کاهش دادن استرس گرمایی طیور و پرندگان

شاید تا به حال مقالات زیادی را در مورد خواص زرده و سفیده تخم مرغ خوانده باشید و با خواص فوق العاده تخم مرغ آشنا شده باشید و برعکس اصلا تا به حال در مورد پوسته تخم مرغ و خواص شگفت انگیز آن تحقیق نکرده باشید. جالب است بدانید که پوسته تخم مرغ نیز مانند زرده و سفیده آن سرشار از مواد معدنی مفید و البته ضروری برای بدن می باشد که مصرف درست و اصولی پوسته تخم مرغ می تواند شما را از بیماری های زیادی برهاند، با این مقاله همراه باشید تا شما را به صورت کامل با خواص پوست تخم مرغ آشنا سازیم .
چکیده مقاله
استرس گرمایی از جمله عواملی است بیش از همه زندگی پرندگان را به خطر می اندازد . برای جلوگیری از بروز این مشکل باید برخی مواردی نظیر انتخاب محیط مناسب برای پرورش پرنده ، توجه به زمان غذا دهی ، استفاده از الکترولیت ، تعداد پرنده های حاضر در سالن و ... با اصول صحیح و دقت لازم رعایت شوند.

مشکلات استرس گرمایی طیور

مشکلات حاصل از استرس گرمایی عبارت اند از :
- پایین آمدن میزان رشد
- پایین آمدن میزان مصرف غذا
- تحول تغذیه ای ضعیف
- پایین آمدن میزان تولید تخم
- پایین آمدن درصد جوجه درآوری
- پایین آمدن کیفیت پوسته تخم
- کوچک تر شدن اندازه تخم ها
- کاهش کیفیت محتوی تخم
استرس گرمایی مرغ

استرس دمایی طیور

استرس دمایی وابسته به سن نیست ، از این رو تمامی پرندگان در همه دوره های سنی نسبت به استرس گرمایی حساس می باشند ، البته باید توجه داشت که استرس گرمایی در سنین بالا بیشتر از دوره های قبل دامن گیر پرندگان می شود . یکی از نشانه های معین استرس گرمایی در پرندگان مختلف نفس نفس زدن آنها می باشد . مکانیسم انسان ها در برابر گرما عرق کردن می باشد ولی متاسفانه پرندگان فاقد غدد لازم برای تولید عرق بوده و در عوض مجبورند از فرایند تبخیر در گلو و همچنین در سیستم تنفسی برای خنک سازی استفاده کنند .

نفس نفس زدن

یکی از مشکلات عدیده ای که در اثر استرس گرمایی به وجود می آید نفس نفس زدن پرنده است که مصرف انرژی را در پرنده به میزان قابل توجهی بالا می برد و این نیز به نوبه خود باعث افزایش دمای بدن پرنده می شود . در این حالت اگر دمای بدن پرنده کاهش پیدا کند احتمال مرگ آن بسیار است . توجه داشته باشید که شما می توانید با استفاده از برخی روش ها گله خود را از گزند استرس گرمایی در امان نگه دارید .

محیط زندگی پرنده

نقاط مختلف محل زندگی پرنده های خود را شناسایی کنید تا بتوانید در مکان های لازم آب کافی برای پرنده در نظر بگیرید . آب در نظر گرفته شده برای پرنده باید کاملاً تمیز و نسبتاً خنک باشد .
محیطی که برای نگهداری پرنده در نظر میگیرید باید کاملاً تمیز و متناسب با نوع پرنده باشد . توجه داشته باشید که وجود تهویه مناسب در محیط نگهداری پرنده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که علاوه تهویه هوا باعث کاهش استرس گرمایی در پرنده می شود . علاوه بر این بهره گیری از سیستم مه پاش نیز باعث بهتر و مطبوع سازی هوای محیط نگهداری پرنده شده و همچنین از امکان وقوع استرس دمایی را به میزان قابل توجهی می کاهد .

زمان غذا دهی طیور

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه شود انتخاب زمان مناسب برای غذا دادن به پرنده است . باید در خنک ترین ساعات روز به پرنده غذا بدهید چرا که پرنده به هنگام غذا خوردن و همچنین هضم آن از خود گرما تولید می کند و افزایش دمای بدن مخصوصاً در فصل های گرم می تواند خطر ساز باشد .
استرس گرمایی جوجه یکروزه

زمان غذا دهی طیور

یکی از موارد مهمی که باید در آب دادن به پرنده رعایت شود اضافه کردن الکترولیت به آب می باشد . چرا که در طول استرس گرمایی الکترولیت بدن از حالت تعادل خارج شده و در نتیجه نفس نفس زدن پرنده مختل می شود . با افزودن الکترولیت به آب مصرفی ، از یک شود تعادل الکترولیت در بدن پرنده و از سوی دیگر میزان مصرف آب را افزایش می دهید .
توجه : برای استفاده از الکترولیت ابتدا با یک دامپزشک مشورت نمایید .

فعالیت زیاد در فصل های گرم ممنوع

همانگونه که اشاره شد هوای گرم و همچنین فصل های گرم یکی از اصلی ترین عامل های ایجاد کننده استرس گرمایی در پرنده می شود . از این رو پرورش دهنده باید از فعالیت زیاد پرنده ها و یا اذیت کردن انها در فصل ها و روز های گرم جلوگیری کند .
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری