معرفی انواع واکسیناسیون طیور و پرندگان

واکسیناسیون پرندگان برای جلوگیری از ابتلای آنها به انواع بیماری ها ضروری است. اگرچه برنامه واکسیناسیون پرندگان در نقاط مختلف دنیا متفاوت است اما اینکار یعنی واکسیناسون تنها راه پیشگیری از مبتلا شدن پرندگان به انواع بیماری های مختلف است. واکسن هایی که برای واکسیناسیون پرندگان به کار می روند در انواع کشته ، زنده ونوترکیب هستند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم
واکسیناسیون طیور

واکسن های کشته

این نوع از واکسن ها با استفاده از موادی مانند فرمالین یا بتاپروپیالاکتون غیرفعال می شوند. اگر از این واکسن ها پس از واکسن های زنده استفاده شود باعث افزایش سطح ومدت ایمنی پرندگان می شود.
این نوع از واکسن ها را می توان با استفاده از ترکیب چند آنتی ژن ارگانیسم به دست آورد و به صورت تزریقی استفاده کرد. این نوع از واکسن ها در دمای 4 تا 8 درجه سانتی گراد استفاده می شوند اما آن ها را باید در دمای اتاق یعنی 25 درجه سانتی گراد نگهداری کرد.
ایمنی ایجاد شده با استفاده از این نوع واکسیناسیون کاملا بادوام و یکنواخت در سطح گله است. با استفاده از این نوع واکسیناسیونمی توانید مطمئن شوید که تمامی پرندگان موجود در گله واکسینه شده اند.
واکسیناسیون کشته را می توان برای جوجه های یک روزه هم استفاده کرد. از طرف دیگر نگهداری واکسن های کشته به آسانی انجام می گیرد که یکی از مزیت های اصلی این نوع واکسن است. تعداد دقعات واکسیناسیون با استفاده از واکسن های کشته بسیار کمتر از دیگر نوع واکسن ها است.
اما واکسن های کشته معایبی هم دارند. یکی از معایب استفاده از این نوع واکسن تاخیر در پاسخ ایمنی بدن است. از طرف دیگر کنترل کیفیت آن به سختی انجام می پذیرد و احتمال تولید حساسیت در آن ها وجود دارد.
از طرف دیگر احتمال مدت زمان لازم برای واکسیناسیون با استفاده از واکسن های کشته زیاد است که البته می تواند ضایعات موضعی در محل تزریق هم به دنبال داشته باشد.
دانشمندان واکسن های زنده را به دو طریق زیر به دست می آورند :
- میکروارگانیسم های تخفیف حدت یافته
- کاهش سویه های بیماری زا
واکسن های زنده را می توان به روش های تزریق ، آشامیدن یا اسپری استفاده کرد. این نوع از واکسن ها را می توان در جنین تخم مرغ به دست آورد. هر چند که از طریقکشت بافت هم می توان واکسن زنده تهیه کرد.
برای نگهداری واکسن های زنده می توان از نیتروژن مایع در دمای 196 درجه زیر صفر استفاده کرد. اگرچه یک راه دیگر برای نگهداری این نوع واکسن نگهداری به صورت لیوفلیزه در دمای 4 تا 8 درجه سانتی گراد است.
در استفاده از این نوع واکسن ها باید مراقب باشید زیرا استفاده از آنها در مزارعی که پرنده های غیرهمسن یا چندگونه وجود دارد ممکن است مضرباشد.
در میانپرندگان اهلی که توسط انسان ها نگهداری می شوند اردک وغاز مقاومت بیشتری دارند و به ندرت به انواع بیماری ها دچار می شوند اما با این حال استفاده از واکسیناسیون برای مقابله با برخی از بیماری ها برای این پرنده ها هم توصیه می شود.

واکسن های زنده

استفاده از مطالب این وبسایت برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. طراحی توسط گروه صنعتی اسکندری می باشد
تمامی حقوق محفوظ است ۱۳۹۰-۱۳۹۷
طراحی شده با
بروز ترین منبع مقالات فارسی جوجه کشی ...