آموزش پرورش اردک و جوجه کشی از تخم اردک

اردک

اردک پرنده ای از دسته مرغابی سانان است که در محیط های نزدیک آب شیرین و دریاها زندگی می کند. این پرنده در همه نقاط کره خاکی به غیر از قطب جنوب زندگی می کند. اردک اگرچه مانند قو و غاز پرنده ای آبدوست محسوب می شود ولی چثه کوچکتری نسبت به این پرنده ها دارد.

تغذیه اردک

اردک پرنده ای همه چیزخوار است و قادر است از از مواد غذایی گیاهی و جانورانی مانند حشرات و کرم ها تغذیه کند. اگر می خواهید اردک پرورش دهید بهتر است از میوه جات و کاهو و غلات جوانه زده گندم ، جو ، برنج و ذرت استفاده کنید. همچنین می توانید از ذرت بو داده ، میوه ها و تخم مرغ خرد شده نیز به عنوان مخلفات در تغذیه این پرنده استفاده کنید. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که به هیچ عنوان از مواد دارویی ، هسته های میوه ها و بذر گیاهان و غذاهای چرب در تغذیه اردک استفاده نکنید.

دمای نگهداری اردک ها

دمای نگهداری با توجه به نوع اردک ها متفاوت است. جوجه اردک ها را باید در دمای 22 تا 28 درجه سانتی گراد و اردک های بالغ را در دمای 0 تا 30 درجه سانتیگراد نگهدارید. اردک های بالغ را حتی در اکثر مواقع می توان در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد نیز نگهداری کرد.

تشخیص جنسیت اردک

جنسیت اردک ها با توجه به رنگ بال و پر آن ها قابل تشخیص است. معمولا اردک های نر بال و پر رنگارنگ و اردک های ماده بال و پرساده و معمولی دارند. یک راه دیگر تشخیص جنسیت اردک نگاه کردن به دهانه کلواک پرنده است. برای این کار همانند سایر پرندگان پاهای پرنده را جدا کرده و دهانه کلواک را فشار دهید تا مدفوع از آن خارج شود. با باز کردن دهانه کلواک اگر اندام جنسی سه میلی متری دیده شود پرنده نر است و در صورتی که اگر اندام جنسی وجود نداشته باشد پرنده ماده است.

جفت گیری و تخم گذاری اردک ها

اردک ها معمولا در زمستان شریک زندگی خود را انتخاب می کنند و تمام طول سال بعد را با آن شریک زندگی سپری می کنند. اما احتمال دارد سالهای بعدی را با شریک های دیگری زندگی کنند. اردک ها در هر دوره بین 5 تا 12 عدد تخم می گذارند. مقدار تخم گذاری اردک ها با نور مستقیمی که به آن ها میرسد ارتباط مستقیم دارد یعنی هرچقدر نور مستقیم بیشتری به آن ها تابیده شود تعداد بیشتری تخم میگذارند.

جوجه کشی از اردک

طول مدت جوج کشی از اردک با توجه به نژاد آن متفاوت است. تخم های اردک های پکنی در 28 روز و تخم های اردک های روسی در 35 روز هچ می شوند.
جوجه کشی از تخم های نطفه دار اردک را می توان هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی انجام داد. در جوجه کشی طبیعی اردک های ماده با توجه به اندازه جثه شان می توانند بین 10 تا 15 تخم را جوجه کشی کنند. اما اگر می خواهید از تخم های زیادی جوجه کشی کنید بهتر است از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.
دمای مناسب برای جوجه کشی از تخم های جوجه درآور اردک 37.5 درجه سانتی گراد و رطوبت 55 درصد است. همچنین جهت جلوگیری از چسبیدن نطفه یا جنین به پوسته ، تخم ها باید هر روز حداقل 4 بار چرخانده شوند.
برای جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار اردک می توانید از ماشین های جوجه درآوری حرفه ای یا اتوماتیک استفاده کنید. در دستگاه های حرفه ای باید دما و رطوبت مناسب را به صورت دستی برای دستگاه تعریف کنید. اما در دستگاه های اتوماتیک با انتخاب نوع پرنده که در اینجا اردک می باشد دستگاه المان های جوجه کشی را به صورت خودکار تنظیم می کند. همچنین توجه داشته باشید که دستگاه را قبل از جوجه کشی به مدت یک روز روشن نگه دارید تا از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.
پرورش جوجه کشی اردک
تشخیص جنسیت اردک
عکس اردک 1
عکس اردک 2
عکس اردک 3
عکس اردک 4
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری