انواع سیستم رطوبت رسانی (رطوبت ساز) دستگاه جوجه کشی

رطوبت جزء المان های جوجه کشی است که برای تبدیل تخم نطفه دار به جوجه باید توسط مرغ کرچ یا دستگاه جوجه کشی تامین شود. دستگاه های جوجه کشی مختلف با توجه به فناوری به کار رفته در آن ها به شیوه های مختلفی رطوبت مورد نیاز برای جوجه کشی را تامین می کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع روش های تامین رطوبت دستگاه های جوجه کشی آشنا کنیم.
رطوبت رسانی سیستم های جوجه کشی
1- سیستم رطوبت رسانی دیسکی
در این روش تجهیزات رطوبت سازی شامل منبع آب و چند عدد دیسک هستند. در این شیوه آب منبع با استفاده از دیسک ها به رطوبت تبدیل می شود و به درون محفظه دستگاه جوجه کشی منتقل می شود.
در میان انکوباتورهای ایرانی ، دستگاه های جوجه کشی کارخانه بلدرچین دماوند از سیستم رطوبت سازی دیسکی برای تامین رطوبت استفاده می کنند. اگرچه این روش برای تامین رطوبت مناسب است دارای معایبی به شرح زیر است:
1- به دلیل استفاده این سیستم از برق 220 ولت خطر جانی ناشی از برق گرفتگی در آن وجود دارد.
2- این سیستم رطوبت دهی مصرف انرژی بالایی دارد.
3- چسبیدن آلودگی های خارج شده از تخم نطفه دار در زمان هچ با منبع از عوامل کاهنده راندمان دستگاه جوجه کشی است.

2- رطوبت ساز التراسونیک
رطوبت ساز التراسونیک با استفاده از پیزوالکتریک ها امواج مافوق صوت تولید کرده و ساختار مولکولی آب را در هم می شکند. نتیجه این امر ایجاد رطوبت به صورت بخار سرد است.
این دستگاه ها با استفاده از قطعات الکترونیکی ساخته می شوند و اصلی ترین مزیت آن ها استفاده آسان آن ها برای مصرف کننده است. بدین صورت که در صورت خرابی به راحتی می توان آن را از دستگاه خارج کرده ، تعمیر یا تعویض نمود. سیستم التراسونیک با دقت بالایی رطوبت داخل دستگاه جوجه کشی را تنظیم می کند.

3- ظرف آب و فن
در این روش از ظرف آب و فن برای تامین رطوبت استفاده می شود. ظرف آب در داخل دستگاه قرار می گیرد و در کنار یا بالای آن یک فن قرار داده می شود. هنگامی که رطوبت دستگاه کمتر از حد مطلوب باشد ، فن شروع به کار کرده و آب موجود در ظرف را به بخار تبدیل می کند. اما اگر رطوبت دستگاه بیشتر باشد ، فعالیت فن متوقف می شود.
استفاده از ظرف آب و فن یک روش ساده و در عین حال پرکاربرد برای تامین رطوبت دستگاه های جوجه کشی است. اگرچه با استفاده از ظرف آب به صورت خیلی دقیق نمی توان رطوبت دستگاه را تنظیم کرد ولی با این حال این روش طرفداران بسیاری در میان افراد باتجربه در جوجه کشی دارد.

4- پد سلولزی و پمپ آب
این روش یکی از بهترین روش های تامین رطوبت در دستگاه های جوجه کشی است که فقط در دستگاه های جوجه کشی آرکام کینگ سورو 20 و ایزی باتور 6 گروه صنعتی اسکندری از آن می شود.
پد سلولزی با فناوری نانو ساخته می شود و قادر است تا 10 برابر حجم خود آب را ذخیره کند. در این روش ظرف آب در بیرون از دستگاه قرار دارد و با با استفاده از پمپ به پد سلولزی منتقل و در آن ذخیره می شود.
برد دستگاه مجهز به منطق فازی است. منطق فازی مابین منطق on/off قرار دارد. زمانی که رطوبت از حد مطلوب کمتر باشد برد دستگاه با استفاده از منطق فازی به پمپ دستور می دهد که آب را از ظرف به پد منتقل کند. و زمانی که رطوبت بیشتر باشد انتقال آب متوقف می شود.

5- الکترود و پرتاب الکترونی
در این روش ظرف آب را فلز پوشانده است. این فلز نقش الکترود را در سیستم ایفا می کند. با پرتاب الکترونیکی ناشی از اتصال الکتریسیته به الکترود ، ساختار مولکولی آب در هم شکسته و رطوبت ایجاد می شود.
این روش یکی از مدرنترین شیوه های تولید رطوبت در داخل دستگاه جوجه کشی است که فقط در برخی مدل های دستگاه های جوجه کشی آرکام و برینسئا به کار گرفته می شود. احتمالا در آینده نزدیک این سیستم در دستگاه های جوجه کشی قدرتمند ایرانی نیز به کار گرفته شود.
پیج اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری