کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آناتومی خروس لاری

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۱۶

آناتومی خروس لاری با سایر طیور اهلی و وحشی متفاوت است. به طور کلی این پرنده دارای بدن بلند و کشیده ، سینه پهن و عمیق ، گوشت سینه سفت و پر پشت و پهن و دارای انحناء از جلو به عقب می‌باشد. در آناتومی خروس لاری بال های پرنده محکم و به بدن چسبیده بوده و دم پرنده با زاویه 45 درجه ای بالاتر از امتداد پشت قرار دارد. ساق پا نیز با زاویه نسبتاً ملایمی به ران ها متصل شده و به همین علت شکل ویژه ای به خروس میدهد و آن را متفاوت تر از سایر پرندگان میکند. سر پرنده نسبت به بدن آن کوچک تر بوده و سر و پردن آن بصورت ماری شکل می باشد.

بطور طبیعی هر موجود زنده ای دارای آناتومی خاص خود بوده و فیزیولوژی آن با سایر جانداران متفاوت است. خروس لاری نیز به دلیل نژاد خود شکل بدنی متفاوت تری نسبت به سایر خروس ها دارد و به همین علت نگهداری آن را برای پرورش دهندگان جذاب میکند. در این مطلب ما سعی داریم تا شما را با آناتومی خروس لاری آشنا کنیم. بدین مظور ادامه مطلب را مطالعه کنید.

آناتومی خروس لاری

« آناتومی خروس لاری »

بخش های ظاهری خروس لاری

برای بررسی دقیق ظاهر خروس لاری میتوان بخش هایی مانند، پاها ، بال ها ، سر و گردن و دم ، چشم و تاج و ریش و سایر قسمت ها را مشاهده کرده و مورد بررسی قرار داد.

منقار : منقار اغلب خروس های لاری زرد رنگ بوده و کوتاه و بسیار محکم می باشد. در برخی از خروس ها لکه های قهوه ای در منقار بالا وجود داشته که این مورد در تمامی خروس ها صدق نمیکند. جنس منقار این پرنده از کراتین تشکیل شده و دائما در حال رشد است ؛ به همین دلیل باید در زمان های معین کوتاه شود.

تاج و ریش : تاج و ریش این خروس از درم تشکیل شده و توسط لایه نازکی از جنس اپیدرم پوشیده میشود. خروس های لاری دارای تاج و ریش های متفاوتی هستند.

چشم : چشم خروس های لاری درخشان ، نارنجی و عقابی بوده و با چشم خروس های معمول تفاوت دارد.

گردن : گردن پرنده مهمترین بخش خروس لاری است که آن را با خروس های معمولی متمایز میکند. خروس لاری گردنی دراز دارد و انتهای آن بصورتی است که در ظاهر در بدن فرو رفته است.

خروس لاری

« خروس لاری »

پنجه و قلم پا : خروس های لاری دارای پاهایی بلند هستند که این موضوع سبب افزایش قد آنها شده و در نبرد خیابانی باعث پیروزی آنها میشود. قلم پای این نژاد بلند و کلفت بوده و رنگ آن معمولاً زرد مایل به قهوه ای می باشد. در برخی از خروس های لاری نیز به رنگ قهوه ای پر رنگ و حتی تیره نیز می باشد. ساق پای این خروس ها از پوست سفت و شاخی می باشد که در برابر سرما و صدمه مقاوم است. پنجه های پرنده نیز پهن بوده و دارای چهار انگشت می باشد.

پر : بخش اعظمی از بدن خروس لاری را پر تشکیل میدهد. پر این پرنده در رنگ های مختلفی بوده به به همین دلیل علاوه بر ایجاد زیبایی در آن نقش محافظ نیز ایفا میکند.

پوست : پوست بدن خروس لاری نازک و ظریف بوده و پرها بر روی آن قرار گرفته است. پوست طیور عاری از هرگونه چربی بوده و تنها بخشی از چربی در دم پرنده وجود دارد. بطور کل پوست از دو لایه شکل گرفته و لایه زیرین درم و لایه خارجی اپیدرم نامیده میشود. منقار و پوست ساق پاها و پرها از اپیدرم و لاله گوش، ریش و تاج که نرم هستند از درم به وجود می‌آیند و توسط لایه نازکی از اپیدرم پوشیده می‌شوند.

انواع پر طیور

اندازه و شکل ظاهری پرها در هر پرنده ای متفاوت است. در پرنده ها سه نوع پر وجود دارد.

۱- شاه پر : این نوع پر بدن پرنده را پوشانده و در زیر آنها معمولاً پرهای دیگری وجود دارد. پرهای دم و بال جزو شاه پرها به شمار میروند. قسمت توخالی شاه پر ها کالاموس و قسمت توپر آنها راشیس نامیده میشود.

۲- پرهای کوچک : این پرها در اقصی نقاط بدن پرنده وجود داشته و پرهای بزرگ بر روی آنها قرار میگیرد. پرهای بزرگ وظیفه پوشش کامل بدن را بر عهده داشته و تعداد آنها بسیار بیشتر از پرهای بزرگ می باشد.

۳- کرک پرها : این پرها در زیر پوش پر ها قرار دارند و اغلب داخل فولیکول مو فرو رفته اند.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری