کانال تلگرام
گروه صنعتی اسکندری

آموزش آب پاشی تخم غاز و اردک در جوجه کشی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۰۸

عموماً پرندگانی مانند اردک ، غاز ، قو و تمامی مرغابی ها بدلیل طبیعت خود علاقه زیادی به شنا دارند و با پرهای خیس بر روی تخم های خود مینشینند. برای جوجه کشی مصنوعی از تخم نطفه دار این دستکه پرندگان نیز باید تخم ها را در بازه زمانی خاص آب پاشی کرد تا حالت جوجه کشی مرغ مادر را به خود بگیرند. اگر میخواهید روش انجام این کار را آموزش ببینید میتوانید ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

آب پاشی تخم غاز

« آب پاشی تخم غاز »

دلایل آب پاشی تخم های غاز

همانطور که مطلع هستید غازها پرندگان آب دوست بوده و علاقه بسیار زیادی برای شنا دارند و در هنگام جوجه کشی با پرهای خیس شده بر روی تخم های نطفه دار میخوابند و بدین روش پرندگانی سازگار با آب تربیت میکنند. در روش جوجه کشی مصنوعی نیز باید این عملیات را انجام داد ، چرا که در صورت عدم اجرای آن علاوه بر کاهش راندمان جوجه کشی پرندگانی متولد خواهند شد که به شنا از خود علاقه ای نشان نمیدهند. بدین منظور باید در برهه های زمانی خاص نسبت به آب پاشی تخم های نطفه دار اقدام کرد.

علاوه بر این مورد ، تخم های غاز و اردک بدلیل سفتی بیش از حد باید بصورت دوره ای رطوبت دهی شوند تا جوجه ها بتوانند از تخم بیرون بیایند. آب پاشی به نرم شدن پوسته تخم کمک شایانی میکند.

بهترین زمان برای آب پاشی کی است؟

بهترین زمان برای آب پاشی هنگامیست که تخم ها باید جهت تشخیص نطفه داری باید نوربینی شوند. عموماً 7 الی 10 روز بعد از شروع دوره جوجه کشی بهترین تایم برای این کار است. پس از انجام عملیات نطفه سنجی میتوان آب پاشی را شروع کرد. از این زمان با شروع دوره هچر باید هر روز تخم ها را آب پاشی کرد ؛ بهترین کار این است که زمان آب پاشی را در زمان های مشخص انجام داد. برای نمونه اگر شما اولین آب پاشی را در ساعت 3 ظهر انجام میدهید باید در روزهای آتی نیز آب پاشی را در همان ساعت انجام دهید.

جوجه کشی تخم نطفه دار غاز

« جوجه کشی تخم نطفه دار غاز »

موارد مهم قبل از انجام عملیات آب پاشی

در هنگام آب پاشی تخم ها باید به موارد زیر توجه کنید:

۱- آب بهتر است که در زمان پاشش بصورت پودر شده باشد.

۲- آب مورد استفاده برای آب پاشی باید مقطر باشد ؛ چرا که آب معمولی دارای آهک بوده که با تبخیر آهک موجود بر روی تخم باقی میماند و ممکن است جوجه را در نطفه خفه کند.

۳- یک قاشق از محلول ضدعفونی کننده جرمی ساید را در آب پاش ریخته ، سپس آب مقطر را داخل آب پاش بریزید و آنها را مخلوط کنید.

۴- توجه کنید که عملیات آب پاشی باید در ساعات مشخص و یکبار در روز انجام شود. این کار باید تا زمان هچ ادامه پیدا کند.

بهترین زمان برای آب پاشی کی است؟

برای انجام آب پاشی تخم ها عملیات زیر را بصورت مرحله به مرحله انجام دهید:

  • در مرحله اول باید دمای محل نگهداری دستگاه جوجه کشی را تا 32 درجه بالا ببرید ؛ چرا که این کار مانع بوجود آمدن شوک دمایی برای تخم ها میشود.

  • محیط را تاریک کنید.

  • درب دستگاه را باز کرده و شانه تخم ها را از دستگاه بیرون بیاورید. درب دستگاه را نبندید و آن را در مکانی قرار دهید.

  • شانه ها باید در ارتفاع حدودی یک الی یکو نیم متری قرار داده شوند.

  • دست های خود را با دستکش پلاستیکی بپوشانید و آنها را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

  • اجازه دهید تا تخم ها در حدود 7 الی 8 دقیقه بر روی میز بمانند تا خنک شوند. سپس با فاصله 50 سانتی متری تخم ها را آب پاشی کنید. توجه کنید که هدف از آب پاشی خیس کردن تخم ها نیست! بلکه هدف از این کار نشستن قطرات ریز بر روی بر روی تخم هاست.

  • بعد از تر شدن تخم ها باید آنها را برگردانید و عملیات آب پاشی را به سمت دیگر تخم ها نیز انجام دهید.

  • آب پاشی را برای همه تخم های داخل دستگاه انجام دهید ؛ سپس تخم ها را درون دستگاه قرار داده و روشن کنید.

توجه

برخی از پرورش دهندگان آبزی از افزایش مقدار رطوبت ماشین جوجه کشی بعد از انجام آب پاشی گله دارند ؛ بدلیل اینکه تخم ها خیس هستند میزان رطوبت داخلی دستگاه از حد استاندارد بالا خواهد رفت و برای رفع این مورد نیازی به کار خاصی نیست ؛ در اصل شما باید مقدار دما و رطوبت را در حد استاندارد تنظیم کنید.

فیلم آب پاشی تخم غاز و اردک

در فیلم زیر شما فیلم آموزش نحوه آب پاشی تخم های نطفه دار را فرا خواهید گرفت که امیدواریم برای شما مفید باشد.

پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری