعث رشد کپک و قارچ میگردد. کاهش رطوبت نیز سبب ایجاد خشکی در محصولات و یا اجسام شده و باعث ایجاد الکتریسیته ساکن ، خشکی پوست ، ایجاد آلرژی و تنفس سخت میگردد.

در صورتیکه از دستگاه های رطوبت ساز در خانه خود استفاده میکنید باید حواستان به رطوبت محیط پیرامون باشد. چرا که هوای بسیار مرطوب برای سلامتی مضر می باشد. بررسی میزان رطوبت هوا به کمک دستگاه های رطوبت سنج به سادگی قابل انجام است ؛ اما اغلب افراد در منازل خود هیچگونه ابزار رطوبت سنجی ندارند. خوشبختانه روش هایی وجود دارد که میتوان بدون نیاز به دستگاه های رطوبت سنج میزان رطوبت هوا را اندازه گرفت. در این مطلب از سایت ما این روش ها را به شما آموزش خواهیم داد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

بررسی رطوبت محیط

« بررسی رطوبت محیط »

اندازه گیری رطوبت به کمک دماسنج

شما میتوانید با دو عدد دماسنج جیوه ای میوه ای میزان رطوبت نسبی هوا را تخمین بزنید. روش مذکور با اینکه دقت بالا ندارد اما عددی که در نتیجه حاصل میشود به مقدار رطوبت واقعی نزدیک است. برای استفاده از این روش تنها کافیست تا دو عدد رطوبت سنج در اختیار داشته باشید.

جهت اندازه گیری رطوبت هوا میتوان از میزان اختلاف دمای خشک و دمای خیس بهره جست. دمای خشک همان دمای معمولی هوا می باشد. هنگامی که شما پارچه ای تر را در محیط قرار میدهید ، بعد از مدتی پارچه گرمای محیط را به خود جذب کرده رطوبت از دست میدهد. با کاهش رطوبت اگر شما به سطح پارچه دست بزنید خواهید فهمید که دمای کمتری نسبت به محیط دارد و به آن دمای تر می گویند.

برای اجرای این روش یکی از دماسنج ها دمای محیط را اندازه خواهد گرفت. بر روی مخزن جیوه در زیر دماسنج دوم نیز باید پارچه خیس قرار داده شود. مقداری آب را در محیط قرار دهید تا با آب محیط هم دما شود. سپس مقداری از آب را به فیتیله بچکانید و آن را نم کنید. در هنگام انجام آزمایش مذکور توجه کنید دماسنجی که برای اندازه گیری دمای هوا انتخاب شده پس از خیس شدن باید حدود ۱۵ دقیقه در معرض دمای محیط باشد. همچنین درصورتی که رطوبت فیتیله در محیط جذب شود دماسنج عدد دقیقتری را نشان خواهد داد.

پس از قرار دادن دماسنج دوم در محیط به تدریج رطوبت پارچه خشک خواهد شد و در نتیجه آن دماسنج عدد کمتری نسبت به دماسنج دیگر نشان خواهد داد ؛ چرا که فرایند تبخیر به گرما نیاز دارد و از محیط گرما میگیرد. پس از آن میتوان با در نظر گرفتن مقدار اختلاف بین دمای تر و خشک رطوبت نسبی را بدست آورد. در زمان انجام آزمایش خوب است که هوای درون و بیرون محیط رد و بدل نشود تا دمای خیس دقیق تر اندازه گیری شود.

استفاده از آب یخ برای اندازه گیری رطوبت هوا

از دیگر روش های اندازه گیری رطوبت میتوان به روش آب یخ اشاره کرد. خوب است بدانید که این روش عددی از رطوبت به ما نشان نمیدهد ؛ اما به کمک آن میتوان فهمید که آیا هوا بیش از اندازه خشک است و یا رطوبت محیط بیش از اندازه می باشد.

برای انجام این عملیات ابتدا چند حبه قند را درون یکعدد لیوان آب ریخته و آن را بمدت ده دقیقه در محیط ثابت بگذارید. در صورتیکه رطوبت نسبی محیط بیش از ۶۰٪ باشد سطح بیرون آب تعرق بیشتری خواهد کرد. و قطره های آب بر روی لیوان ایجاد خواهد شد. هر چه مقدار فرایند ایجاد میعان بیشتر باشد نشانگر رطوبت بالای محیط بوده و هر چه قدر رطوبت بدنه لیوان کمتر دچار میعان شود بدان معنیست که رطوبت محیط کمتر است.

کانال تلگرام وبسایت
پیج اینستاگرام وبسایت