اصول و روش های آب دادن به جوجه ها

هر چیزی روش و راهکار خودش را دارد در صورتی که به درستی رعایت نشود ممکن است شما را با مشکلات و دردسر های زیادی رو به رو سازد. به عنوان مثال در مورد آب دادن به جوجه ها در صورتی که از ظرف های نامناسب و آسیب پذیر استفاده کنید پس از مدتی شاهد زخمی شدن جوجه ها خواهید شد. این مورد فقط یکی از نمونه های ساده و پیش پا افتاده استفاده از آبخوری های نامناسب میباشد ، برای اینکه به صورت کامل با شیوه ها و راهکار های صحیح آب دادن به جوجه ها آشنا شوید حتما ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.
چکیده مقاله
جوجه ها از آنجایی که تازه به دنیا آمده اند و هنوز تجربه کافی را در مورد نحوه صحیح آب و غذا خوردن ندارند بنابراین آب و غذا دادن صحیح جوجه ها بر عمده پرورش دهنده خواهد بود، آب دادن به جوجه ها از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا به هضم غذا کمک خواهد کرد زیرا غذای موجود در چینه دان آنها را نرم نموده و برای هضم آماده می کند و از طرفی آب بخش زیادی از وزن جوجه ها را تشکیل میدهد و آب دادن اصولی و مرتب به افزایش وزن جوجه ها و رشد سریعتر آنها کمک خواهد کرد.

اهمیت نوع آبخوری جوجه ها

شاید دلتان بخواهد که برای صرفه جویی در هزینه ها از آبخوری های دست ساز استفاده کنید، ولی در ساخت آبخوری ها باید نهایت دقت را به خرج دهید تا تیز یا بُرنده نباشند و از آنجایی که بدن جوجه ها نسبت به مرغ های بالغ حساس تر بوده و سریعتر آسیب خواهد دید، بنابراین در این مورد باید دقت بیشتری را به خرج دهید. تا جایی که امکان دارد از آبخوری های استاندارد و طراحی شده برای طیور استفاده کنید و اگر قصد ساختن آبخوری ها را دارید حتما به ایمن کردن آنها اقدام نمایید.

اهمیت تعداد آبخوری ها و مکان قرار گیری آنها

اگر تعداد زیادی جوجه پرورش می دهید باید به تعداد آبخوری ها توجه فرمایید، معمولا به ازای هر 50 جوجه یکروزه یک آبخوری در نظر میگیرند و هر چه تعداد جوجه ها بیشتر شود طبیعت را باید تعداد آبخوری ها را نیز افزایش داد. آبخوری را باید کمی با فاصله از لامپ مادر مصنوعی قرار دهید تا جوجه ها  ضمن خوردن آب گرمی لامپ را نیز دریافت کنند، طبیعتا اگر آبخوری ها را با فاصله زیادی از لامپ قرار دهید ، جوجه ها تمایلی به ترک لامپ و خوردن آب نخواهند داشت و این مورد مستقیما در رشد و سلامت آنها تاثیر خواهد داشت. همچنین از قرار دادن آبخوری درست در زیر لامپ خودداری کنید چون جوجه ها همیشه زیر لامپ هستند و برای اینکه بتوانند خود را زیر لامپ جا دهنده حتی مجبور می شوند تا درون آبخوری نیز بشینند و در صورتی که چنین حالتی پیش بیاید سلامتی جوجه ها به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت زیرا خیس شدن جوجه ها به قیمت جانشان تمام خواهد شد.
استرس گرمایی مرغ

نوع آب مصرفی جوجه ها

در این مورد نیز دقت لازم را باید به خرج دهید، همان طوری که بدن شما برای سالم ماندن نیاز روزانه به آب آشامیدنی سالم و عاری از هرگونه میکروب دارد، بدن جوجه ها نیز همین طور است. بنابراین قدم اول در پرورش جوجه یا مرغ دسترسی به آب آشامیدنی سالم می باشد. از آب جوب یا رودخانه برای تغذیه آنها استفاده نکنید زیرا مسمومیت آنها به قیمت جانشان تمام خواهد شد.

دمای آب مصرفی جوجه ها

اگر اب اشامیدنی جوجه ها از دمای بسیار پایین برخوردار باشد ممکن است موجب بیماری جوجه ها شود و عادی ترین بیماری که در آنها بروز خواهد کرد همان سرماخوردگی است که درمان نیز دردسر های مخصوص به خودش را دارد. دلیل اینکه اشاره شد آبخوری ها حتما باید نزدیک به لامپ مادر باشند این است که گرمای ساطع شده از لامپ مادر مصنوعی موجب گرم شدن آب خواهد شد و این بدان معنی نباشد که شما از آب کاملا سرد آنها را تغذیه کنید، سعی کنید ابی معتدل و خنک به آنها بدهید آب مصرفی جوجه ها باید دمایی بین 15 الی 18 درجه سانتی گراد داشته باشد البته اگر در فصل تابستان قرار دارید می توانید از آب خنک با درجه دمایی 5 الی 8 درجه سانتی نیز استفاده نمایید.

استفاده از مولتی ویتامین ها در آب

قرار دادن مولتی ویتامین های محلول در آب آشامیدنی جوجه ها یک مزیت محسوب می شود و از بیمار شدن جوجه ها جلوگیری خواهد نمود و آنها را در برابر بسیاری از بیماری ها مقاوم خواهد نمود. اما به این نکته مهم نیز توجه فرمایید که استفاده روزانه از مولتی ویتامین ها کاری نادرست خواهد بود، استاندارد این کار استفاده هفتگی دو مرتبه است و در بقیه موارد باید آب سالم و تمیز به آنها بدهید تا از آب آشامیدنی خودشان و آبخوری مورد علاقه شان زده نشوند.

استفاده از مولتی ویتامین ها در آب

قرار دادن مولتی ویتامین های محلول در آب آشامیدنی جوجه ها یک مزیت محسوب می شود و از بیمار شدن جوجه ها جلوگیری خواهد نمود و آنها را در برابر بسیاری از بیماری ها مقاوم خواهد نمود. اما به این نکته مهم نیز توجه فرمایید که استفاده روزانه از مولتی ویتامین ها کاری نادرست خواهد بود، استاندارد این کار استفاده هفتگی دو مرتبه است و در بقیه موارد باید آب سالم و تمیز به آنها بدهید تا از آب آشامیدنی خودشان و آبخوری مورد علاقه شان زده نشوند.
روش آب دادن به جوجه یکروزه

استفاده از آب قند

آب قند یا آب شیرین برای جوجه های تازه به دنیا آمده بسیار مفید و خوشایند خواهد بود زیرا به تقویت نمودن بدن آنها در برابر سرما و بیماری کمک خواهد کرد و اشتهای آنها را برای غذا خوردن بیشتر خواهد نمود. لطفا توجه فرمایید که استفاده از آب قند بسیار غلیظ نه تنها برای آنها مفید نبوده بلکه منجر به بیماری نیز خواهد شد، بنابراین درصد شکر مورد استفاده در هر لیتر آب به دقت مورد سنجش قرار گیرد، معمولا در هر لیتر آب از 100 گرم شکر استفاده می کنند.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری