راهنمای خرید آسیاب ، میکسر و بالابر دست دوم

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۲۰

به دلیل افزایش قیمت انواع خوراک ها و کنسانتره های آماده در بازار اغلب مرغداران و یا دامداران خود نسبت به تهیه دان و خوراک اقدام میکنند. با این شیوه هر پرورش دهنده میتواند با هزینه کم نسبت به تهیه جیره غذایی خوب و مناسب اقدام کند. همچنین با این روش هزینه های مربوط به پرورش طیور و دام تا ۶۵٪ کاهش پیدا میکند. به همین علت هرگونه کاهش هزینه های مربوط به تغذیه احشام میتواند به میزان بهره وری آن کمک کند.

به همین دلیل هر گونه قیمت تمام شده در خوراک احشام میتواند بر روی بهره وری تاثیر مستقیمی بگذارد. عموماً برای تهیه دان از دستگاه های آسیاب ، میکسر و بالابر استفاده میشود. به دلیل اینکه قیمت کاکرده و دست دوم این نوع محصولات ارزان تر از نوع آنها برای خریداران تمام میشود برخی از صاحبین مرغداری ها و دامداری ها در مرحله اول به فکر خرید آسیاب ، میکسر و بالابر دست دوم می افتند. در این مطلب از سایت قصد داریم تا شما را با مجموعه نکات مهم خرید آسیاب ، میکسر و بالابر دست دوم و کارکرده آشنا کنیم.

آسیاب میکسر بالابر دست دوم

« آسیاب میکسر بالابر دست دوم »

معرفی انواع آسیاب مرغداری

آسیاب ها همانگونه که از نامشان پیداست برای آسیاب کردن و خرد کردن خوراد دام و طیور استفاده میشود. این محصولات در واقع دارای تیغه و چکش بوده وو این قطعات به واسطه عملکرد یک موتور قوی به چرخش درآمده و محتویات درون محفظه آسیاب را پودر میکنند. عموماً این محصولات در ظرفیت های ۵۰۰ کیلو تا ۵ تن طراحی و تولید میشوند و از یک توری نیز برای جداسازی دان آسیاب شده استفاده میگردد. معمولاً سایز توری آسیاب مرغداری شماره ۶ و یا ۸ بوده و سایز توری آسیاب دامداری نیز شماره ۲ و یا ۳ می باشد.

نکات مهم مورد توجه خرید آسیاب دست دوم

در هنگام خرید آسیاب دست دوم باید به بدنه و شاسی ، نوع موتور و دوام آن ، تکنولوژی تسمه فولی ، ضخامت و تعداد تیغه ها و چکش ها و... توجه شود. بدنه دستگاه آسیاب مرغداری باید از لحاظ ظاهری و باطنی سالم باشد. به همین علت باید در زمان خرید دستگاه را بصورت صحیح و دقیق بررسی شود. موتور محصول نیز باید از نمونه موتورهای پر قدرت باشد. بعنوان نمونه در آسیاب های با ظرفیت ۵ تن از موتورآلات با قدرت بسیار بالا و تا حدود ۳۰ اسب بخار استفاده میشود. سیستم تسمه و فولی نیز باید متناسب با ظرفیت آسیاب در نظر گرفته شود. عموماً در آسیاب های با تناژ بالا از سه تا چهار تسمه استفاده میشود.

تیغه ها نیز باید از نزدیک بررسی شوند تا هیچگونه شکستگی در آنها وجود نداشته باشد. معمولاً ضخامت تیغه های آسیاب مرغداری با توجه به میزان تناژ آن حدود ۴ تا ۸ میل می باشد. تعداد چکش ها نیز با توجه به ظرفیت تولیدی آسیاب بین ۲۰ تا ۴۸ عدد متغیر می باشد.

معمولاْ آسیب میکسر و بالابرهای دست دوم فاقد گارانتی می باشند. به همین علت پیشنهاد ما این است که در هنگام تهیه این ملزومات به برند آن توجه شود تا در صورت لزوم بتوان قطعات یدکی آنها را تهیه کرد.

آسیاب کارکرده

« جوجه کشی در فصل تابستان »

معرفی انواع میکسر مرغداری

میکسر مرغداری نیز در تناژهای مختلف و در دو ساختار افقی و عمودی تولید میشود. وظیفه این لوازم مخلوط کردن دان آسیاب شده می باشد تا در نهایت ترکیب مناسبی از انواع مواد مغذی ، معدنی و ویتامینه تهیه شود. معمولا مرغداران از فرومول های خاصی برای میکس دان استفاده میکنند. درون مخزن میکسر یکعدد مارپیچ نیز وجود دارد.

بر روی میکسرها با توجه به توان دستگاه از موتورآلات سه فاز استفاده میشود. برای نمونه بر روی میکسرهای یک تنی از موتور چهار اسب و در میکسرهای پنج تنی از موتور ۱۵ اسب بهره گیری میشود. مواد آسیاب شده از قسمت ورودی به داخل میکسر وارد میشوند و در نتیجه چرخش مارپیچ داخلی با هم مخلوط می شوند.

راهنمای خرید میکسر دست دوم

در زمان خرید میکسر دست دوم مرغداری باید به بدنه ، مارپیچ و موتور آن دقت کرد. بدنه میکسر نیز باید ضد زنگ باید و دارای ضخامت مناسب باشد. علاوه بر این مارپیچ درون میکسر نیز باید از ضخامت کافی برخوردار بوده و از لحاظ فنی مشکلی نداشته باشد. عموماً مارپیچ درونی میکسرها را حدود ۳ میل در نظر میگیرند و هر چه مقدار ظرفیت دستگاه بیشتر باشد قطر میکسر نیز افزایش پیدا میکند. موتور محصولات نیز با توجه به مخزن داخلی میکسر در نظر گرفته شود.

انواع بالابر مرغداری

بالابر همانطور که از نام آن پیداست برای انتقال مواد تهیه شده به درون مخزن میکسر استفاده میشود. این نوع دستگاه ها در انواع تنوع ۱ متری ، ۲ متری و تا ۵ متری طراحی و  تولید میشوند. ساختار بالابرها شامل یکعدد لوله ضخیم ، موتور ، مارپیچ و... می باشد.

راهنمای خرید بالابر دست دوم

در زمان خرید بالابر باید به بدنه ، لوله و مارپیچ آن دن دقت شود. برای نمونه سایز استاندارد قطر لوله های بالابر باید ۱۲ ، ۱۴ و یا ۱۶ سانت باشد. همچنین بدنه بالابر مقاومت کافی در برابر رطوبت و خورندگی را داشت باشد. به همین علت پیشنهاد میشود تا به بررسی دقیق و موشکافانه بدنه بالابر اقدام کنید.

موضوع بعد در مورد خرید بالابر دقت به موتور آن است ؛ چرا که کارکرد صحیح دستگاه به موتور آن وابسته است. نمونه موتورهای الکتروژن و یا موتوژن موتورآلات استاندارد بوده و بهتر است که از موتورآلات سه فاز انتخاب شوند. دقت کنید که هر چه مقدار طول بالابر و قطر آن افزایش پیدا کند باید از موتور قوی تر بدین منظور استفاده شود. برای نمونه بالابرهای شش متری از موتورآلات ۵ اسب بخار استفاده میکنند.

کانال تلگرام وبسایت
پیج اینستاگرام وبسایت